مزایده ملک برای مهریه چقدر طول میکشد؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

برای وصول و مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه امکان اقدام وجود دارد و هم از طریق دفترخانه ازدواج و اداره اجرای ثبت در اجرای ثبت به این صورت است که با صدور اجراییه به زوج برای پرداخت مهریه ابلاغ می شود و سپس شما می توانید نسبت به توقیف اموال اقدام کنید.

وکیل پایه یک دادگستریاما در دادگاه ابتدا دادگاه باید رسیدگی کند و وقتی که حکم مهریه را به نفع شما صادر کند؛ آن زمان از طریق اجرای احکام مدنی می توان نسبت به توقیف اموال و مزایده آن عمل کرد.

آیا توقیف ملک شوهر برای مهریه امکان پذیر است؟

باید دقت کنید که اگر مهریه شما سکه و چیزی غیر از ملک باشد؛ وقتی می توانید ملک را توقیف کنید که زوج یا شوهر شما غیر از آن ملک برای سکونت، ملک دیگری نیز داشته باشد.

زیرا اگر مثلا تنها یک خانه داشته باشد و در شان او هم باشد به دلیل این که مستثنیات دین به حساب می آید قابل توقیف و مزایده برای مهریه شما نخواهد بود.

اما اگر مرد به جز خانه ای که در آن ساکن است، ملک و املاک دیگری داشته باشد؛ قابل توقیف است و با توقیف آن می توان با مزایده و فروش ملک آن را مطالبه کرد.

آیا توقیف ملک شوهر برای مهریه امکان پذیر است

توقیف ملک و اموال برای مهریه

گفتیم که توقیف اموال هم از طریق اجرای ثبت امکان پذیر است و هم از طریق دادگاه.

در حال حاضر رویه به این صورت است که فرد ابتدا باید از طریق اجرای ثبت اقدام کند و اگر به نتیجه ای نرسید آن زمان اقدام به طرح دعوا در دادگاه کند.

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت، نکاح نامه رسمی لازم است. در واقع این مزیت برای سند رسمی است لذا اگر ازدواج شما مثلا موقت بوده و ثبت نشده باید از طریق دادگاه ابتدا اثبات زوجیت و اثبات نکاح صورت بگیرد و بعد مطالبه مهریه نمایید که برای این موضوع حتما از کمک وکیل استفاده کنید.

اگر برای مطالبه مهریه اقدام می کنید بهتر است بدانید که خود اداره ثبت می تواند نسبت به دارایی های شوهر اقدام کند.

برای مثال استعلام می کند که آیا فرد دارای اتومبیل به نام خودش هست یا نه یا اموالی مثل ملک که شاید شما در جریان نباشید و به اسم فرد باشد.

توقیف ملک و اموال برای مهریه

مراحل توقیف ملک در اجرای ثبت

ابتدا درخواست صدور اجراییه به دفترخانه ای داده می شود که ازدواج و عقد شما در آن ثبت شده است. لذا دفترخانه گام اول در این راه است.

سر دفتر بعد از بررسی مدارک مثل نکاح نامه و مدارک شناسایی و درخواست کتبی زن، اقدام به این کار می کند و آن را به اجرای ثبت می فرستد.

سردفتر پس از صدور اجراییه آن را با پست پیشتاز به اطلاع زوج می رساند.

اگر زوج ظرف ۱۰ روز برای پرداختن مهریه اقدام نکرد؛ خود زوجه (زن) می تواند نسبت به مسدود کردن حساب های بانکی و توقیف اموال و توقیف ملک اقدام کند.

با توقیف ملک (گفتیم که نبازد تنها خانه شخصی شوهر باشد) برای قیمت گذاری به کارشناس ارجاع می شود بعد لز قیمت گذاری اموال به مزایده گذاشته می شود و از محل فروش آن مهریه زن پرداخت می شود.

مراحل توقیف ملک در اجرای ثبت

مزایده ملک برای مهریه چقدر طول می کشد؟

مزیت اجرای ثبت نسبت به دادگاه، کوتاه بودن مدت آن است زیرا دادگاه مرحله رسیدگی دارد اما اجرای ثبت به دلیل رسمی بودن سند چنین مرحله ای ندارد و مستقیم وارد وصول می شود؛ لذا در مطالبه از طریق اجرای ثبت، اگر مرد دارای اموال و ملک باشد ظرف یک تا دو ماه هم می شود به نتیجه رسید.

اما اگر مال یا ملکی برای توقیف نباشد قاعدتا باید به دادگاه مراجعه کرد که مدت زمان زیاد تری طول پی کشد.

وکیل پایه یک دادگستریمزایده ملک از طریق دادگاه

برای این کار ابتدا باید دادخواست مطالبه مهریه مطرح شود البته اگر مالی از شوهر قابل توقیف باشد می توان نسبت به تامین خواسته و توقیف آن اقدام کرد.

اما اصل مزایده گذاشتن و فروش برای زمانی است که دادگاه حکم به محکومیت مرد صادر می کند که پس از نپرداختن مهریه می توان از طریق اجرای احکام نسبت به توقیف اموال مانند ملک و مزایده آن اقدام کرد.

با توجه به گستردگی کار در دادگاه ها و این که بسیاری از شهرستان ها دادگاه خانواده ندارند و باید در دادگاه عمومی اقامه دعوا کنند لذا ممکن است این امر حتی تا یک سال هم به طول بیانجامد.

اگر در شهری دادگاه خانواده باشد برای مطالبه مهریه یه این دادگاه دادخواست می دهیم.

مزایده ملک از طریق دادگاه

نحوه تنظیم دادخواست مطالبه مهریه

دادخواست مطالبه مهریه در فرم چاپی مخصوصی است که لزوما در آن خواسته شما و شرح آن مکتوب بشود و باید به موارد مختلفی استناد بشود اگر که نکاح نامه شما رسمی نیست و عادی باشد یا اصلا ثبت نشده که پیچیدگی های بیشتری دارد و توصیه می شود برای تنظیم آن با وکیل متخصص در این زمینه مشورت کنید.

مشاوره حقوقی توقیف ملک برای مهریه

امکان اقدام از دو راهی که قانون مشخص کرده است و نحوه ورود به آن نیازمند دانش حقوقی است که می توانید در هر کجای کشور از وکلا و مشاوران گروه وکلای سنا در این راستا درخواست راهنمایی و مشورت بخواهید.

وکلای سنا با داشتن پرونده های متفاوت و فراوان و کسب تجربه در این زمینه می توانند برای مسائل حقوقی ما کارگشا باشند.

برای ارتباط با وکیل مهریه برای مشاوره یا انجام وکالت می توان از طریق شماره تلفن های ۰۲۱۸۸۱۴۰۸۰۸ و ۰۲۱۸۸۴۱۰۰۵۷ تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان راهنمایی بشوید.

مشاوره حقوقی توقیف ملک برای مهریه

نتیجه گیری

اگر شرایط مزایده ملک برای مطالبه مهریه (مثل مستثنیات دین نبودن) فراهم باشد؛ بسته به این که در دادگاه باشد یا در اجرای ثبت ممکن است زمان های مختلفی داشته باشد.

برای مثال اگر مرد اموالی برای توقیف داشته باشد؛ از طریق اجرای ثبت ظرف یک و یا دو ماه هم قابل مزایده گذاشتن هستند؛ اما از طریق دادگاه چندین ماه طول خواهد کشید. برای اطلاع از جزئیات با مشاوران این حوزه مشورت نمایید.

سوالات متداول

آیا ملک مسکونی را می توان بابت مهریه توقیف کرد؟

اگر ملک و خانه در شان فرد و تنها همان یک ملک باشد؛ به استناد مستثنیات دین قابل توقیف نیست. اما اگر مرد به جز آن املاک دیگری دارد قابل توقیف خواهد بود.

مزایده ملک برای مهریه چقدر طول می کشد؟

 در بالا راجع به این موضوع سخن گفته شد در واقع اگر شرایط فراهم باشد ظرف کمتر از چند ماه امکان مزایده و وصول مهریه وجود دارد.

مراحل فروش و مزایده ملک برای مهریه چیست؟

در بالا به این امر اشاره شد که ملک نباید از مستثنیات دین باشد برای اطلاع از جزییات مسثنیات دین از همین سایت آن را جستجو کنید و بیشتر مطلع شوید و یا این که با مشاوران گروه وکلای سنا تماس بگیرید. مورد دیگر این که نکاح باید به صورت رسمی در دفترخانه ثبت شده باشد و اگر مثلا نکاح موقت باشد و ثبت نشده فقط از طریق دادگاه امکان مطالبه هست.

8 پاسخ

  1. از برج ۴ تا برج ۱۰ اموال شوهرم توقیفه و برج ۷ کارشناسی شد و مامور اجرا رفت در خونه و گفت مستثنات دین نیست و صورت جلسه کرد مراحل مزایده را تاجایی پیش رفتم وقرار شد رئیس ثبت تاییدش کنه ملکش از برج ۸ تا امروز ۱۰/۱۲ در مرحله مزایدست ولی خبری ‌نشده آیا همسرم یا وکیلش اقدامی کردن؟چرا از ثبت باهام تماسی نگرفتن؟

    1. سلام:اگر خانه با شان عرفی اون منطقه بیشتر باشد دیگر جز مستثنیات دین نخواهد بود و قابل توقیف می باشد.

  2. سلام.من ملکی از سهم الارث همسرم را بابت مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت و در جریان مزایده به فروش رسوندم به من گفتن تا یک ماه باید در حساب دولت باشه.اما بعد از گذشت بیش از یک ماه هنوز این پول به حساب من واریز نشده..میشه بفرمایید این پروسه چقدر طول میکشه؟

  3. سلام من ۲ و نیم دونگ از خونه ی همسرمو گرفتم ولی ۹۰ میلیون تو رهنه بانکه و گفتن من باید پرداخت کنم میخواستم بدونم اگر فقط بخوام به نامم زده شه و مزایده نره بازم باید وامو تصویه کنم؟

    1. سلام: برای اینکه از رهن ازاد شود و اجرای احکام براب مزایده توقیفش کند باید وام تسویه شود

  4. سلام .منزل همسرم برای مهریه توسط ثبت توقیف شده، ومهریه ام تقریبا با خونه هم ارزش هست.آیا موقع مزایده میتونم خودم خونه رو بردارم و مابه التفاوت بدم وبرای فروش عموم گذاشته نشه؟۹ درصد مهریه راکه ثبت برای مزایده می خواد اون تکلیفش چیه؟

    1. سلام:هزینه اجرائیه است که شما پرداخت نمیکنید به عهده همسرتان است و خودتان ابتدا نمیتوانید خونه را بردارید اگر بعد از مزایده خریدار پیدا نشده میتوانید اقدام نمایید.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید