لایحه دفاعیه توهین و فحاشی

نمونه لایحه دفاعیه توهین و فحاشی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

توهین که یکی از مصادیق آن فحاشی است طبق قانون مجازات اسلامی در موارد مختلفی جرم انگاری شده است یعنی برای آن مجازات تعیین شده و برا تحقق آن لزوما نیازی نیست رو در رو فرد مرتکب توهین شود بلکه به هر صورتی ممکن است اتفاق بیفتد مثل نوشته و یا کامنت و…

در ادامه همراه ما باشید تا راه های لایحه دفاعیه را در جرم توهین مطرح کنیم.

تماس-با-گروه-وکلای-سناتوهین چه زمانی جرم است؟

توهین با توجه به عرف آن محل و موارد دیگر مثل داشتن سوء نیت شخص باید جرم شناخته شود. برای مثال اگر شخصی که به زبان فارسی آشنا نیست و با تحریک دیگری لفظی را به شما بگوید این توهین نیست چون شخص، سوء نیت ندارد.

نکته دیگر این که توهین نسبت به شخص زنده و شخص حقیقی صورت بگیرد و فحش و توهین به شرکت و… جرم نیست.

پس این موارد را باید در دفاعیه ها در نظر داشت.

توهین چه زمانی جرم است؟

مجازات توهین در مقابل توهین

گاهی پرونده به این شکل است که علت توهین کردن فرد ابتدائا این بوده که شخص طرف مقابل به وی توهین کرده است باید گفت این باعث نمی شود فرد تبرئه شود اما اولا خود وی هم می تواند بابت آن توهین ها شکایت کند و مورد دیگر این که توهین در جواب توهین جرم است ولی تخفیف به همراه دارد.

مجازات توهین چیست؟

  • توهین به افراد عادی

بستگی به این دارد که توهین به چه شخصی بشود. اگر فرد عادی باشد یا اگر کارمند دولت است، در زمان و حین کار نیست و مثلا در خانه است نه سر کار این هم توهین عادی است که جریمه از یک تا دو میلیون تومان دارد.

توهین به کارکنان دولت

  • توهین به کارکنان دولت

طبق ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی توهین به کارکنان دولت با نظر قاضی یکی از این ۳ مجازات را خواهد داشت (یکی از این موارد):

  • یک ماه و نیم تا ۳ ماه حبس(که البته فرد حبس نمی شود).
  • یک ضربه تا ۷۴ ضربه شلاق
  • ۲۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و پانصد هزار تومان.

تماس-با-گروه-وکلای-سنانحوه نوشتن لایحه دفاعیه

ابتدائا توصیه می شود لایحه را به وکیل و مشاوران حقوقی واگذار کنید و استدلال های خود را نیز بیان کنید برای مثال به شاهد های طرف ایراد بگیرید در صورتی که امکان تبانی و طرفداری از فامیل وجود دارد.

همچنین اگر در امر مزبور شاهدی دارید ارائه بدهید. در صورتی که لازم است پیام ها و متن های مربوطه نیز ارائه گردد.

در لایحه توضیح داده شود که چه اتفاقی افتاد و چه الفاظی رد و بدل شد تا قاضی بتواند تصمیم بگیرد.

نحوه نوشتن لایحه دفاعیه

نمونه لایحه دفاعیه توهین و فحاشی

ریاست محترم شعبه………………دادگاه عمومی(جزایی)……………………

احتراماً به استحضار می رساند که اینجانب………………………وکیل وکیل متهم آقای………………..فرزند………………..سن………………شغل…………………. دارای / فاقد سوء پیشینه که در پرونده کلاسه……………………متهم به فحاشی-تهدید-تخریب می باشد. با توجه به محتویات پرونده از دادگاه محترم تقاضای صدور حکم برائت متهم موصوف را خواستارم و دلایل اینجانب در رابطه با عدم انجام جرم توسط متهم به شرح ذیل است:

۱-حکایت از این قرار است که شاکی مستاجر موکل اینجانب است و با اینکه مهلت اجاره شاکی تمام شده است از تخلیه ملک موصوف خودداری می‌ کند، موکل اینجانب بارها به ایشان مراجعه کرده نامبرده از تخلیه ملک موصوف خودداری میکند، چندی پیش موکل اینجانب به درب خانه خود که همان ملک اجاره ای شاکی می باشد رفته و بعد از جر و بحث با شاکی اتمام حجت نموده است که اگر تخلیه نکند از طریق قانونی او را بیرون خواهد کرد.

۲-شاکی در قبال این حرف موکل اینجانب اظهار می دارد که هر غلطی خواستی انجام بده. موکل اینجانب با عصبانیت به درب خانه خود لگد میزند، و شیشه خانه خود را می شکند و هیچ ضرری به شاکی وارد نمی کند ،بنابراین موکل اینجانب جرمی مرتکب نشده است که شاکی بخواهد از او شکایت کند.

۳-اظهار مراجعه به قانون جهت تخلیه ملک توسط موکل اینجانب تهدیدی برای شاکی محسوب نمی‌ شود که ایشان این عمل را تهدید فرض کرده و تخریب مالی موکل به شاکی مربوط نیست و تخریب اموال شاکی محسوب نمی شود که شاکی مدعی تخریب و تهدید شده است.

۴-شهود موکل اینجانب در این دادگاه شهادت دادند که موکل اینجانب هیچگونه فحاشی نکرده اند.

۵-اظهارات شهود شاکی از بستگان درجه یک شاکی می‌باشد ،موجب تردید و شک است که شهود شاکی سخن راست گفته باشند، زیرا خویشاوندی موجب می شود آنچه که به ضرر خویشاوند باشد به زبان آورده نشود. با توجه به مطالب فوق از دادگاه محترم تقاضای صدور حکم برائت متهم موصوف را خواهانم.

وکیل برای لایحه دفاعیه توهین و فحاشی

وکیل برای لایحه دفاعیه توهین و فحاشی

نمونه لایحه بالا از باب مثال می تواند مورد توجه قرار بگیرد اما در هر پرونده شرایط و ادله اثبات فرق می کند و نحوه استدلال ها هم تفاوت خواهد کرد لذا توصیه می شود برای تنظیم لایحه برای شکایات خود از وکلا و مشاوران حقوقی مجرب و متخصص در همان حوزه کمک بگیرید.

راه های ارتباطی هم از طریق تماس تلفنی یا شماره تلفن های موجود در سایت است

تماس-با-گروه-وکلای-سنانتیجه گیری

توهین و فحاشی در قانون جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده است. در توهین به اشخاص عادی، قانون گذار در سال ۱۳۹۹ مجازات آن را تغییر و کاهش داد و صرفا برای آن جزای نقدی از یک میلیون تومان تا دو میلیون تومان در نظر گرفته است.

در بالا به نمونه ای از لایحه دفاع در برابر اتهام توهین اشاره کردیم. برای تنظیم لایحه می توانید از وکلا متخصص کیفری گروه وکلای سنا کمک بگیرید.

سوالات متداول

چه رفتار هایی توهین به حساب می آید؟

رفتاری که فرد در آن به عمد قصد هتاکی و هتک حرمت کسی را داشته باشد و به آن ادبیات هم عالم باشد لذا این دو مورد می توانند در لایحه برای دفاع بسیار کمک کننده باشند.

مجازات توهین در قانون جدید چیست؟

 در توهین به اشخاص عادی صرفا جزای نقدی پیش بینی شده است که به آن اشاره شد.

نحوه تنظیم لایحه دفاعی توهین چگونه است؟

تنظیم لایحه و استناد به مواد مختلف و اموری که ممکن است باعث عدم تحقق جرم شود نیازمند دانش حقوقی است لذا توصیه ما این است که با مشاوران حقوقی در این زمینه مشورت کنید تا از راهکار های لازم آگاه شوید.

3 پاسخ

  1. سلام من از زمان شروع کرونا پسرم رو به خانه پدر که در شهرستان بود بردم طبق معمول همه سال‌های قبل برای استراحت از سه ماه تعطیل تابستان ولی چون کرونا بود خودم نماندم وبرگشتم این را بگویم پدرم پیر واز کار افتاده است وخواهران از ایشان مراقبت می‌کنند واین سه خواهر من برای اینکه فکرهای پلیدی در مورد سهل العرث منزل پدری داشتند وبعد از یک ماه پسرم رو با اعصابی خراب به تهران برگرداندم که به او در این مدت میگفتند که چون تو وپدرت آمدید کرونا داشتید و پدرمان از شما کرونا گرفته وبا این فکر برگشت واعلام کردند که کسی به دیدن پدر نیاید چه پسرهایش و چه اقوام چون که کرونا هست و بیماری پدر و دردسرهای دیگر به همین‌ دلیل کسی رو راه نمی‌دادند به خانه پدری و شروع کردند به رازی کردن پدر که سهم العرث خودشان رابگیرند و گرفتند ومن بعد از دوسال فهمیدم که اینها با این ترفند پسرم رو بیرون کردند که بکارهای خود برسند وموفق شدند وقبل از اینکه من متوجه این اقدام آنها بشوم از ناراحتی که این حرفها رو زدند از طریق پیامک که الان یادم نیست که چی نوشته بودم چون پاک کردم پیامشان را فقط خاطرم هست که می آیم اونجا را خراب و آتش میزنم وحالا از من شکایت کردند

  2. سلام همسرم حدود یک سال است که منزل را ترک کرده و به منزل پدرش رفته وچون خواهرش منشی دادستان شهرستانشان است بوسیله سیم کارتی که بنام بنده بوده و در اختیارش بوده است ایمیلی درست کرده و عکس هایش را در پست آن ایمیل گذاشته و بعد از من شکایت کرده من نیز که این رفتار را دیدم بوسیله پیام به همسرم دشنام توهین کردم و ایشون باز هم شکایت کرده و قاضی بنده را بیست و چهار میلیون تومان جریمه نقدی. ویک سال حبس که بعد حبس را به هفت میلیون تومان تبدیل کرده میخواستم راهنمایی کنید من الان واخواهی دادم و چگونه دفاع کنم از خودم در ضمن قاضی هم پسر عموی مامان همسرم است واصلا به حرفهای من گوش نمیکند در جلسه قبلی دادگاه همسرم اصلا نیامده بود خواهرش که منشی دادستان است لایحه نوشت و امضای همسرم را جعل کرد و به قاضی داد من به قاضی گفتم این خانم شاکی نیست خواهرشش است گفت به تو ربطی ندارد ومنرا از جلسه بیرون کرد

    1. سلام: می توانید بابت تخلف قاضی از دادگاه انتظامی قضات شکایت نمایید

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید