قوانین استفاده از پشت بام در آپارتمان

قوانین استفاده از پشت بام در آپارتمان

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در شهرنشینی واژه ای که دارای اهمیت بسیار است آپارتمان است. محل زندگی که انسان ها با هم در چندین طبقه زندگی میکنند آپارتمان نام دارد و این برخلاف خانه های سنتی میباشد که دارای یک پشت بام هستند.

شاید شنیده باشید که پشت بام یک سری قوانین برای خود دارد و لازم است که این قوانین را بدانید.

وکیل پایه یک دادگستریفضاهای مشترک و مشاعات قوانین و مالکیت آنها

در آپارتمانها آن قسمت هایی که در هیچ کجای سند قید نشده است را مشاعات میگویند. یکی از این مشاعات پشت بام میباشد؛ که استفاده از آن برای شخص خاصی نیست و همگی میتوانند از آن استفاده کنند.

و اگر مواردی مانند تامین کردن مخارج و هزینه های ساختمان نیاز باشد، معمولا این قوانین را در جلساتی که در ساختمان گذاشته میشود، توسط مدیریت ساختمان مشخص میشود.

تمامی هزینه های مشاعات از جمله پشت بام به شارژ ساختمان اضافه میگردد. همانند هزینه های دیگر ساختمان مثل: آسانسور، برق راهرو و… که از محل شارژ تامین میگردد.

پشت بام را نمیتوان تصرف کرد؛ همانند سایر مشاعات ساختمان و یا به گونه ای از آن استفاده کرد که باعث آزار و اذیت بقیه ساکنین گردد. به عنوان مثال میتوان اینگونه بیان کرد که استفاده از پشت بام برای نگهداری حیوانات خانگی، قانونی نیست و در حکم تصرف فضای عمومی میباشد.قوانین استفاده از پشت بام در آپارتمان

هرچند که آن شخص، مدیر ساختمان یا مالکین قبلی آپارتمان باشد، قوانین ساختمان این اجازه را به افراد ساختمان نمیدهد. یا همچنین استفاده از وسایلی که باعث شود به کف پشت بام آسیب برسد، که در اینصورت شخصی که باعث ایجاد این آسیب شده است باشد خسارت وارده را بپردازد.

به طور کلی وقتی که یک سند یا اجاره نامه و یا قولنامه ای که به وسیله آن ثابت میشود یک شخص در آن ساختمان زندگی میکند؛ از همان لحظه موظف به پرداختن هزینه های مشاعات و شارژ ساختمان است.

استفاده کردن از مشاعات و آپارتمان برای تمامی ساکنین اعم از مستاجر یا موجر به شرط اینکه قوانین مورد نظر را رعایت کنند؛ آزاد است.

پس بنابراین هیات مدیره و یا هر کدام از مالکین ساختمان اجازه اینکه مانع تردد مابقی افراد ساختمان شوند و یا اینکه درب پشت بام را قفل بزنند ندارند. همچینن هر تغییری را که در فضای مشترک یک ساختمان و مشاعات آن قرار است ایجاد کنند باید از قبل در جلسات عمومی که تشکیل داده اند بیان شده باشد و به تصویب رسیده باشد و همچنین توسط ساکنین آپارتمان امضاء شده باشد.

قوانین پشت بام آپارتمان و مشاعات

در کل هیات مدیره به دلیل اینکه آپارتمان را اداره میکند هیچ اولویتی نسبت به دیگر اعضای ساختمان در جهت استفاده کردن فضای ساختمان به صورت شخصی ندارد. مشاعات ساختمان متعلق به تمامی افراد آپارتمان است و همگی در آن سهم خواهند داشت.

حکم استفاده غیرقانونی از پشت بام

در صورت ممانعت از ورود به پشت بام بدون توجه به نظر بقیه ساکنین آپارتمان میتوان از مالک شکایت کیفری کرد و وی را به اتهام ممانعت از ورود به پشت بام محکوم کرد. اما اگر قبلا این موضوع به تصویب ساکنین آپارتمان رسیده باشد دیگر نمیتوان وی را محکوم کرد و جنبه قانونی آن از بین میرود.قوانین استفاده از پشت بام در آپارتمان

اگر یکی از مالکین مشاعی با توافق کتبی اعضای آپارتمان، مالکیت استفاده از پشت بام را به یکی دیگر از ساکنین آپارتمان واگذار کند، مالک مشاعی جدید حتی حق نصب درب جدید یا قفل زدن به درب پشت بام را به صورتیکه کسی از آن نتواند استفاده کند را به لحاظ قانونی ندارد و در صورتیکه این عمل را انجام دهد جرم محسوب میشود و بقیه اعضای آپارتمان میتوانند از او شکایت کنند و دادگاه به این موضوع رسیدگی میکند.

پاگرد آخر آپارتمان هم جز مشاعات به حساب می آید و مالک طبقه آخر آپارتمان حق تصرف آن را ندارد، زیرا مشترک است.

موارد غیرقانونی استفاده از پشت بام

 1. شستن فرش در پشت بام ممنوع است حتی اگر رضایت تمامی اعضای آپارتمان وجود داشته باشد.
 2. استفاده از فضای اضافی، در اتاقک آسانسور پشت بام، صرفا برای انبار کردن وسایل مرتبط آپارتمان و یا استفاده شخصی ممنوع است.
 3. واحدهای طبقه اول و دوم یک آپارتمان نمیتوانند نسبت به پرداخت هزینه های پشت بام یک آپارتمان بی تفاوت باشند؛ چرا که این بخش از آپارتمان چنانچه گفته شد جزء مشاعات است و تامین هزینه آن به عهده تمامی افراد آپارتمان است نه عده ای خاص.
 4. در صورتی که ساکنین بخواهند آنتن مخابراتی در پشت بام نصب کنند، هیات مدیره نمیتواند به تنهایی تصمیم گیری کند مگر اینکه در اساسنامه آپارتمان به آن اجازه داده شده باشد. و در صورت اجازه وزارت بهداشت باید این عمل را مبنی بر بی ضرر بودن آن تایید کند و اگر در اساسنامه آپارتمان چنین موضوعی ذکر نشده باشد باید رای گیری شود و در صورت تصویب شدن اجرا گردد.
 5. برای تبدیل کردن پشت بام به روف گاردن هم همین قانون صادق است که اگر در اساسنامه چنین اجازه داده نشده باشد باید جلسه ای برگذار شود و در آن مطرح گردد و اگر به توافق انجامید آنرا اجرا کند.

قوانین استفاده از پشت بام در آپارتمان

آیا به توافق و امضای تمامی اعضای آپارتمان و دادن تعهد محضری میتوان پشت بام را متعلق به یک نفر کرد؟

در پاسخ باید ذکر کنیم که مالکیت مشاعات آپارتمان یکی از موارد پیچیده قضایی میباشد؛ که چون در نهایت به مشکلات زیادی برخورد میکند. بهترین راه همان مطرح کردن مسائل در جلسات است و تلاش هیات مدیره برای پیشگیری از مشکلات آپارتمان میباشد.

هزینه پرداخت ایزوگام آپارتمان به عهده کیست؟

درست است که خرابی پشت بام آخرین طبقه آپارتمان را اذیت میکند و برای او دردسر ساز است؛ اما اینگونه نیست که فقط طبقات بالا هزینه ایزوگام را پرداخت کنند.

محاسبه هزینه ایزوگام به عهده تمامی اعضای آپارتمان میباشد و در صورتیکه متراژ تمام واحدهای آپارتمان مساوی نباشد هر واحد نسبت به متراژ خود هزینه پرداخت میکنند.

76 پاسخ

 1. سلام
  یکی از همسایه های آپارتمان ما درب پشت بام را قفل زده است
  چطور میشه اینکارش را روز دادگاه ثابت کرد که انکار نکند
  آیا میشه درخواست کارشناس اثر انگشت کنم؟ رویه اش چطوره؟
  ممنون

  1. سلام با شهادت سایر همسایه ها امکان اثبات وجود داره.

 2. سلام
  مدیر ساختمون به در پشت بام قفل زده و میگه هیچ کدام از همسایه ها حق استفاده ندارن یا اگه کاری هم باشه باید با حضور خودم بریم و بیایم میخوام بدونم این کار درست است یا نه
  و اینکه انداختن لباس روی پشت بام صحبح است یا نه

  1. اصولا مشاعات تصمیم گیریش با اکثریت هست و ایشون خود سر نمیتونن تصمیم بگیرن. در صورت توافق بله

 3. سلام من دریک آپارتمان دوطبقه باپیلوت زندگی میکنم که طبقه دوم متعلق به من میباشد آیا طبقه اول میتواند کانال کولر از داخل واحد بنده عبور دهد ؟

 4. سلام
  ما در طبقه پنجم (طبقه آخر) یک آپارتمان ۵ طبقه هستیم.
  بنا به نیاز پشت بام با اطلاع مدیریت ساختمان ایزوگام شد.
  الان تعدادی از ساکنین هزینه ایزوگام متعلقه رو پرداخت نمی کنند.
  ۱٫ راهکار قانونی پیشنهادی چیست؟
  ۲٫ آیا با زدن قفل میتونم مانع ورود کسانی که هزینه پرداخت نکرده اند به پشت بام بشم.
  با تشکر

  1. سلام اول براشون اظهارنامه بفرستیدکه بیان و مبلغ و بپردازند اگر باز هم نپرداختند بعد ده روز مدیر میتواند از اب و برق و گاز و امثالهم محرومشون کند و اگر باز هم نپرداختند اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر یا هیئت مدیران برای وصول وجه مزبور بر طبق اظهار نامه ابلاغ شده اجرائیه صادر خواهد کرد.

 5. با عرض سلام، یکی از واحدهای ساختمان ما ایزوگام پشت بامش خراب شده و اب می ده ولی ما هیچ گونه دسترسی به اون پشت بام نداریم چون اون قسمتی که ایزوگامش خرابه، جزء حیاط پنت هوس هست، ایا برای ترمیم پشت بام همه باید هزینه کنند؟

 6. سلام وقتتون بخیر
  خواستم سوالی ازتون بپرسم مدیر ساختمان به اتفاق یکی دیگر از همسایه هایمان در پشت بام بساط منقل و کباب برپا کرده ان ما واحد زیر پشت بام هستیم به همین خاطر هرچی بهشون تذکر میدیم که کار شما جدا از مزاحمت میتونه به ایزوگام پشت بام آسیب برسونه حرف مارو قبول ندارن و میگن پشت بام مشاعیه و ما حق داریم در پشت بام کباب درست کنیم ‌آیا کاریشان غیر قانونی است ؟ و اگر شکایت کنیم به مشکل مان رسیدگی میشود؟ با تشکر از شما

  1. سلام از بابت اینکه مشاعی بوده تا زمانی که اجازه سایرین در کار نباشد میتوانید شکایت کنید

 7. با سلام و وقت بخیر،سوالی از حضورتون داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید بنده در ساختمانی ۳ طبقه با ۹ واحد ساکن هستم قسمت شمالی ساختمان ۳ واحد وقسمت جنوبی ساختمان ۶ واحد قرار دارد،پشت بام قسمت شمالی ساختمان نیاز به لکه گیری دارد و به واحد طبقه آخر نم داده است،آیا پرداخت هزینه ایزوگام با همه مالکین هست؟پیشاپیش متشکرم از پاسخگوییتون

  1. سلام بر عهده مالکینی است که در این قسمت مشاعا سهیم هستند

  2. سلام ما یک ساختمان یه طبقه تک واحد با یک مغازه تجاری هستیم مالکیت مغازه و پارکینگ و طبقه اول و سوم را داریم فقط طبقه دوم که وسط هست فروخته شده ایا میشود روی پشت بام باغچه یا کاری دیگه بدون اجازه مالک طبقه دوم انجام داد طبقه سوم اجاره شده ولی مالکیتش با خودمه؟

   1. سلام خیر ایشان در هر صورت مالکه و باید رضایتش جلب بشه برای تغییرات در مشاعات

 8. سلام
  بعد از تعمیر پشت بام به خاطر نم پس دادن به سقف مالک طبقه اخر و پرداخت سهم هزینه های مربوط به ان توسط تمام اهالی حالا مالک طبقه چهار درخواست هزینه نقاشی و تعمیر داخل خانه خود را از دیگر واحد ها دارد ایا این درخواست وی قانونیست؟

  1. سلام طبق قانون مسئولیت مدنی هرکس مسئول خسارتی باشد بایددر صدد جبران ان براید و فرقی نمیکند که عمدا موجب ایراد خسارت شده یا سهوا

 9. با سلام بنده یک سوال داشتم، آیا همسایگان این حق را دارند که از مشاعات ساختمان (مثل پشت بام) که به اتاق خواب های بقیه واحد ها دید دارد، نگاه کنند؟
  بنده در طبقه آخر زندگی میکنم و متوجه شده ام یکی از همسایه ها چندین بار از روی پشت بام توی منزل ما رو نگاه میکنه و عکس هم گرفته البته، باید چیکار کنم؟

  1. سلام ببنید کلا نگاه کردن به داخل اتاق چه از یک مکان دیگه باشه چهاز یک مکان مشاع جرم نیست .شما باید اقدامات احتیاطی انجام بدید و راه شو ببندید

 10. سلام خسته نباشید بنده ساکن طبقه زیر پشت بام می باشم از دو سال پیش به واسطه عیب عایق پشت بام و نم و رطوبت حاصل از آن به واحد بنده آسیب فراوان وارد شد که تقریبا چهار ماه پیش بعد از اینکه مدیر و همسایگان حاضر به انجام ایزوگام پشت بام نشدندشخصا و با هزینه خودم اقدام نمودم حال در این مدت همسایگان محترم از پرداخت سهم خود بابت ایزوگام پشت بام ممانعت میکنند چه برسد به پرداخت هزینه آسیب وارده به واحد بنده برای حل مشکلم چه کار باید بکنم

 11. سلام .یک واحد اپارتمان را ۱۵سال پیش خریداری کرده ایم و همه ی همسایه ها به مالک اولیه طی مبایعه نامه ای حق استفاده از سرایداری و پشت بام رو واگذار کردن. اما الان همه ی همسایه ها از این موضوع پشمینان شده اند ایا راهی دارد؟

  1. سلام. باید بررسی بشه مبایعه نامه میتونید تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 12. سلام خسته نباشید
  طبقه آخر ساختمان ما برای نصب لوستر خودش و محکم بودن زنجیر آن از سوراخ کردن سقف پشت بام استفاده کرده و درنهایت ایزوگام سوراخ شده را تعمیر کرده ولی آیا این کار قانونی است بدون اطلاع بقیه ساکنین؟

 13. سلام خسته نباشید
  طبقه آخر ساختمان ما برای نصب لوستر خودش و محکم بودن زنجیر آن از سوراخ کردن سقف پشت بام استفاده کرده و درنهایت ایزوگام سوراخ شده را تعمیر کرده ولی آیا این کار قانونی است بدون اطلاع بقیه ساکنین؟؟

  1. سلام اگر تعمیر نمی کرد ملزم به جبران خسارت بود حالا که تعمیر کرده دیگر مسئولیتی ندارد

 14. سلام
  میخواستم بدونم نصب ماهواره روی پشت بام آپارتمان از نظر قانونی مشکلی داره و همسایه ها میتونن شکایت کنن یا مدیر ساختمون میتونه اجازه نده که ماهواره نصب کنن؟

  1. سلام. استفاده از تجهیزات ماهواره ای از نظر قانونی ممنوع است.

 15. سلام ساختمان ما ۴ طبقه است طبقه اخر دوبلکس بوده ( که درواقع ۵ طبقه میشود) و قسمتی بالکن یا حیاط میباشد که در سند ملکی نیز ثبت شده است و بحثی در نگهداری بخش حیاط نیست و استفاده و هزینه و ایزوگام ان بر عهده بنده که مالک میباشم هست ولی مورد اختلاف پشت بام واحد بنده و اخرین نقطه ساختمان است که در اختیار هیچ واحدی نیست و از راه پله هم راه ورودی ندارد و اگر برای ایزوگام یا تعمیر نیاز باشد باید از بالکن یا حیاط واحد بنده با نردبان رفت امد نمود. حال همسایه ها میگویند چون راه ورودی ندارد و کسی نمیتواند برود هزینه ان بر عهده طبقه اخر که بنده باشم هست و اینهم مورد قبول بنده نیست چون ان قسمت از پشت بام که شیبدار هم هست و نکته پایانی ساختمان هست در اختیار هیچ واحدی نبوده و هیچ واحدی هم از ان استفاده نمینماید لذا بایدهزینه ایزوگام ان را همه همسایه ها متقبل نمایند . لطفا” راهنمایی بفرمایید . متشکرم

  1. سلام با توجه به اینکه جز مشاعات هست هزینه ها به تساوی تقسیم میشه

 16. سلام من خونه ای ده سال پیش خریدم بالا پشت بوم انباری داشت از قبل الان تازگیا یکی از طبقات که تازه خونه خریده رفته گزارش داده تکلیف چیه ممنون؟؟؟

  1. ساخت انباری در پشت بام که جز مشاعات است با توافق همه ی ساکنین ممکن است

 17. سلام
  بنده به دلیل اینکه در گرفتن کلید پشت بام از مدیر ساختمان دچار مشکل شدم ترجیحم بر این هست کلید پشت بام رو داشته باشم. اما اکثریت مخالفند. آیا اونها میتونند. از داشتن این حق من جلوگیری کنند
  اگر لطف کنید ماده قانونیش رو بفرمایید

  1. سلام دخالت در مال مشاع با اجازه تمام شرکاست وشریکی حق محرومیت شمارو نداره برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

 18. سلام و وقت بخیر ساختمان ما رو به کوچه و دو طبقه هست و ساختمان پشت ساختمان ما ۵ طبقه با عقب نشینی از ساختمان ما قرار دارد من چندتا حیوان خانگی سمت کوچه پشت بام که اصلا از اون ساختمان هم دیدی ندارد دارم همسایه طبقه سوم که روبه روی پشت بام ما هست برای امد و رفت من اعتراض کرده و تهدید به شکایت کرده ایا میتواند از من شکایت بکند بابت رفت و امد روی پشت بام منزل خودمان؟ دیوارهای پشت بام هم ما ۱۴۰ کشیدیم که زیاد دید ندارد ولی خوب داخل منزل که هنوز نیمه ساز هست کمی پیداست

  1. سلام. شکایت از حیوان خانگی درصورتی نتیجه بخش خواهد بود که باعث ایجاد مزاخمت ( صدای پارس بوی بد بیماری) ویا باعث ایجاد رعب و وحشت بشود در رویه قضایی ما اصل بر آثار ذکر شده در مورد حیوانات خانگی میباشد که در صورت شکایت همسایه عدم مزاحمت و عدم ایجاد رعب و وحشت حیوان را شما باید اثبات کنید

 19. سقف پذیرایی و اتاق خواب براثر خرابی ایزوگام نم زده و احتیاج به تعمیر دارد. هزینه این تعمیر با تمام مالکین است یا فقط من؟

  1. سلام با مالکینی است که در قسمت ایزوگام مشاعا شریک هستند

 20. با سلام و عرض ادب من ساکن طبقه اخر ساختمان هستم و تانکر اب کل ساختمان روی سقف واحد بنده میباشد تانکر اب سوراخ شده و نم زده به سقف واحد ما تعمیرات لازم انجام شد منتها سقف ما که اسیب دید من چند تا نقاش ماهر اوردم و گفتن رنگ بخوره سقف یکدست در نمیاد در صورتی که ما پارسال رنگ زده بودیم و نیازی به رنگ نبود با این حال به خاطر یکدست شدن محبور به زدن رنگ کل سقف شدیم ایا این هزینه به کل ساختمان مربوط میشود هزینه کل سقف یا فقط قسمت مربوطه تشکر از شما

  1. سلام. بله هزینه کل سقف به ساختمان مربوط می شود چون علت آسیب به کل ساختمان مربوط بوده و عادتا در اکثر مواقع رنگ جدید با رنگ قدیم یک دست نمی شود

 21. سلام ما ساکن طبقه آخر یک واحد پنج طبقه هستیم و هر اتفاقی روی پشت بام مستقیما دودش توی چشم ما میره ، چند وقتی که یکی از ساکنین میره روی بالا پشت بام اون هم هر ساعتی که عشقش بکشه مثلا ۱۲ شب که ساعت استراحت پدر و مادر پیر من هست و منقل فن دار باخودش میبره بالا و منقل و کباب به مدت یک الی دوساعت درست میکنه که صدای فن قشنگ به داخل واحد ما میاد این در صورتیه که تازه الان زمستان هست موقع تابستان که کولرها هم روشن میشه دود تازه داخل واحد هم میاد من اعتراض کردام که اینجا مشاع هست و استفاده اختصاصی و شخصی نمیشه کرد مگر اینکه تمام واحدها راضی باشن ما راضی نیستیم و اینکار شما برای ما مزاحمت ایجاد میکنه ، برگشته میگه مشاع یعنی همه میتونن استفاده کنن نه اینکه استفاده نشه ، من بهش میگم آقا استفادع داریم تا استفاده شاید شما دلت بخاد مساعل استفاده در مورد کارهای خاک برسری رو هم به بالای پشت بام انتقال بدی چون مشاع از نظر شما یعنی همه میتونن استفاده کنن این چه حرفیه ، زیر بار نمیره ، آیا کار ایشان قانونی هست ، آیا ما میتوانیم شکایت کنیم و در صوزت مزاحمت برای ما به هیچ کدام از ساکنین اجازه روشن کردن منقل و آتش ندهیم ولو فقط برای واحد ما ایجاد مزاحمت کند و همه هم راضی باشن به درست کردن آتش و منقل ، باتشکر از پاسخگویتون

  1. سلام استفاده اختصاصی از مشاعات ممنوعه مگر با اجازه همه چه برسد به اینکه باعث ایجاد مزاحمت نیز بشود

 22. سلام همسایه طبقه ۲ میاد پشت بام ورزش میکنه از پشت هم در پشت بام رو اون زمان قفل میکنه که کسی نتونه بره …نمیدونم طناب میزنه چیه که صدا میاد ما نخوایم تو این شرایط کرونا یه مزاحم بی ماسک بیاد کنار دریچه کولر و کانال هواکش وایسه و سر و صدا کنه باید چیکار کنیم؟ میخوام قفل بزنم به در پشت بام هرچی باداباد…

  1. سلام نه قفل زدن شما قانونی است نه ایشان هیچ کس نباید مانع استفاده دیگری از مشاعات ش.د

 23. با سلام
  میخواهیم بر روی پشت بام آلاچیق بزنیم، کلیه مالکین موافق هستند.
  فقط طبقه زیر پشت بام موافق انجام آن نیست.
  آیا ممانعتی برای انجام آن وجود دارد؟
  با تشکر

 24. باسلام
  بنده‌ مالک یک ساختمان ۱۰ طبقه هستم و فعلا‌هیچ واحدی را به فروش‌نرسانده ام
  قصد دار پشت بام را طبق صورت جلسه ای به یکی از طبقات واگذار کنم
  چه راه کاری را پیشنهاد میکنید که باعث مشکل قانونی در آینده برای کلیه خریداران نداشته باشد؟
  با تشکر

  1. سلام پشت بام جزقسمت های مشترک وعمومی است نمیتوان تصرف کرد

 25. سلام. با تبریک سال نو و آرزوی سلامتی و شادکامی برای شما.
  واحد ما طبقه آخر ساختمان ۵ طبقه است و از عمر ایزوگام پشت بام ۲۰ سال گذشته. البته ظاهرا سالم به نظر می رسد و نم یا علامتی دال بر حرابی ندارد وای به دلیل عمر بالای آن من نگران نم دادن سقف هستم. اگر اکثریت واحدها با تعویض ایزوگام مخالفت کنند و در آینده سقف واحد من نم بدهد یا آسیب ببیند تکلیف چیست ؟ وآیا هزینه تعمیر سقف واحد من به عهده همه واحدها است یا فقط به عهده خودم.ممنون از راهنمایی شما .
  با تشکر فراوان: هاشمی نیا

  1. سلام هزینه مال مشاعی برعهده تمامی ساکنین میباشد

 26. سلام ما ساکن طبقه ی آخر هستیم (ساختمان ۵ طبقه) همسایه ها خیلی زیاد به پشت بام تردد میکنند و چون از آسانسور استفاده میکنند جلوی درب واحد ما همیشه بهم ریخته اس آیا میتوان به شیشه میرال جدا کننده ی آسانسور از راه پله قفل زد؟ مچکرم

 27. سلام یکی از همسایگان ما اقدام به نصب دیش ماهواره در پشت بام کرده میخواستم بدونم ما میتونیم ازش بابت نصب دیش ماهواره در پشت بام که فضای مشاع است شکایت کنیم؟ و اگر شکایت کنیماحتمال موفقیت ما چقدر است ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام درصورتی که ایجاد مزاحمت باشد میتوانید شکایت کرده ورفع مزاحمت نمایید

   1. سلام من یه مشکلی بر خوردم من از یکی یه واحد خریدم که دو واحدی هستن خونه من طبقه ۴هست و طبقه بالا تک واحدی هست و پشت بام منو به عنوان حیاط حق استفاده داده طبقه بالا میخوام بدونم میتونه پشت بامو به کسی بفروشن الان پش بام ما می هست من طبقه بالا یا مشا هست ؟ و از خونه او یه در مجزا گذاشتن یعنی فقط ایشون میتونه یعنی میشه پشت بامو به طبقه بالا بدن ؟

    1. سلام:قسمت مشاعی تصرف دران بارضایت تمامی مالکان میباشد.

 28. سلام همسایه طبقه آخر ما که طبقه چهارم میشود برای خودش روی پشت بام تانکر آب ۱۰۰۰ لیتری گذاشته آیا اجازه این کار را دارد من طبقه سوم هستم صمنا تانکر خراب است و دائم سر ریز میشود و فضای جلوی درب پشت بام را هم مال خود میداند و وسایلش را میگذارد و البته قبلا انقدر مرا بابت دیش ماهواره عذاب داد که مجبور شدم ماهواره ام را جمع کنم آیا میتوانم از او شکایت کنم البته در این چهار سال سه بار موتور کولر من سوخته آیا ربطی به تانکر او دارد چون فشار آب کم است

 29. سلام آقای زینالی همسایه طبقه چهارم ما که طبقه آخر هم میشود برای خودش روی پشت بام تانکر هزار لیتری آب گذاشته ضمتا از فضای باز جلوی درب پشت بام برای خود انباری درست کرده آیا اجازه این کارها را دارد این آقا بابت دیش ماهواره انقدر مرا عذاب داد که اصلا ماهواره ام را جمع کردم البته منبع آب هم خراب است و دائم سر ریز میشود آیا میتوانم از او شکایت کنم آیا تاثیری دارد؟با تشکر فراوان از شما که وقت میگذارید خدا خیرتان بدهد

 30. سلام … من در آپارتمان ۵ طبقه دو واحدی در طبقه ۵ ساکن هستم و کولر در تراس قرار دارد .. به دلیل کمبود جا در تراس آیا می توانم کولر را به پشت بام دقیقا بالای تراس خودم منتقل کنم ؟

  1. سلام:بله بارضایت بقیه مالکان میتوانید.

 31. سلام خسته نباشید بنده ساکن طبقه زیر پشت بام می باشم از یک سال پیش به واسطه عیب عایق پشت بام و نم و رطوبت حاصل از آن به واحد بنده آسیب فراوان وارد شد .آیا میتوانم برای پرداخت هزینه آسیب وارده به واحد بنده از همسایگان شکایت کنم

  1. سلام:بله می توانید از همسایه ها مطالبه خسارت نماید.

 32. سلام.واحد من پنت هاوس هست.که حدود ۷۰٪ شیروانی وقسمتی سقف بتنی است.اهالی برای نصب دیش وانتن میان روی سقف من البته در قسمت بتنی و به وسیله نردبان.تردد باعث ترک گچ سقف وگاها بروز نشت آب در قسمتهای شیروانی میشود.چگونه میتوان از تردد انها که باعث خسارت واسیب به سقف واحد من میشود جلوگیری کنم.

  1. سلام:می توانید ابتدا با اخطار کلامی سپس اگر افاقه نکرد از طریق پلیس ۱۱۰ با تنظیم صورت جلسه شکایت نمایید.

 33. سلام ،در یک ساختمان سه طبقه تک واحدی ،طبقه آخر از پشت بام ساختمان استفاده نامتعارف مثل شستن فرش و نگهداری وسایل شخصی و انباری و همچنین همیشه تو پست بام قدم میزنه و بساط منقل و کباب به راه انداخته و از خرپشته به عنوان انباری استفاده میکنه ، آدم بی منطقی هم هست ،چه جوری باید بهش بفهمونیم که حق این کار ها رو نداره ، ممنون اگه راهنمایی کنید

  1. سلام:استفاده از پشت بام نیاز به اذن سایر همسایه ها میباشد.

 34. با سلام ، ما در ساختمان سه طبقه و تک واحدی زندگی میکنیم و منزل ما طبقه ۳ هست همسایه طبقه دوم روی پشت بام طناب زده و لباس پهن میکند و یا بچه ش میبرد پشت بام بازی کند .. ایا اجازه دارد؟

 35. سلام یه سوالی داشتم من مالک طبقه همکف آپارتمانی هستم که دارای حیاط اختصاصی است که به هیچ عنوان در حد صفر از پشت بام استفاده نمیکنم میخوام ببینم که آیا هزینه های پشت بام به ما تعلق می‌گیرد یا خیر تشکر

  1. سلام: بله چون مشاعات هست باید هزینه دهید هرچند استفاده نمیکنید.

 36. سلام وقت شما به خیر جناب زینالی..
  یه سوال داشتم از محضرتون. من طبقه اخر یک آپارتمان زندگی می کنم و میخوام روی پشت بام یک دستگاه کولر گازی نصب کنم. نمای اصلی ساختمان ما شمالی جنوبی هست. خواستم از دیوار شرقی غربی، لوله کشی کولر رو داخل خونه ببرم. یکی از همسایه ها میگه این کار قانونی نیست. میخوام بدونم که ایا من حق نصب کولر کازی در پشت بام رو دارم یا خیر؟ و اگر این حق رو دارم ایا امکان این که از روی دیوار اتصالات رو داخل ببرم دارم یا خیر؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام: اگر تصرفات در قسمت مشاعات باشد باید به اجازه سایر ساکنین نیز برسد وگرنه می توانند مانع از اینکار شوند.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید