قوانین و میزان شارژ آپارتمان خالی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

بسیاری از مردم تمایلی به آپارتمان ‌نشینی ندارند، اما با توجه بالا بودن قیمت مسکن ناگزیر به انتخاب آپارتمان ‌نشینی می‌شوند.

زندگی در آپارتمان، با توجه به تراکم جمعیتی، حقوق و تکالیفی را ایجاد می کند یکی از این حقوق و تکالیف شارژ ساختمان است که به صورت ماهانه باید پرداخت شود.

در این مقاله قصد داریم به توضیح و تبیین، شارژ ساختمان، شارژ واحدهای خالی از سکنه و … بپردازیم.

شارژ ساختمان چیست؟

مجموع هزینه‌هایی که برای قسمت‌های مشترک ساختمان و برای همه باید صرف شود را اصطلاحاً شارژ ساختمان میگویند مانند هزینه‌های سرویس آسانسور، هزینه نظافت، روشنایی راهرو ها و …

شارژ ساختمان چیست؟

آشنایی با چند اصطلاح آپارتمانی

برای فهم بهتر شما عزیزان در ابتدا به توضیح چند اصطلاح می‌پردازیم.

قسمت‌های مشترک: طبق تعریف قانون تملک آپارتمان‌ها، قسمت‌های مشترک قسمت‌های هستند که حق استفاده از آن ها مخصوص استفاده یک یا چند واحد نبوده و به کلیه مالکین ساختمان تعلق دارد مانند آسانسورو راهرو ها.

 قسمت‌های اختصاصی: قسمت‌های اختصاصی قسمت هایی هستند که صرفاً مخصوص استفاده یک یا چند واحد بوده و دیگران حق استفاده از آن قسمت آپارتمان را ندارند مانند واحد اختصاصی یک مالک یا نورگیری که فقط یک یا چند مالک حق استفاده از آن رادارد.

نحوه محاسبه شارژ ساختمان

همان‌طور که در تعریف شارژ ساختمان گفتیم، شارژ مجموع هزینه‌هایی که در قسمت‌های مشترک برای همه انجام می‌شود.

نحوه محاسبه شارژ ساختمان به این شکل است که هر مالک به نسبت قسمت اختصاصی که مالک می باشد به مجمع کل مساحت های اختصاصی ساختمان مسئول پرداخت هزینه های شارژ ساختمان می باشد.

پس مالکین اصولاً به اندازه مساوی مسئول پرداخت شارژ ساختمان نیستند.

وظیفه تعیین میزان شارژ هر واحد به عهده کیست؟

وفق تبصره یک ماده چهار قانون تملک آپارتمان‌ها وظیفه تعیین و محاسبه میزان پرداختی شارژ ساختمان به عهده مدیران آپارتمان شد.

نحوه محاسبه شارژ ساختمان

آیا واحدهای خالی موظف به پرداخت شارژ هستند؟

در بسیاری از موارد، مالکین ممکن است به هر دلیلی واحد اختصاصی خود را خالی از سکنه رها کنند. سوالی که در این‌جا پیش می‌آید این است که آیا واحدهای خالی معاف از پرداخت شارژ هستند یا خیر؟!

در پاسخ باید گفت: با توجه به اطلاق و کلی بودن ماده چهار قانون تملک آپارتمان‌ها، تمامی مالکین واحدها چه ساکن باشند چه نباشند مکلف به پرداخت شارژ می باشد.

ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها: در این خصوص اشعار می‌دادند:« حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمت‌های مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه‌هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیربنا به نحو مساوی تقسیم‌ خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش‌بینی کرده باشند. پرداخت هزینه‌های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است.»

آیا مستاجر مسئول پرداخت شارژ می باشد؟

 قانون تملک آپارتمان‌ها، درمورد مستاجری و صحبتی به میان نیاورده و صرفاً تکلیف پرداخت شارژ آپارتمان را به عهده مالکین گذاشته است.

باید توجه داشت با توجه به قانون تملک آپارتمان‌ها مسئول اولیه پرداخت شارژ ساختمان بر عهده مالک می‌باشد نه مستاجر.

پس در صورتی که قرارداد اجاره بین مالک و مستاجر در خصوص هزینه‌های شارژ ساختمان سکوت کرده باشند مستاجر تکلیفی برای پرداخت شارژ نخواهد داشت مگر این که عرف منطقه به گونه ای باشد که مستاجر را مسئول پرداخت هزینه های شارژ بداند .

از آنجایی‌ که مدیران ساختمان دخالتی در قرارداد اجاره بین مالک و مستاجر ندارند، در هر صورت (چه در قرارداد اجاره مسئولیت پرداخت شارژ به عهده مستاجر گذاشته شده باشد چه نشده باشد) نمی‌توانند شارژ را از مستاجر طلب کنند.

باتوجه به توضیحات بالا مالکین باید به این نکته در قراردادهای خود توجه لازم و کافی را داشته باشند.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید