شرکت هرمی چیست و چگونه از آن شکایت کنیم؟

شرکت هرمی چیست و چگونه از آن شکایت کنیم؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

امروزه با توجه به شرایط بد اقتصادی که به علل مختلف از جمله تحریم های اقتصادی، رکود، نوسان بسیار بالای قیمت کالاها و خدمات و… که بر جامعه حاکم شده است و همچنین پایین آمدن بسیاری از فعالیت های صنفی و تولیدی، مردم به جهت سرمایه گذاری و کسب سود راه های پر خطر و دارای ریسک فراوان را انتخاب می نمایند.

گاهی این سرمایه گذاری، اقدام به خرید و فروش سکه و طلا و ارز است گاهی فعالیت در بازار بورس است و گاهی هم به طمع کسب سود و منفعت و زحمت کم و بی دردسر سرمایه گذاری در شرکت های هرمی را انتخاب می کنند.

در این مطلب به بررسی ابعاد و اوضاع و احوال شرکت های هرمی می پردازیم.

شرکت هرمی چیست؟

مطابق با قانون اخلالگران در نظام اقتصادی مصوب ۶۹ با اصلاحات بعدی، شرکت های هرمی عبارتند از:

تأسیس، قبول نمایندگی و عضوگیری در بنگاه، مؤسسه، شرکت یا گروه به‌ منظور کسب درآمد ناشی از افزایش اعضاء به نحوی که اعضاء جدید جهت کسب منفعت، افراد دیگری را جذب نموده و توسعه زنجیره یا شبکه انسانی تداوم یابد.

شرکت هرمی چیست

به عبارتی دیگر؛ شرکت های هرمی همانطور که از نامش پیداست، به شرکت هایی گفته می شود که هر عضو می بایست سرمایه ای را به شرکت پرداخت کند و در صورتی که اعضای بیشتری را به شرکت معرفی نماید که منجر به سرمایه گذاری شود درصدی به عنوان پاداش دریافت می کنند.

این اقدام به قدری ادامه پیدا می کند و گسترش می باید تابه نوعی اعضای جدید وارد شده پول پورسانت و پاداش اعضای قدیم را می پردازند و مابقی مبالغ پرداختی به راس هرم و تشکیل دهنده گروه می رسد و بدین ترتیب سرمایه اعضا به مالک یا مالکین این شرکت می رسد و چیزی عاید شرکا نخواهد شد.

حال که با شرکت هرمی آشنا شدیم می بایست به اثرات و عواقب آن پرداخته شود.

رویکرد قانونی در قبال شرکت های هرمی

شرکت هرمی به چه معناست و شکایت از شرکت های هرمیهمانطور که در ابتدای بحث اشاره شد، به دلیل گسترش و افزایش چشمگیر شرکت های هرمی و به تبع آن ربودن سرمایه بسیاری از شهروندان و همچنین لزوم برخورد با مرتکبین این اعمال در چارچوب قانون، قانونگذار به درستی با اصلاح قانون اخلالگران در نظام اقتصادی، فعالیت در شرکت های هرمی را جرم انگاری نموده و برای آن مجازات در نظر گرفته است.

مطابق با قانون اخلالگران در نظام اقتصادی تاسیس، نمایندگی، عضو گیری در شرکت های هرمی جرم می باشد و برای تعیین مجازات باید حالات مختلفی را مدنظر قرار داد.

حالت نخست به این صورت است که اقدامات شرکت هرمی به قدری وسیع و گسترده بوده است که منجر به اختلال شدید در نظام پولی، و اقتصادی کشور به وجود آمده باشد که به دلیل صدمات و لطمات وارده شخص یا اشخاص راس هرم به عنوان مفسد فی الارض به اعدام محکوم می شوند.

حالت دوم در صورتی است که اقدامات شرکت هرمی وسیع و گسترده بوده یعنی به طور مثال زیرشاخه ها و افراد و اعضای شرکت از تعداد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده اما اختلال شدید که در مورد قبل به آن اشاره شد محقق نشده است. دراین حالت مجازات راس هرم و اعضای تشکیل دهنده حبس پنج تا بیست سال خواهد بود.

حالت سوم در صورتی است اقدامات شرکت هرمی در حد وسیع و کلان نبوده و این امر به این معنی نخواهد بود که این عمل وصف مجرمانه ندارد بلکه حاکی از آن است که، در مجازات سرشاخه و راس هرم نسبت به دو مورد قبل کمتر خواهد و به حبس شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

طریقه اقدام و طرح شکایت علیه شرکت هرمی

در خصوص موارد ذکر شده لازم است که به چند نکته پرداخته شود:

 • تشخیص میزان و تاثیر اختلال در نظام اقتصادی بسته به نظر قاضی رسیدگی کننده به پرونده می باشد. و مواردی از جمله میزان مال برده شده، اموال به جای مانده، اعضای شرکت هرمی و… در تشخیص این امر تاثیر گذار است.
 • علاوه بر موارد ذکر شده قاضی مکلف است دستور به بازگرداندن اموال برده شده از اعضا و جزای نقدی معادل مال برده شده را صادر نماید.
 • همچنین ‌دادگاه می‌تواند علاوه بر جزای نقدی و حبس، مرتکب را به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی محکوم نماید.

طریقه اقدام و طرح شکایت علیه شرکت هرمی

افراد مالباخته پس از برچیده شدن شرکت هرمی و آگاهی از بردن مال، مستاصل شده و نمی توانند به درستی تصمیم گیری کنند.

در این خصوص باید بیان داشت جدای از مطلع کردن پلیس که امری بدیهی است می بایست در دادسرای محل وقوع شرکت هرمی اقدام به طرح دعوا نمود.

از آنجایی که رسیدگی کیفری در نظام قضایی ایران دو مرحله ای است. پس از ثبت شکایت و انجام تحقیقات توسط بازپرس پرونده در دادسرا، در صورت وجود ادله و اثبات وقوع این جرم، بازپرس با صدور قرار جلب به دادرسی و در صورت ضرورت قرار بازداشت موقت و یا دستور ممنوع الخروجی از کشور متهمین را صادر و پرونده را به دادگاه منتقل می نماید.

و دادگاه پس از بررسی موضوع، در صورت لزوم پس از انجام تحقیقات مجدد از متهم یا متهمین و اخذ دفاعیات و نظر به نوع جرم اقدام به صدور رای می نماید.

لازم به ذکر است لازم نیست حتما جهت ثبت شکوائیه به دادسرا مراجعه کرد، بلکه کافیست با مراجعه به هریک از دفاتر خدمات قضایی و ارائه مستندات و پرداخت هزینه دادرسی (حدودا معادل چهل هزار تومان) اقدام به ثبت شکواییه نمایند.

شرکت هرمی یعنی چه و شکایت از شرکت هرمی

شرکت های هرمی در رویه قضایی(نمونه رای صادره)

با توجه به مطالب بیان شده و با توجه به این که جرائم مرتبط با تاسیس و عضو گیری بسیار شایع شده است جهت آشنایی با آرا صادره در خصوص جرائم مرتبط با شرکت های هرمی به ذکر چند مورد از آرا صادره در این خصوص پرداخته می شود.

به موجب کیفرخواست تقدیمی از دادسرای عمومی و انقلاب تهران آقایان ۱٫ ی. ۲٫ م ۳٫ ر. متهم هستند به عضوگیری و فعالیت در شرکت هرمی گلدکوئیست و کسب درآمد از طریق فعالیت هرمی؛ دادگاه با بررسی اوراق پرونده، گزارش مرجع انتظامی در خصوص دستگیری هر سه متهم و نظر به پاسخ استعلام به عمل آمده از دفتر فنی دادسرا که مؤید فعالیت هرمی متهمین و کسب درآمد از این طریق می‌باشد و نظر به این‌که از سوی وکلای متهم ردیف سوم دفاع مؤثر و موجهی به عمل نیامده و متهمین ردیف اول و دوم در مرحله دادرسی حضور نیافته‌اند، دادگاه انتساب بزه مذکور به نامبردگان را محرز دانسته و با استناد به بند ز ماده یک و تبصره یک ماده ۲ قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور متهم ردیف اول را به تحمل یک سال حبس تعزیری و پرداخت ارزش ریالی شصت هزار دلار هر یک از متهمین ردیف‌های دوم و سوم را با رعـایت بنـد ۵ مـاده ۲۲ قانون مجازات اسلامی به لحاظ فقدان سابقه کیفری و وضع خاص آنان به پرداخت ده میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و نیز ده میلیون ریال جزای نقدی به لحاظ کسب درآمد از طریق فعالیت هرمی محکوم و اعلام می‌دارد.

رأی صادره نسبت به متهمین ردیف‌های اول و دوم غیابی و ظرف مهلت ده روز پس از ابلاغ، قابل واخواهی در ایـن دادگـاه و نسبـت به متهم ردیف سوم حضوری و ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر مرکز استان تهران می‌باشد.

رئیس شعبه ۱۰۳۹ دادگاه عمومی جزایی تهران ـ محمدی

در خصوص اتهام آقای ع.س. فرزند غ. دایر بر عضوگیری در شرکت هرمی موضوع شکایت آقای س.الف. فرزند ع. به شرح کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۱ تهران؛ دادگاه با عنایت به شکایت شاکی، گزارش مرجع انتظامی، اظهارات متهم در دادسرا، پاسخ استعلام از دفتر فنی دادسرای مربوطه و این‌که دفاعی از سوی متهم به عمل نیامده با در نظر گرفتن سایر اوراق پرونده ارتکاب بزه انتسابی از سوی متهم محرز به نظر می‌رسد، لذا دادگاه به استناد بند ز ماده یک و تبصره یک ماده ۲ قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور متهم موصوف را به تحمل شش ماه حبس و پرداخت مبلغ یک میلیون دلار آمریکا به عنوان جزای نقدی در حق دولت و رد مبلغ پنجاه و دو میلیون ریال در حق شاکی محکوم می‌نماید. رأی صادره غیابی ظرف ده روز پس از ابلاغ قابل واخواهی در این دادگاه و سپس ظرف بیست روز قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران است .

رئیس شعبه ۱۰۴۱ دادگاه عمومی جزایی تهران ـ علوی

شرکت های هرمی در رویه قضایی(نمونه رای صادره)

نتیجه گیری مبحث شرکت هرمی

در خاتمه بحث و به عنوان نتیجه گیری از آنچه که گفته شد، باید بیان شود که جرائم مرتبط با شرکت های هرمی شباهت بسیاری با جرم کلاهبرداری داشته، برای مثال در جرم کلاهبرداری همانند شرکت های هرمی افراد مال باخته با رضایت کامل و بدون هیچ گونه اجبار و اکراهی مال خود را به مجرم تسلیم می نمایند.

درثانی در جرم کلاهبرداری همانند شرکت های هرمی ،افراد به واسطه فریب، حیله و… مجرم مال خود را با اختیار و رضایت کامل به مجرم تسلیم می کنند.

در جرائم مرتبط با شرکت های هرمی ممکن است نسبت به افراد و گروه های مختلف احکام متفاوت صادر شود.

که در این خصوص میزان مال برده شده، تعداد مالباختگان و… موثر است.

سوالات رایج

در کدام دادگاه به جرایم شرکت های هرمی رسیدگی خواهد شد؟

به دلیل اهمیت این جرائم و ضربه ای که ممکن است به اقتصاد کشور وارد شود به این جرائم در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود.

آیا جرائم مربوط به شرکت های هرمی قابل تعلیق است؟

چنانچه اموال برده شده کمتر از یک صد میلیون ریال باشد قابل تعلیق خواهد بود.

24 پاسخ

 1. با عرض سلام
  من در شرکت یونیک فاینانس عضو شدم و بعد از مدت دوسال که اتمام قرارداد من بود تقاضای کنسلی کردم که توسط شرکت تایید شد واز اصل سرمایه ام ۲۰درصد کسر و مابقی قرار شد برای من واریز گردد . شرکت جایگاه من را بست و تا کنون ۱۰ماه پولی برای من واریز نکرده است .
  ۱٫ من برای گرفتن پول باید چکاری انجام دهم
  ۲٫برای اطلاع رسانی عمومی باید چکاری انجام دهم

  1. اگر شرکت هرمی است امکان طرح شکایت کیفری در دفتر خدمات قضایی وجود داره برای اطلاع از ریز جزییات شکایت روی لینک زیر کلیک نمایید و در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سوال خود را مطرح نمایید
   https://vakiltop.com/

  2. سلام
   آقا امین برادر منم عضو این گروه شده ااگر می تونید با ایمیل من در تماس باشیت تا ازتون چند تا سوال بپرسم….
   اکر می تونید شمارتون رو به ایمیل من بفرستید من تماس می گیرم….
   ممنون
   Azarbaycan.tabriz1993@yahoo.com

   1. سلام وقت بخیر
    اول سال ۹۹ وارد شرکت تلفیق هنر شدم ،اول تابستون سایت شرکت فیلتر شد بعد ۳هفته کلا سایت بسته شد
    چند ماهه n میلیون من تو اون شرکته هی امروز فردا کردن افراد شرکت و واقعا بی اطلاع هستم دربارش طریقه وارد شدنمم از روی ناآگاهی بود
    قوه ی قضاییه پلمپ کرده شرکت و
    به نظرتون کاری میتونم بکنم از نظر قانونی؟

 2. شرکت یونیک فایننس کلاهمو برداشته، بمن دروغ گفتن، کلاه اشناهامونم برداشتن، باید اعدام بشن

  1. شکایت کلاهبرداری مطرح کنید اگر سوالی هست هم در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت زیر مطرح کنید

   1. سلام وقت بخیر چند هفته پیش یکی از دوستانم منو دعوت کرد لوکیشن ارسال کرد ادرس هم بهم نداد بصورتی مخفیانه
    ک رفتم اونجا ک ب حالت دفتر مانند بود ک خودشون میگفتن شرکت ک ن تابلویی بود و ن بنری از اسم شرکت رفتم داخل ی اقایی اومد توضیحات داد و رفت منم ب اسرار دوستم ک خوب بیا اگه بد بود پولت پس میدم شرکت قانونی هرمی نیست بیا کلاس اموزشی ببین اولین جلسه اموزش ک باید ۴تا زیردست بیاری ۴تا جایگاه بزنی مادرت بیار پدرت و….. شصتم خبردارشد هرمی ب زور برای اموزش ک دهن باز کنن ببینم شرکت چیه ازم ۵۴۰ت گرفتن بعد من گفتم هرمی گفتن نه هر نفر بیاد زیردستت ۳۰درصد پرسانت میگیری و خلاصه اومدم خونه پدرم نزاشت برم چون واقعا هرمی بود تو جزواتی ک دادن دیده شد
    حالا من
    چطور میتونم شکایت کنم ک ادمای دیگه و جونایی عین من نیفتن تو دام فقط از هر نفر اموزششون ۵۴۰ ت میگرفتن برای اینکه دهن بازکنن و کار شرکت توضیح بدن
    حالا بقیه پول ک برای خرید اون چیزی ک میگفتن ب اسم پکیج ک ۴میلیون ۵۰۰ بود بماند
    و دختر و پسر جون دهه هفتاد و ۸۰ جووون بیکار اونجا پر بود ب امید کار و بتونن درامد کسب کنن اونم میلیاردی از اونجا لطفا راهنمایی کنید ب کجا کدوم ارگان باید اطلاع رسانی کنم یا باید با پلیس ۱۱۰ برم تو اون دفتر بی نام و نشون

 3. سلام وقت بخیر چند هفته پیش یکی از دوستانم منو دعوت کرد لوکیشن ارسال کرد ادرس هم بهم نداد بصورتی مخفیانه
  ک رفتم اونجا ک ب حالت دفتر مانند بود ک خودشون میگفتن شرکت ک ن تابلویی بود و ن بنری از اسم شرکت رفتم داخل ی اقایی اومد توضیحات داد و رفت منم ب اسرار دوستم ک خوب بیا اگه بد بود پولت پس میدم شرکت قانونی هرمی نیست بیا کلاس اموزشی ببین اولین جلسه اموزش ک باید ۴تا زیردست بیاری ۴تا جایگاه بزنی مادرت بیار پدرت و….. شصتم خبردارشد هرمی ب زور برای اموزش ک دهن باز کنن ببینم شرکت چیه ازم ۵۴۰ت گرفتن بعد من گفتم هرمی گفتن نه هر نفر بیاد زیردستت ۳۰درصد پرسانت میگیری و خلاصه اومدم خونه پدرم نزاشت برم چون واقعا هرمی بود تو جزواتی ک دادن دیده شد
  حالا من
  چطور میتونم شکایت کنم ک ادمای دیگه و جونایی عین من نیفتن تو دام فقط از هر نفر اموزششون ۵۴۰ ت میگرفتن برای اینکه دهن بازکنن و کار شرکت توضیح بدن
  حالا بقیه پول ک برای خرید اون چیزی ک میگفتن ب اسم پکیج ک ۴میلیون ۵۰۰ بود بماند
  و دختر و پسر جون دهه هفتاد و ۸۰ جووون بیکار اونجا پر بود ب امید کار و بتونن درامد کسب کنن اونم میلیاردی از اونجا لطفا راهنمایی کنید ب کجا کدوم ارگان باید اطلاع رسانی کنم یا باید با پلیس ۱۱۰ برم تو اون دفتر بی نام و نشون

  1. برای شکایت و تنظیم شکوائیه باید به دفتر خدمات قضایی رجوع کنید

 4. سلام وقت بخیر
  اول سال ۹۹ وارد شرکت تلفیق هنر شدم ،اول تابستون سایت شرکت فیلتر شد بعد ۳هفته کلا سایت بسته شد
  چند ماهه n میلیون من تو اون شرکته هی امروز فردا کردن افراد شرکت و واقعا بی اطلاع هستم دربارش طریقه وارد شدنمم از روی ناآگاهی بود
  قوه ی قضاییه پلمپ کرده شرکت و
  به نظرتون کاری میتونم بکنم از نظر قانونی؟

 5. سلام ببخشید یه سوال داشتم.میشه کسی رو که قبلا توی شرکت هرمی فعالیت داشته و الان پرونده داره و میشه گفت دنبالشن و معرفی کرد؟گه بله چه طور باید این کار و انجام داد؟

  1. سلام بله به کلانتری یا دادسرا اعلام جرم نمایید

 6. آیا مال باختگان در شرکت گلد کوئیست هم از نظر قانون مجرم شناخته می شوند؟ چون دوستم رو فریب دادند وپولش رو بردن،خلاصه از دستشون فرار کرده،گفتم برو شکایت کن،گفت که اونا گفتن اگه کسی شکایت کنه خودش هم گرفتار میشه،

 7. سلام
  شرکت wiseling ثبت شده در کشور فلاند از ما سرمایمون رو به دلار گرفت
  و الان سایتش بالا نمیاد ، میگفتند هرمی نیست ، لاینی و خورشیدیه یعنی پول میزاری شرکت سود میده و به نفری هم که تو رو معرفی کرده خود شرکت پورسانت میده و ربطی به سرمایه ای که تو میزاری نداره
  ما چطور میتونیم پیگیر سرمایمون باشیم
  نمیخوام از نفر معرفی کننده خودم شکایت کنم چون از دوستان خوب من هستن

 8. سلام چقدر گذاشتی
  به نظر من حتما شکایت کن من خودم تو همین شرکت پول گذاشتم منم میخوام از دوستم که منو آورده تو شرکت شکایت کنم که درس عبرتی بشه برای این جور آدما

 9. سلام دوست عزیز مشاور
  منم تو شرکت یونیک فاینانس ب تشویق و تحمیل و اغفال ودروغ یکی از نزدیکانم پول زیادی گذاشتم،من در این شرکت بسیار متضرر شدم،این شرکت هرمی ست و الآن حدود۱۴ماهه که هیچ پولی ب من نداده،النم که میگم شکایت میکنم،تهدید میکنن که شکایت کنی ،اکانتت رو میبندیم و اصل پولت رو هم بهت نمیدیم،لطفا منو راهنمایی کنید،بخوام شکایت کنم ب جایی میرسم یا نه،ضمنا ده بیست نفر رو که مثل من ازشون کلاهبرداری شده رو میتونم همراه خودم کنم تعدادمون کم نیست. اگه لطف کنین شماره تلفن بدید ب ایمیلم تا تماس بگیرم بسیار ممنون میشم

  1. سلام:باشماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰تماس بگیرید.

   1. سلام وقتتون بخیر
    من،مادرم و چندتا از اعضای خانواده‌م توسط یکی از دوستان مادرم که خیلی اصرار کرد عالیه این شرکت با دروغ و‌کلک کلی خوبی گفت ازش و گفت که خودش یکساله که داره فعالیت میکنه و پول خوبی بدست آورده.ما وارد شرکت ساکسز فکتوری شدیم و با لیدرها آشنامون کرد.هرچی جلوتر میرفتیم با چیزای جدیدی آشنا میشیدیم و از تعجب شاخ در میاوردیم.همش از این میترسیدیم که نکنه این شرکت بخواد کلاه بزاره سرمون و ما هم افراد جدید رو معرفی کنم و دینی گردن‌مون باشه.بخاطر همین تا الان هیچ زیر مجموعه و عضوی نگرفتیم.حدود ۱۰۰ میلیونم پول تبدیل کردیم به یورو واسه اون شرکت.چجوری باید بفهمم شرکت ساکسز فکتوری و ارز دیجیتالی به نام دگ‌کوین واقعیه؟ اگه کلاه‌برداری باشه و شکایت بکنم پولم چی میشه؟ میخوام شکایت کنم اگه واقعیه و سرکاری و کلاه‌برداری نیست بهم بگید که از دلشوره در بیام.دوماهه که همش فکر و ذهنم رو درگیر کرده.ممنون میشم زود بهم جواب بدید

    1. سلام: برای اینکار باید با وکیل متخصص مشاوره نمایید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰تماس گرفته با وکیل مشاوره نمایید.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید