ماده ۱۰۰ شهرداری

ماده ۱۰۰ شهرداری چیست – صفر تا صد کمیسیون ماده صد شهرداری

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

کمیسیون ماده ۱۰۰ موردی است که احتمالا در رسانه ها به گوشتان خورده باشد. اگر هم درگیر خرید و فروش ملک و یا ساخت و ساز بودید با آن آشنایی دارید.

وظیفه این کمیسیون یعنی کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی است. اگر کسی در حین ساخت و ساز مرتکب تخلف شود در کمیسیون ماده ۱۰۰ مورد بررسی قرار می گیرد.

به نوعی می توان گفت نوعی ابزار شهرداری برای کنترل و برخورد با تخلفات ساختمانی است. در ادامه بیشتر با این کمیسیون آشنا خواهیم شد.

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری چیست؟

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری چیست؟

اگر کسی در ساخت و سازی که انجام می دهد مرتکب تخلفی شود؛ شهرداری نمی تواند تخریب کند و یا جریمه بگیرد بلکه باید آن را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع بدهد و جلوی عملیات ساخت و ساز را بگیرد تا این که کمیسیون مزبور تصمیم بگیرد که چه برخوردی باید با شخص متخلف انجام بشود.

این کمیسیون اگرچه  در شهرداری مستقر است؛ اما شخصیت مستقلی از شهرداری دارد.

چه تخلفاتی باید در کمیسیون ماده ۱۰۰ رسیدگی شود؟

  • ساخت و ساز بدون پروانه

اگر شما ساخت و سازی را بدون مجوز انجام بدهید و یا اینکه مجوز داشته اید اما خارج از مجوز و یا مازاد بر آن احداث بنا کرده اید؛ کمیسیون ماده ۱۰۰، صلاحیت این امر را خواهد داشت. در این مورد ممکن است رای به تخریب یا جریمه سنگین داده شود.

  • تجاوز به معابر شهری

اگر در زمان ساخت و ساز، به معابر شهری تجاوز بشود باز هم در صلاحیت این کمیسیون خواهد بود. برای مثال اگر مالک ملکی در نوسازی آن دیوار حیاط را جلو تر بیاورد و فضای خیابان یا کوچه یا پیاده رو را کمتر کند تخلف به حساب می آید.

  • افزایش زیر بنای ملک

اگر مالک، زیر بنای درج شده در پروانه ساختمانی را افزایش دهد؛ تخلف کرده است و با وی مطابق قانون برخورد می شود.

  • تخلف در احداث پارکینگ

تخلف در احداث پارکینگ یا عدم استفاده از پارکینگ هم، در صلاحیت کمیسیون خواهد بود و برای مثال اگر مالک، پارکینگی را بر خلاف موارد مذکور در نقشه بسازد و یا بدون در نظر گرفتن ضوابط و یا بر خلاف موارد پروانه اقدام کند و یا اینکه اصلا پارکینگ احداث شده به دلیلی قابل استفاده نباشد؛ در هر حال، تخلف انجام شده و در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ است که می تواند فرد را جریمه یا محکوم به تخریب کند.

  • عدم استحکام کافی بنای احداث شده

اگر بنای احداث شده استحکام کافی را نداشته باشد و یا نکات فنی رعایت نشده باشد و همچنین ضوابط شهرسازی رعایت نشده باشد؛ کمیسیون صالح به رسیدگی خواهد بود.

  • تغییر کاربری

برای مثال فرد، پروانه ساختمانی یک بنای مسکونی را گرفته است اما برخلاف پروانه گرفته شده آن را به محل کسب و کار و تجارت اختصاص می دهد این مورد هم با کمیسیون مزبور خواهد بود.

این کمیسیون درباره تخلف مهندس ناظر ساختمان نیز صالح به رسیدگی است.

کمیسیون ماده ۱۰۰ را چه کسانی تشکیل می دهند؟

کمیسیون ماده ۱۰۰ را چه کسانی تشکیل می دهند؟

  • نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور.
  • یک قاضی دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری.
  • یکی از اعضای انجمن شورای اسلامی به انتخاب انجمن شورا.
  • نماینده شهرداری که در اینجا حق رای ندارد و تنها برای بیان توضیحات حاضر می شود.

رسیدگی در کمیسیون ماده ۱۰۰

این کمیسیون هم شامل مرحله بدوی و نخستین است و هم تجدید نظر.

پرونده تخلف ابتدا در کمیسیون بدوی مطرح می شود و شهروندی که پرونده او در جریان است می تواند با دادن لایحه، خودش دفاع کند‌.

برای تقدیم و نحوه تنظیم لایحه توصیه می شود مسئله و پرونده خود را با وکلای متخصص در حوزه شهرداری در میان بگذارید ارتباط با وکیل متخصص در این حوزه از طریق تماس تلفنی برای سراسر کشور فراهم است.

حال اگر کمیسیون بدوی رای خود را صادر کرد تا ۱۰ روز امکان اعتراض به رای وجود دارد تا در کمیسیون تجدید نظر بررسی شود.

کمیسیون تجدید نظر هر رایی که صادر کند قطعی و لازم الاجراست.

نحوه دفاعیه برای در کمیسیون ماده ۱۰۰

گفتیم که به فرد ابلاغ می شود که دفاعیات خود را انجام دهد. وی می تواند به صورت لایحه یا کتبی دفاعیات خود را مطرح کند و فرم دفاعیه باید ظرف ۱۰ روز از زمان دریافت اخطاریه به دبیر خانه اداره کل ماده ۱۰۰ تسلیم و ارائه شود.

اگر شما در مهلت مقرر دفاعیه را ارائه نکنید؛ کمیسیون در هر حال رسیدگی خود را انجام می دهد.

در این باره به دلیل پیچیدگی مربوط به امور شهرداری بهتر است با وکیل پایه یک و خبره مشورت بشود و تنظیم لایحه و انجام دفاعیه را با کمک ایشان انجام دهید.


بیشتر بخوانید: مشاور حقوقی ملک؛ مشاوره حقوقی املاک ۲۴ ساعته


مشاوره و گرفتن وکیل برای کمیسیون ماده ۱۰۰

گروه وکلای سنا با این معیار که هر وکیل نمی تواند در تمام حوزه های حقوقی تخصص و تسلط داشته باشد با ملاک تخصص گرایی ساز و کاری فراهم کرده که مردم سراسر کشور بتوانند در مسئله حقوقی خود به وکیل متخصص در همان حوزه مراجعه کنند لذا برای امور مربوط به شهرداری هم وکلای مجرب این حوزه عهده دار مشاوره و انجام وکالت در مسئله شما خواهند بود.

پیچیدگی ها و دشوار بودن قوانین مربوط به شهرداری مستلزم این است که حتما با مشاور و وکیل در این زمینه مشورت نمایید برای این کار می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

مشاوره و گرفتن وکیل برای کمیسیون ماده ۱۰۰

نتیجه گیری

 کمیسیون ماده ۱۰۰ مانند دادگاه به موضوع رسیدگی می کند اما خارج از دادگستری است و البته در آن شخص قاضی هم حضور دارد. وظیفه این کمیسیون رسیدگی به تخلفات و موارد ماده ۱۰۰ قانون شهرداری است که از آن جهت کمیسیون ماده ۱۰۰ نامیده می شود.

تخلفاتی که در این مورد رسیدگی می شود در بالا نام برده شد که ممکن است رای کمیسیون به جریمه نقدی و یا تخریب ملک احداث شده باشد.

سوالات متداول

کمیسیون ماده ۱۰۰ چه وظیفه ای دارد؟

 رسیدگی به تخلفات احداث بنا مثل افزایش زیر بنا، تغییر کاربری، تجاوز به معابر و… که در بالا مورد اشاره قرار گرفتند.

آیا می توان به رای کمیسیون اعتراض کرد؟

 بله این رای ظرف ۱۰ روز قابل اعتراض در همین کمیسیون در درجه بالاتر یعنی تجدید نظر است.

کمیسیون ماده ۱۰۰ ممکن است چه رایی صادر کند؟

این کمیسیون در صورت صدور رای و احراز تخلف ممکن است به تخریب بنا و یا جریمه نقدی رای بدهد.

اگر از رای کمیسیون ضرری ببینیم به کجا باید شکایت کرد؟

در این باره هم امکان رجوع به شهرداری وجود دارد و هم می توان از طریق دادگاه پیگیری کرد.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید