خیار مجلس چیست و شرایط آن در معاملات مختلف

خیار مجلس چیست و شرایط آن در معاملات مختلف

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

عقود و قرارداد هایی که بین طرفین بسته می شود از این جهت که آیا طرفین می توانند آن را به هم بزنند (فسخ کنند) یا نمی توانند به عقد لازم و جایز تقسیم می شود.

عقود جایز را در هر لحظه می توان فسخ کرد و به هم زد مثل عقد ودیعه (دادن مال جهت نگهداری)یا عاریه(دادن مال جهت استفاده به کسی) و… اما عقود لازم قابل فسخ نیستند مگر در مواردی که قانون اختیار (خیار) فسخ برای آنها در نظر گرفته است.

یکی از این اختیارات فسخ، خیار مجلس است به این معنا که قانون خواسته است که حمایت خود را از اشخاص معامله کامل کند که تا آخرین لحظه از انعقاد قرارداد مطمئن باشند بنابراین طرفین بعد از عقد و تا زمانی که کنار هم هستند می توانند معامله خرید و فروش را به هم بزنند.

وکیل پایه یک دادگستریدر ادامه به شرایط این حق فسخ اشاره می کنیم.

خیار مجلس چیست؟

خیار مجلس یا اختیار فسخ معامله به استناد خیار مجلس، تنها برای قرارداد بیع یا خرید فروش وجود دارد. با این توضیح که اگر طرفین مالی را خرید و فروش (بیع) کردند تا زمانی که از مجلس قرارداد بیرون نرفته اند؛ می توانند آن را به هم بزنند. و زمانی که از هم جدا شدند دیگر حق فسخ نخواهند داشت.

خیار مجلس چیست و شرایط آن در معاملات مختلف

 واژه مجلس لزوما به معنای نشستن در مجلس خاصی نیست و لزوما کنار هم نشستن را هم منظور ندارد؛ بلکه جدا شدن از هم دیگر مدنظر است برای مثال اگر شما در خانه خود معامله ماشین و یا ملک و یا لپ تاپی را انجام می دهید؛ تا زمانی که کنار هم هستید و حتی زمان بیرون رفتن هم می توانید فسخ کنید.

شرایط خیار مجلس چیست؟

همانطور که گفته شد این خیار یا حق فسخ عقد فقط برای قرارداد خرید و فروش وجود دارد نه قرارداد معاوضه و اجاره و… پس اگر در جایی هستید و برای اجاره ملکی، عقدی را بسته اید؛ عقد در همان لحظه بسته شده و به استناد مجلس قابل فسخ نیست (اما می توان به دلایل دیگری آن را فسخ کرد) در باقی قرارداد ها هم همین امر وجود دارد و در غیر از بیع یا خرید و فروش این خیار راه ندارد.

شرط دیگر این که باید طرفین از هم جدا نشده باشند حتی اگر از مجلسی یا جایی که عقد را منعقد کرده اند خارج شوند اما باز هم با هم باشند قابل فسخ است‌.

فسخ خرید ماشین به استناد خیار مجلس

برای مثال در خانه خود با کسی، ماشینی را معامله می کنید و در حال نوشتن قرارداد هستید و آن را امضا می کنید؛ اینجا آن ماشین به شما منتقل شده و مال شما است اما می توانید تا زمانی که در همان حال در کنار فروشنده هستید پشیمان شوید و قرارداد را به هم بزنید.

 حتی اگر با فروشنده از خانه خارج شوید و دو نفری سوار ماشین شوید که مثلا به جایی بروید تا زمانی که از هم دیگر جدا نشده اید؛ باز هم می توانید عقد را به هم بزنید.

خیار مجلس چیست و شرایط آن در معاملات مختلف

چگونه فورا در همانجا عقد را به هم بزنیم؟

خیار مجلس برای این که است که خریدار یا فروشنده با اطمینان کامل معامله را انجام دهند و اگر فورا بعد از معامله بفهمند که به نفعشان نیست می توانند آن را به هم بزنند

اما در همین خرید و فروش بعد از پشیمانی می توانید عقد را به هم بزنید و به طرف مقابل اعلام کنید؛ حال اگر فرد راضی نشد و حاضر به پس دادن مال نشد شما می توانید با اثبات فسخ کردن از دادگاه، تایید فسخ قرارداد را به استناد خیار مجلس بخواهید.

برای اثبات کسانی که در همان جلسه بوده اند می توانند شاهد در نظر گرفته شوند.

چه مواردی باعث می شود خیار مجلس از بین برود؟

معمولا اگر در فرم های مخصوصی معامله را می نویسید جایی دارد تحت عنوان اسقاط کافه خیارات که با انتخاب آن شما این خیار و این حق فسخ و غالب حق فسخ های دیگر را از دست می دهید لذا با انتخاب آن دیگر خیار مجلس ندارید.

برای اطلاع از نحوه تنظیم قرارداد می توانید از وکلای متخصص در این حوزه بهره ببرید و با آنان در این زمینه مشورت نمایید.

مورد دیگر جدایی طرفین است که باعث از بین رفتن آن می شود. لذا اگر تنها یکی از آنها از آن مکان قرارداد خارج شوید برای هر دو نفر از بین می رود.

مشاوره برای به هم زدن معامله

اگر می خواهید در قرارداد تان از اختیاری که برای بر هم زدن معامله دارید استفاده کنید یا مشکلی در این زمینه برای شما ایجاد شده است؛ می توانید به صورت فوری و آنلاین با تلفنی با مشاوران و وکلای مجرب موسسه وکیل تاپ مشورت نمایید تا از راه کار های لازم آگاه بشوید.

البته همانطور که گفتیم این نوع خیار کاربرد کمتری داد و فرصت اعمال آن هم اندک است و با آگاهی قبلی می توان نسبت به آن اقدام کرد.

خیار مجلس چیست و شرایط آن در معاملات مختلف

نتیجه گیری

خیار مجلس یعنی این که در قرارداد خرید و فروش ملک یا هر مال دیگری، طرفین بعد از امضای قرارداد تا آخرین لحظه که از هم جدا می شوند می توانند از عقدی که بستند پشیمان شوند و آن را به هم بزنند.

سوالات متداول

 خیار مجلس به چه معناست؟

به بر هم زدن معامله خرید و فروش مال تا زمانی که طرفین از هم جدا نشده اند و کنار هم دیگر هستند خیار مجلس گفته می شود.

شرایط خیار مجلس چیست؟

 این که فقط و فقط در معامله بیع یعنی خرید و فروش راه دارد و تا مهلت آن تا زمانی ست که طرفین از هم جدا نشده اند.

خیار مجلس چه زمانی از بین می رود؟

خیار مجلس با اسقاط کافه خیارات یعنی از بین بردن حق فسخ در قرارداد ها از بین می رود.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید