عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما

پرداخت نکردن حق بیمه توسط کارفرما

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

 بر اساس ماده ۲ قانون تامین اجتماعی وجهی را که به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کنیم تا از مزایای آن بتوانیم استفاده کنیم را حق بیمه گویند.

وکیل پایه یک دادگستریدر کل، مبلغ ۳۰ درصد از حقوق باید به سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود که از این ۳۰ درصد ۲۳ درصد را کارفرما متقبل می گردد و ۷ درصد را کارگر پرداخت میکند. که توسط کارفرما از حقوقش کسر میگردد. که هر سال این مبلغ در حال تغییر میباشد.

و اگر کارفرما در موقع مقرر سهم بیمه را پرداخت نکند جریمه نقدی ماهانه ۲ درصد را متقبل می شود.

به علت این که بعضی از کارفرمایان در جهت زرنگی و نپرداختن حق بیمه کارگر گام بر می دارند و سوءاستفاده گر می باشند و حقوق کارگران را نادیده می گیرند براین اساس است.

که دستگاههای حکومتی در پی نشستی که با یکدیگر داشته اند تا تصمیمی را اتخاذ کنند که حقوق کارگران پایمال نشود و آن را در کتابی به نام قانون کار ارایه داده اند که در سال ۱۳۹۶ به اجرا درآمد.

کارگران نگرانی در مورد آینده خود دارند و آن کاملا طبیعی میباشد، و این موضوع در خصوص بازنشستگی آنها میباشد که مستلزم این است که کارفرما به موقع و در زمان مقرر با توجه به حقوق و دستمزد حق بیمه کارگر را پرداخت کند تا در آینده و زمان بازنشستگی، کارگر به مشکل بر نخورد.

قانون تامین اجتماعی یکی از مهمترین و اساسی ترین منابعی است که برای حقوق و تکلیف، بین کارگر و کارفرما وجود دارد.

پرداخت نکردن حق بیمه توسط کارفرما

در قانون کار به چه کسی کارگر گفته می شود؟

کارگر کسی است که به هر عنوان نزد شخصی مشغول به کار است و در قبال آن حقوق و مزایا و پاداش دریافت می کند و کارفرما موظف است بر اساس ماده ۱۴۸ قانون کار حق بیمه کارگر مربوطه را پرداخت نماید.

بر اساس این تعریف، مستخدمین دولتی، کارمندان خصوصی و حتی استاد دانشگاه نیز چون نزد دیگری مشغول به کار است و حقوق دریافت می کند، کارگر محسوب می گردد.

آیا بیمه نکردن کارگران جرم است و مجازات دارد؟

کارفرما مسئول است که مطابق با قانون و بر اساس ضوابط آن حق بیمه کارگر را پرداخت نماید و در نتیجه اگر کارفرما به هر دلیلی از پرداخت بیمه ماهانه کارگر سر باز زند و پرداخت نکند و یا این که لیست حقوق را ارسال نکند سازمان بر اساس قوانین موظف به وصول حق بیمه از کارفرما میباشد.

همچنین کارفرما بدون هیچ عذری باید آن را به سازمان تحویل بدهد و نمی تواند سر باز بزند.

نتیجه عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما و ضمانت اجرای آن

تاخیر در پرداخت بیمه و یا پرداخت نکردن بیمه کارگر باعث رفع مسوولیت و تعهدی که در مقابل کارگر دارد نمی شود. این مسئولیت فقط و فقط به عهده کارفرما میباشد و کارگر در قبال آن هیچ مسوولیتی ندارد.

در این صورت با توجه به ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرما به جریمه نقدی بین ۲ تا ۱۰ برابر حق بیمه مربوطه محکوم میگردد.

مامور اجرای حق بیمه کیست؟

مامور اجرای حق بیمه، فردی است که هر ماه به شرکت های متفاوت برای بازرسی می رود و اشخاصی که در شرکت مشغول به کار هستند را از لحاظ بیمه و حضور غیاب در بیمه چک میکند و او میتواند هر گونه اختلاف و ابهام در اسناد موجود در شرکت برای بیمه شدگان را مشاهده کرده و آن را به کارفرما ابلاغ کند.


بیشتر مطالعه کنید: مالیات حقوق کارمندان و کارگران 


مامور بیمه میتواند از کارگاه ها، دفاتر و حقوق و مزد کارگران را نگاه کند و اگر کارفرما اجزای این کار را به مامور بازرس ندهد به جزای نقدی محکوم می شود.

یکی از مهمترین اسناد موجود بین کارگر و کارفرما قرارداد کتبی میباشد.

هرچند که قرارداد شفاهی هم مورد قبول میباشد، اما قرارداد کتبی سندیت دارد و محکمتر است. زیرا کارگر میتواند به راحتی در صورت پرداخت نشدن حق بیمه خود از کارفرما شکایت کند.

پرداخت نکردن حق بیمه توسط کارفرما

فرایند شکایت از کارفرما توسط کارگر

شخصی که می خواهد از کارفرمای خود بابت عدم پرداخت بیمه شکایت نماید در این صورت باید برای طرح شکایت به اداره کار برود و فرم هایی را در اختیار او قرار می دهند و او شرایط شکایت را بررسی کرده و فرم را پُر میکند و این شکایت به هیات تشخیص داده می شود تا به آن رسیدگی کنند.

امکان طرح شکایت از سوی سازمان تامین اجتماعی: در صورت کوتاهی از حق بیمه توسط کارفرما در برابر کارگر، او میتواند از کارفرمای خویش به علت عدم پرداخت حق بیمه خود شکایت کیفری نماید.

در صورتی که سازمان تامین اجتماعی نمی تواند به عنوان شاکی در دادگاه کیفری از کارفرمای متخطی شکایت کند.

فوت کارفرما و اثر آن بر روی شکایت طرح شده: اگر کارفرما در طول روند پرونده شکایت، فوت کند موجب صدور قرار موقوفی تعقیب می شود و با صدور قرار موقوفی تعقیب پرونده مختومه میگردد و شاکی (کارگر) باید طرح دعوای حقوقی را اعلام کند.

فوت کارگر و اثر آن بر روی شکایت طرح شده: اگر کارگر در طول روند پرونده شکایت فوت کند، فوت وی اثری در جنبه کیفری پرونده ندارد و دعوای کیفری به طرفیت ورثه ادامه خواهد داشت.

33 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  دو سا ل پیش از کارفرما برا حقوق و مزایا و حق بیمه تامین اجتماعی شکایت کردم
  ۷ ماه حق بیمه رو واریز نکرده بود که با پیگیری و ارایه مدارک به سازمان تامین اجتماعی ۳ ماه از بیمه رو واریز کرده ولی ۴ ماه دیگر رو همکاری نمیکند و واریز نشده
  در حال حاضر برای پیگیری بیمه چ اقداماتی باید انجام دهم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  آیا راهی وجود دارد که سازمان تامین اجتماعی حق بیمه رو از حساب کارفرما برداشت کند؟؟؟؟

  1. سلام موضوع باید به اجرای تامین اجتماعی اطلاع داده شود.

   1. سلام وقتتون بخیر
    موضوع رو خود تامین اجتماعی در جریان هست و خود سازمان بهم گفته که شرکت همکاری نمیکنه

 2. سلام و درود بر شما
  بنده به مدت سه سالی میشه که کار کردم
  وهیچ حقوقی و هیچ بیمه ای پرداخد نشده
  موضوع چیست؟ لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام. اگر در ارسال لیست حق بیمه ای که کارمند شرکت مسئول آن بوده است اشتباهی رخ داده باشد. پرداخت جریمه به عهده چه کسی ست؟

  1. سلام خسارتو شرکت پرداخت میکنه و بعد به کارمند خاطی رجوع میکند

  1. بعد از اعلام قطع رابطه کار ،تمام مزایای پایان کار من جمله حق سنوات به کارگر تعلق میگیرد.مرجع صالح به رسیدگی در راجع به خسارت ومیزان تعیین آن مراجع قضایی دادگستری میباشند.

  2. سلام من دریک کارگاه نقره سازی کارکردم و ازطریق اداره کار حق وحقوق مزایام رو گرفتم وفقط حق بیمه ام رو نداده باید دوباره برم‌اداره کار واسه حق بیمه یا اداره تامین اجتماعی

   1. سلام تشریف ببرید اداره کار موضوع از اینجا باید پیگیری بشه

 4. سلام وقت بخیر
  در تیر ماه ۹۹ در پنل https://samt.tamin.ir در بالای صفحه متن زیر درج شده است

  کارفرمای محترم باستناد مصوبه هیات محترم وزیران کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار از ابتدای تیر ماه ۱۳۹۹ مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ ریال تعیین گردیده که ضروری است نسبت به درج آن در ستون مزایای لیست ماهانه و پرداخت حق بیمه متعلقه بیمه شدگان مورد نظر نیز اقدام گردد.

  بنده کارفرما هستم و یک کارگر دارم و از ابتدای تیرماه ندانستم چطور این مبلغ را به لیست اضافه کنم و ماه های تیر و مرداد و شهریور این مبلغ را برای کارگرم رد نکردم آیا چطور می توانم برای ماه های قبل این مبلغ را بپردازم؟ و شامل جریمه شده ام؟

  اکنون می خواهم برای ماه مهر ۹۹ لیست رد کنم. لطفا من را راهنمایی نمایید که این مبلغ را باید چطور در لیست اضافه کنم. آیا باید مبلغ ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال را به دستمزد روزهای کارکرد کارگرم اضافه کنم و طبق فرمول همیشگی لیست را تهیه کنم؟ مثلا برای ۲۰ روز کار کارگرم
  (مبلغ دستمزد روزانه کارگر x روزهای کارکرد+حق مسکن ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ریالی) یا چطور؟

  ممنون میشوم بازبین نمایید

  با احترام

 5. سلام
  از سال ۷۲دریک شرکت کار میکنم ۹ماه کسری واریزی در سالهای مختلف بیمه را دارم تشکیل پرونده هم دادم علیرغم اینکه تامین اجتماعی دو بار مبلغ پرداخت را برای شرکت مشخص کرده اما شرکت اعلام کرده این مبلغ را پرداخت نمیکند تکلیف چست

  1. سلام موضوع قابل پیگیری هست میتونید از کارفرماتون شکایت کنید

 6. سلام برای دوستم تو لیست بیمه من بوداول ۹۹ ترک کار زدم . الان اگه بخوام دوباره اضافه کنم تو لیستم آیا می شه ۷ ماه گذشته را بیمه معوق رد کنم براش یا باید شکایت کنه و جریمه چند برابری بدم؟

 7. سلام بنده مدیر عامل شرکت تعاونی هستم و حق بیمه ی بنده به جهت کمبود نقدینگی شرکت از طرف هیئت مدیره دائما به تعویق افتاده و صورت جلسه هم نموده اند که در اسرع وقت نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام‌نمایند ولی با گذشت بیش از ۱۵ ماه از این موضوع ترتیب اثر داده نشده و از اول سال هم حقوق بنده هم پرداخت نشده من در ابن راستا و جهت احقاق حقوق تضییع شده چه اقدام قانونی میتونم انجام‌بدم و از کدوم کانال؟؟

  1. سلام میتونید به اداره کار بابت تخلف کارگر مراجعه نمایید و شکایت کنید

 8. سلام جناب زینالی من در سال ۷۳ در یک کار گاه مشغول به کار شدم ویک ماه هم برام بیمه پردازی شده ولی یکسال از از بیمه ام الان در سابقه ام نیست یهنی اردیبهشت ۷۳ وبعدش از برج تیر ۷۴ هست در صورتی که من ترک کار نداشتم باید چه کار کنم کارگاه تراشکاری بوده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام روی لینک زیر کلیک کرده و در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی از وکلا راهکار بگیرید

   1. با سلام اینجانب از سال ۱۳۸۱ تا سال ۱۳۸۴ در سرکتی مشغول به کار بودم حقوق بصورت نقد پرداخت میشد با توجه به اینکه حق بیمه کسر میشد ولی بیمه ای پرداخت نشده است سال ۱۳۸۵ به اداره کار شکایت کردم و پیگیری دیگه ای به دلیل شرایط شخصی و اینکه مدیرعامل فامیلی دور بود انجام نشد . لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر . ضمنا هم ا کنون تا جایی که اطلاع دارم شرکت تعطیل شده است .
    سپاس فراوان

    1. سلام امکان طرح دعوی علیه کارفرما وجود داره میتونید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

   2. سلام من ۳سال حق بیمه از کارفرما میخام واداره کار واسم قید کرده حالا باید برم تامین اجتماعی یا اداره کار برم

 9. از تاریخ۹۹/۷/۱ در یکی از کارگاههای فاز ۲و ۳ عسلویه مشغول به کار شدم.ولی تا به امروز ۱۵ دی ماه بیمه رد نشده.فقط در قسمت ارتباط بیمه تامین اجتماعی شعبه ۴ بندر عباس درج شده که بیمه بقیه کارگران رو همینجا رد میکنن.سوالم اینه که الان باید شکایت کنم یا هنوز امیدوار به پرداخت بیمه با جریمه توسط شرکت باشم.

 10. سلام من ۷ سال برای برادرم کارکردم بیمه برام پرداخت نکرده بخوام حق بیمه این ۷رو خودم واریز کنم بعد ۱۵ سال باید چه مراحلی رو طی کنم و چقدر باید بدم

 11. سلام. خسته نباشید. این جریمه ای که کارفرما باید بپردازه به کارگر باید خسارت بده یا به سازمان؟

 12. سلام. جریمه ای رو که کارفرما باید بپردازه به سازمان تعلق میگیره یا به کارگر؟

 13. سلام و خسته نباشید
  آیا قانون یا تبصره ای برای خرید فاصله های افتاده بین سابقه بیمه وجود دارد
  مثلا سال ۱۳۸۳ بیمه رد شده بعد بیکار شدم و بیمه ردنکردم و سال ۱۳۸۷ مشغول به کار شدم فاصله بین این سالها رو میتونم به یک شکلی پر کنم
  تشکر

 14. سلام من در یک گارگاه کارکردم وحق وحقوق‌ ۳سالم روازطریق اداره کار گرفتم فقط حق بیمه رو ندادن میخاستم ببینم دوباره باید برم اداره کار یا اداره تامین اجتماعی

 15. سلام از مخابرات بابت عدم پرداخت ۲۶ماه کسری بیمه مربوط به سالهای نودتانوددو شکایت کردم دوهفته قبل توسط تامین اجتماعی حق بیمه ازحساب مخابرات برداشت شد، ولی الآن مخابرات مبلغ چهارمیلیون ازحقوقم کسرکرده میگه هفت درصد بیمه برعهده من بوده،کجا باید شکایت کنم بابت این تخلف

 16. با سلام
  من ی شرکت پیمانکاری مسافربری دارم و خودم تنها کارگر شرکتم هستم منظورم هم خودم کارفرما هستم و هم کارگر
  با ی شرکتی قرار دارم حالا این شرکت مبلغی از حقوق من رو نگه داشته و قراردادم رو فرستاده بیمه
  حالا اداره بیمه از من حق بیمه میخواد تا مفاصا حساب رو بده تا حقوقم رو از شرکت بگیرم داریم همچینین قانونی.؟

 17. سلام بزرگوار من یک مغازه کافینت توی یه شهر کوچک دارم جدیدا بازرس بیمه برای خانمی که پیش من کار میکنه جریمه بیمه رد کرده و ابلاغیه برام ارسال کردن. با شرایط اقتصادی حال حاضر و درامد ناچیزی که داریم امکان بیمه کردن نداریم و خود اون خانم هم با رضایت کامل و قبول شرایط مشغول بکار هستن .سوال من اینه ک امکانش هست خانمی که کافینت من کار میکنه فعلا به عنوان کاراموز معرفی کنم

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید