نحوه فسخ قرارداد وکالت – سیر تا پیاز شرایط فسخ قرارداد وکیل + هزینه آن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

وکیل یا کسی که از شخصی، نیابت دارد برای انجام کار، نماینده موکل به حساب می آید و از جانب موکل اجازه دارد که کار های او را انجام دهد. حال ممکن است این کار، جنبه معاملاتی داشته باشد و یا اینکه وکیل دادگستری باشد و وکالت او برای دفاع از پرونده باشد‌.

در هر دو حالت ممکن قراردادی بین طرفین وجود دارد چه شفاهی و چه کتبی اما قرارداد وکیل دادگستری غالبا کتبی است.

اما آیا این وکالت قابل فسخ هست یا خیر در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

وکیل پایه یک دادگستریامکان فسخ قرارداد وکالت

قرارداد وکالت در شکل کلی قابل فسخ است به این دلیل که:

 1. اولا ناشی از اذن موکل است و این فرد می تواند از این اذن و اجازه خود برگردد و منصرف بشود.
 2. ثانیا طبق قانون، قرارداد وکالت جایز است؛ به این معنا که هر زمانی وکیل می تواند استعفا دهد (وکالت را فسخ کند که استعفا هم گفته می شود) و موکل هم‌ می تواند وکیل را عزل کند (وکالت فسخ شده از جانب موکل، عزل هم گفته می شود).

اما اگر در قرارداد وکالت، حق عزل و حق فسخ سلب شده باشد؛ دیگر امکان فسخ قرارداد وجود ندارد مثل این که وکالت بلاعزل باشد که از نامش پیداست قابل فسخ نیست.

نحوه فسخ قرارداد وکالت توسط موکل

اگر وکالت اعطایی، وکالت دادگستری باشد یعنی شخص وکیل دادگستری باشد و حال شما بخواهید قرارداد را فسخ کنید یا به عبارتی وی را عزل کنید؛ باید این امر را به اطلاع وکیل به هر وسیله ای که شده برسانید زیرا از نظر قانون تا زمانی که وکیل از فسخ و یا عزل آگاه نشده می تواند کار های وکالت را ادامه دهد‌.

همچنین شما باید دادگاه را هم در جریان بگذارید که دیگر این وکیل، وکیل من نخواهد بود و وی را عزل کردم و وقتی که دادگاه مطلع بشود، از آن زمان دیگر اجازه دخالت به وکیل نخواهد داد.

امکان فسخ قرارداد وکالت

فسخ قرارداد وکالت توسط خود وکیل

در این زمان اگر خود وکیل بخواهد فسخ کند یا که استعفا بدهد؛ باید به دادگاه اطلاع دهد تا دادگاه به موکل ابلاغ کند که شخصا دادرسی را ادامه دهد و یا اینکه وکیل جدید بگیرد. همچنین اگر وکیل کسی بوده که از ابتدا دادخواست تقدیم کرده است باید این استعفای خود را به اطلاع موکل برساند.

مقررات فسخ وکالت نامه در قانون

 • ماده ۳۷ قانون آیین دادرسی مدنی: اگر موکل وکیل خود را عزل نماید، مراتب را باید به دادگاه و وکیل معزول اطلاع دهد.

عزل وکیل مانع از جریان دادرسی نخواهد بود. اظهار شفاهی عزل وکیل باید در صورتجلسه قید و به امضای موکل برسد.

 • ماده ۳۹ قانون آیین دادرسی مدنی: در صورتی که وکیل استعفای خود را به دادگاه اطلاع دهد، دادگاه به موکل اخطار می‌ کند که شخصاً یا توسط وکیل جدید، دادرسی را تعقیب نماید و دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید حداکثر به مدت یک ماه متوقف می گردد.

وکیلی که دادخواست تقدیم کرده در صورت استعفا، مکلف است آن را به اطلاع موکل خود برساند و پس از آن موضوع استعفای وکیل و اخطار رفع نقص توسط دادگاه به موکل ابلاغ می شود، رفع نقص به عهده موکل است.

وکیل پایه یک دادگستریشرایط فسخ قرارداد وکیل

در این باره در بالا طبق قانون آیین دادرسی مدنی کار هایی را که برای فسخ لازم است انجام شود توضیح دادیم که مطلع کردن دادگاه و وکیل در این باره لازم است و نحوه اطلاع دادن هم موضوعیت ندارد ممکن است با اظهارنامه باشد و یا اینکه با تماس تلفنی با پیامک و…

هزینه فسخ قرارداد وکیل

این هزینه ها بستگی به آنچه دارد که در وکالت نامه تنظیم شده است؛ برای مثال اگر هنوز وکیل کار خاصی را آغاز نکرده و عزل شود قاعدتا چیزی به وی تعلق نمی گیرد اما اگر در وسط کار عزل شود معمولا در قرارداد وکالت تنظیم شده، در این رابطه تعیین تکلیف می شود و پیش بینی می کنند از طرفی بدون تصریح شدن هم عادلانه نیست که وکیل را مستحق چیزی ندانیم چون تا میانه ی کار تلاش خود را انجام داده است مگر آنکه از ناحیه او تقصیری به موکل وارد شده باشد.

مشاوره حقوقی راجع به فسخ قرارداد وکیل

مشاوره حقوقی راجع به فسخ قرارداد وکیل

در این باره گفته شد که آنچه در قرارداد پیش بینی شده است ملاک قرار می گیرد اگر با چنین مسئله ای مواجه شده اید می توانید با مشاوران حقوقی و وکلای گروه وکلای سنا مشورت کنید تا از تکلیف مسئله خود آگاه شوید.

مشاوران موسسه می توانند هم به صورت آنلاین و هم به صورت تلفنی پاسخگوی مسائل حقوقی شما باشند. برای این کار می توانید با شماره تلفن های مندرج در سایت گروه وکلای سنا تماس بگیرید.

وکیل پایه یک دادگسترینتیجه گیری

قرارداد با وکیل یا وکالت نامه ممکن است در اثر اراده وکیل یا موکل به هم بخورد. در بحث وکیل دادگستری باید دادگاه از عزل وکیل یا استعفای او هم مطلع بشود و از آن پس دادگاه اجازه وکالت را در آن پرونده از وی سلب می کند.

برای اطلاع دادن عزل یا استعفای یا به طور کلی فسخ وکالت نامه، راه منحصری وجود ندارد و با تماس هم می توان به وی اطلاع داد اما ارسال اظهار نامه همیشه بهتر خواهد بود.

سوالات متداول

در چه صورتی قرارداد وکالت نامه با وکیل را می توان فسخ ‌کرد؟

این قرارداد طبق حکم قانون قابل فسخ است؛ حتی بدون دلیل مگر آنکه طرفین در ضمن قرارداد شرطی مخالف این را پیش بینی کرده باشند.

نحوه فسخ قرارداد وکیل چگونه است؟

 در این باره می توان به طرق مختلف مثل ارسال اظهارنامه آن را فسخ کرد همچنین اگر وکالت برای وکیل دادگستری باشد باید به دادگاه هم اطلاع داده شود.

هزینه فسخ قرارداد وکیل چه میزان است؟

در بالا به این بحث پرداخته شد که بیشتر مرتبط با آنچه که طرفین ضمن قرارداد تنظیم کرده اند می باشد.

15 پاسخ

 1. وکیل ۱۰میلیون گرفته، کارخاصی هم صورت نداده، درضمن آدرس طرفم هم تغییرکرده نمی تونیم پیداکنیم، میخوام فسخ کنم باید چکارکنم؟

  1. سلام: می توانید نسبت به عزل وکیل محترم اقدام نمایید

 2. سلام وکیل بزور بخاطر اینکه قطعی من مورد معامله رو برنده بشم احتمال دادو ۵ میلیون گرفت وکد رمزهم که نمیدونستم برای چی هست گفت برام بخون ولی اصلا کوچکترین کاری باهاش نداشتم و فقط مشاوره داد به من که حق مشاوره رو ۵۰۰ گرفت وبزور قراردادالکترونیک باز کرد که من اصلاندیدم تو سیستم خودش زد ولی تایید مرحله اخر رو نزده که برای من کد رهگیری نیامده پس قرار داد به ثبت کامل نرسیده بهشون زنگ زدم گفت فسخ نمیکنم برو شکایت کن بهم گفت صدات داره ظبط میشه مدرکه حالاچیکار کنم یعنی ۳ ساعت بعد از قرار داد گفتم نمیخوام قبول نکردممنون میشم راهنمایی کنید زودتر

  1. سلام: می توانید از وکیل متخلف نزد کانون وکلا شکایت نمایید

 3. سلام وکیل از من۱۹ میلیون پیش پرداخت گرفت و فقط۳ جلسه رفت دادگاه که دوبارشو طرف مقابل اصلانیومده بود.من اگر قراردادم رو با ایشون فسخ کنم تکلیف ۱۹ میلیونی که پرداخت کردم چی میشه؟

  1. سلام: نمی توانید پس بگیرید چون کار وکیل تعهد به وسیله است رای را قاضی صادر میکند نه وکیل

  2. سلام. من ۲ تا قرارداد با وکیل بستم، اولی تمکین و دومی استرداد اموال.
   بابت تمکین وکیلم ۲بار درخواست داد، و بابت استرداد اموال یه دادخواست داده.
   جلسه اول شورای حل اختلاف رو رفتم بدون حضور وکیل.
   بابت تمکین ۲۰ میلیون قرارداد بستم که ۱۰ میلیونشو نقدٱ دادم و بابت استرداد اموال ۱۷ میلیون قرارداد بستم که ۱۰ میلیون هم بابت این قرارداد به وکیل دادم.
   جلسه اول تمکین رو بدون حضور وکیل در شورای حل اختلاف رفتمو خدارو شکر با همسرم به توافق رسیدیم و همه چیز درست شد.با وکیل هم صحبت کردم که درخواست‌های تمکین و استرداد اموال را کنسل کند.
   حالا میخواستم بدونم که تکلیف این ۲۰ میلیون پولی که به وکیل دادم چی میشه
   حالا می‌خوام بدونم

   1. سلام: این مبلغ قابل استرداد نمی باشد و نمی توانید از وکیل این مبلغ را پس بگیرید.

 4. سلام و عرض ادب
  وکیل من سی میلیون گرفته به اضافه ۱۰% از محکم له که اخر کار باید بهش بدهم . سی میلیون کامل پرداخت کردم . ایشان دوتا دادخواست داد هر دو اشتباه بود و رد دادخواست شد . می خواهم عزل کنم برای عزل باید چیکار کنم

  1. سلام: از طریق دفتر خدمات قضایی باید اقدام نمایید.

 5. سلام ما چکی از شخصی داشتیم که اجرا گذاشتیم و دو واحد ثبتی از ایشان توقیف شد ولی املاک قبل از موعد چک بصورت قول نامه ایی به فروش رفتن تکلیف بدهی کما چی میشه .آیا چک یا الزام به ایفای تعهد مقدم بر قولنامه نیستن ؟

  1. سلام: اگر در زمان اقدام شما این نقل و انتقال صورت بگیرد می توانید بابت فرار از دین اقدام نمایید.

 6. سلام وقت بخیر
  قراردادی برای دریافت زمین تنظیم کردیم .
  بعد از گذشت ۳ روز از ثبت قرار داد قصد فسق قرار داد داریم
  تو این مدت هم هیچ اقدامی صورت نگرفته
  آیا امکان دارد وکیل ادعا دریافت پول بکنند؟
  بدون اینکه کاری کرده باشد
  در واقع منظورم ادعا کذب و دروغ از جانب وکیل است

  1. سلام: اگر داخل قرارداد وکالت شرطی درج نشده باشید بله میتواند بگیرد

 7. سلام و احترام بنده وکیل برای اجرای احکام کیفری و صدور اجراییه گرفتم که بعد از انعقاد قرارداد الکترونیکی با وکیل که پیش پرداخت را دادم که بعداز آن جواب تلفن یا پیامک را نمیده که فقط تو سامانه ثنا فقط درخواست لایحه صدور اجرای از جانب وی ثبت شده ولی متأسفانه هیچگونه پاسخ بمن نمیده حالا برای عزل چکار باید کرد و پیش پرداخت را میتونم پس بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید