قوانین، و مراحل اخذ پایان کار ساختمان

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

برای مثال شما با رعایت قانون و مقررات یک ساختمان ساخته اید و حالا در مرتبه ی آخر آن هستید، اگر تمامی سلسله مراتب را در نهایت ظرافت، دقت رعایت کرده باشید باز هم نیازمند کسب مجوز پایان کار ساختمان از شهرداری هستید.

که در غیر این صورت مشکلات زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. در ادامه مطلب درباره مراحل اخذ این گواهینامه توضیح می دهیم.

تشکیل پرونده درخواست پایان کار

پس از اتمام کار ساختمان می بایست مدارک لازم را تهیه و به شهرداری ببرید. و در ابتدا فرم درخواست پایان کار را دریافت و سپس  بعد از اتمام آن در حالتی که ساختمان شما نوساز باشد ملزم به پرداخت عوارض نوسازی هستید.

توجه داشته باشید فیش پرداخت عوارض را نزد خود نگه دارید. من جمله مدارکی که در این مرحله بایستی داشته باشید، سند مالکیت رسمی برای درخواست به شهردار جهت دریافت دستور، شماره ثبت  و تاریخ در دبیرخانه و معین کردن زمان برای بازدید کارشناسی دفتر فنی می باشد.مراحل گرفتن پایان کار ساختمان

مدارک مورد نیاز در این مرحله:

  • بازدید کارشناس دفتر فنی شهرداری از محل
  • بازدید کارشناس شهرداری از محل و تنظیم گزارش وضع موجود
  • همچنین فرم تکمیل‌شده گزارش عملیات روند اجرای ساختمان از سوی مهندس ناظر. راستی، مدارک شناسایی‌تان را نیز همراه داشته باشید.

 تخلف ملک و گرفتن پایان کار

پس از انجام مراحل مذکور می بایست در انتظار تایید نظر کارشناس بمانید. در صورتی که ملک شما خلافی نداشته باشد مشکلی باقی نمانده باشد کار شما در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود.

در این بخش ساختمان به بخش محاسبات می رود که این قسمت مشتمل: عوارض، گزارش ناظر در مرحله آخر و برگ اتمام بنا می باشد. این برگ اتمام بنا حاوی پیش نویس پایان کار ساختمان و موافقت رئیس بازرسی است.

در حالی که ملک تخلف داشته باشد، طبق ماده ۱۰۰ کمیسیون داخلی، مورد نظارت قرار می گیرد. در طی این مدت از مالک با درخواست کتبی می خواهند که ظرف ۱۰ روز درباره ی این مسئله توضیح دهند و پس از آن مورد تصمیم گیری واقع می شود.

بعد از آن ضمن موافقت رئیس بازرسی، معاون شهرسازی و شهرداری فرستاده می شود  به دبیرخانه شهرداری منطقه

 اگر طبق ماده ی ۱۰۰ کمیسیون داخلی، مالک جریمه شود؛ می بایست ابتدا جریمه را پرداخت و سپس اعمال تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان توسط مالک صورت می گیرد.

در صورت عدم پرداخت جریمه، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ارسال و دستور تخریب بنا صادر می شود. این حکم از سمت شهرداری ارسال می شود و اگر در مدت زمان دو ماه تخریب بنا انجام نشود، شهرداری خود این کار را انجام می دهد.مراحل گرفتن پایان کار ساختمان

مدارک پایان کار ساختمان

در اول کار، همراه داشتن این مدارک الزامی است:

  • اصل و تصویر سند، اصل و تصویر شناسنامه
  • رسید پرداخت عوارض نوسازی
  • تصویر پایان کار ملک که با حضور مالک یا مالکان یا وکیل قانونی با وکالت‌نامه معتبر است.

بعد از این مثل مراحل نامبرده، می بایست روند تشکیل پرونده، بازدید از سمت شهرداری، طرح تفصیلی ، محاسبات و پیش نویس و تاییدیه رئیس بازرسی فنی، معاون شهرسازی و شهرداری انجام شود.

مد نظر داشته باشید مهلت پایان کار نامشخص است پس در صورت داشتن ایراد به واحد نظارت فنی لحاظ می شود و تا بعد از برطرف کردن مشکل صادر می شود.

2 پاسخ

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید