وکیل زمین کشاورزی / وکیل امور اراضی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در دعاوی که درباره اراضی طرح می شود و به وجود می آید و اختلافات نشات گرفته از این دعاوی به دلیل اینکه این مقررات بسیار پیچیده است و حتی خود کسانی که وکیل هستند لزوما به این قوانین تسلط ندارند لذا در این زمینه وکلای اندکی وجود دارد که به صورت تخصصی وکالت می کنند.

از این جهت که امثال این قوانین شامل منابع دانشکده ها و حتی آزمون های پذیرش وکالت نیست پس اینکه هر وکیلی و هر کسی که حقوق خوانده لزوما با این قوانین آشنا نیست امری منطقی است.

از طرف دیگر برای مردم عادی هم دانستن این قوانین دشوار است زیرا این مقررات مانند قوانین خانواده نیست که مردم در سطحی از آن اطلاعاتی داشته باشد و زمینه تخصصی محسوب می شود.

بنابراین اگر به دنبال حل مشکلات حقوقی خود هستید. توصیه می شود از وکیل زمین کشاورزی که متخصص امور اراضی هستند در مجموعه گروه وکلای سنا استفاده نمایید.

 

وکیل پایه یک دادگستریانواع اراضی کدامند؟

اراضی از نظر بهره برداری، از این نظر که در کجا واقع شده یعنی محل وقوع مالکیت و از نظر کاربری با هم متفاوتند.

اراضی از نظر بهره برداری

 • اراضی بایر.
 • اراضی دایر.
 • اراضی موات.

اراضی از نظر محل وقوع

 • اراضی خارج از شهر.
 • اراضی واقع در محدوده شهر.

اراضی از نظر مالکیت

 • اراضی ملی.
 • اراضی خصوصی اراضی موقوفه.
 •  اراضی از نظر کاربری.
 • اراضی زراعی.
 • باغات.
 • صنعتی.
 • مسکونی و…

انواع اراضی

تعریف انواع اراضی

 • انواع اراضیزمین دایر: زمین هایی که در آن کشت و زرع و ساخت و ساز وجود دارد و به عبارت ساده تر زمین هایی که آباد است.
 • زمین بایر: به زمینی که گفته می شود قبلا آباد بوده است ولی در حال حاضر کشت و زرع در آن وجود ندارد.
 • زمین موات: این زمین به زمینی اطلاق می شود که نه در گذشته و نه در حال حاضر در آن کشت و زرع نشده است.

تمییز و تشخیص اینکه اراضی مد نظر بایر است یا دایر بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی که نظر وی قابل اعتراض و رسیدگی در دادگاه صالح است.

در اینجا قصد داریم از ملک کشاورزی و دعاوی آن سخن بگوییم.

نسق چیست؟ حق نسق به معنا است؟

نسق در لغت به معنای نظم و ترتیب است همانطور که گفته می شود نظم و نسق.


بیشتر بخوانید: خلع ید زمین کشاورزی + نمونه دادخواست


برای تعریف این اصطلاح می توان گفته که حق نسق (با فتح نون) حقی است که روی زمین های کشاورزی و زراعتی که بر اثر کار کشاورزی و با توجه به اینکه کشاورز یا زراع زمین را آباد کرده برای وی به وجود می آید.

به عبارتی نسق کار و عمل کسی است که زمینی را آباد کرده است.

بسیاری از زمین ها دارای حق نسق هستند که دچار مشکلات حقوقی مانند تصرف و ادعای مالکانه می شوند لذا می توانید با مشورت با وکیل تخصصی زمین از گروه وکلای سنا، موضوع و مشکل را مدیریت نمایید.

نسق چیست

حق زارعانه در زمین کشاورزی

در عرف کشاورزی، زمین کشاورزی ممکن است به چند نوع در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.

۱ – یک نوع آن است که فرد مالک زمین کشاورزی خود را جهت مزارعه یا اجاره به دیگری واگذار می کند.

برای مثال در اجاره مالک زمین خود را به شخصی اجاره می دهد تا در مدت معینی مثل ۱ سال در آن کار کند و در عوض مبلغی به مالک بدهد.

در قرارداد مزارعه این گونه است که فرد زمین خود را به دیگری می دهد که در آن زراعت و کشاورزی کند و سپس در انتها از حاصل کشاورزی سهمی به دو طرف طبق توافق قبلی آن ها خواهد رسید.

برای مثال از قبل توافق کرده اند که که سهم هر دو یک دوم باشد یا اینکه سهم زارع یا کشاورز دو سوم و سهم مالک یک سوم در هر حال تابع توافق طرفین است.

واگذاری زمین به صورت اجاره یا مزرعه دارای نکات حقوقی خاصی است که توصیه می شود از وکیل متبحر زمین در این زمینه کمک بخواهید.

مجموعه گروه وکلای سنا آماده پذیرش قراردادها و دعاوی شما و مشورت حقوقی می باشند.

۲ – نوع دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که مالک زمین های بایر و غیر قابل کشت خود را به زارع می دهد و زارع با کار هایی که روی آن انجام می دهد. مثل شخم زدن، کود دادن و…زمین را آماده برای کشاورزی میکند.

کشاورز یا زارع اگرچه دچار زحمت می شود در این امر اما نتیجه آن می شود که کارایی زمین بالا می رود و زمین می تواند حاصل بیشتری داشته باشد.

و دیگر اینکه زارع به واسطه این اقدامات و زحمات حقی پیدا می کند که در ازای آن در هنگام تخلیه مستحق مبلغی از جانب مالک است.

زمین کشاورزی

تخلیه زمین کشاورزی/وکیل تخلیه زمین کشاورزی

زمین زراعی و کشاورزی در هنگام اجاره باید قواعد اجاره در آن جاری شود.

با توجه به این که اجاره زمین کشاورزی تابع مقررات قانون روابط موجر و مستاجر نمی باشد و طبق قانون مدنی خواهد بود.

لذا برای تخلیه در هنگام پایان یافتن مدت اگر مالک با ادامه تصرفات مستاجر مخالف باشد و مستاجر تخلیه نکند.

مالک باید تقاضای تخلیه را از دادگاه بخواهد.

اگر چه خواهان می تواند در دادخواست خود، عنوان خلع ید را هم مطرح کند. و دعوا قابل رسیدگی می باشد.

تخلیه زمین کشاورزی را می توان با کمک وکیل انجام داد.

در این باره می توان از تجربه مجموعه گروه وکلای سنا بهره ببرید.

وکیل تغییر کاربری اراضی کشاورزی

وکیل تغییر کاربری اراضی کشاورزیطبق قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در سال ۷۴ که بعد ها در سال ۸۵ با اصلاحاتی مواجه شد.

طبق ماده ۱ این قانون اصولا تغییر کاربری زمین های زراعی و باغات در خارج از محدوده شهر ممنوع است مگر در مواردی خاص و ضروری و طبق تبصره ۱ این ماده تشخیص این موارد خاص و ضروری.

تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها در هر استان به عهده کمیسیونی مرکب از رئیس سازمان جهاد کشاورزی، ‌مدیر امور اراضی، رئیس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آن استان و یک نفر نماینده استاندار می‌باشد که به ریاست سازمان جهاد کشاورزی تشکیل می‌‌گردد.

رای و نظر این کمیسیون قابل تجدید نظر خواهد بود.

در ماده ۳ این قانون برای کسانی گه بدون مجوز کمیسیون مربوطه اراضی خود را تغییر کاربری می دهند مجازات تعیین کرده است.

طبق این ماده فرد متخلف به جز قلع و قمع بنا به پرداخت جزای نقدی از ۱ تا ۳ برابر بهای زمین با آن کاربری جدیدی که مد نظر متخلف بوده است محکوم خواهد شد. البته ناگفته نماند که در صورت تکرار این عمل برای وی مجازات حبس نیز پیش بینی شده است.

به این خاطر که افراد برای درخواست های خود و اعتراض به نظر کمیسیون باید به انواع کمیسیون های خاص مراجعه کنند.

و این امر و مقررات آن پیچیدگی خاص خود را دارد.

لذا لازم است برای سردرگم نشدن از وکیلی متخصص مانند وکیل کشاورزی و تغییر کاربری آن استفاده کنید.

مجموعه گروه وکلای سنا با توجه به اینکه در تمام زمینه های تخصصی مانند امور ثبتی، دعاوی خانوادگی و حقوقی و کیفری دارای وکلای متخصص و باتجربه است در این زمینه تغییر کاربری نیز وکلایی متخصص داراست که می توانند کمک کار شما باشند.

وکیل اراضی کشاورزی

نتیجه گیری

امور کشاورزی طبق وسیعی را از جامعه پوشش می دهد.

و معمولا در این موارد دعاوی پیش می آید در این زمینه به این علت که دعاوی مربوط به زمین های کشاورزی مثل تغییر کاربری با پیچیدگی هایی روبرو است که افرادی عادی معلومات کافی را در زمینه پیگیری این دعاوی ندارند.

در این باره مجموعه گروه وکلای سنا با داشتن وکلای متخصص در هر حوزه حقوقی می توانند شما را در این موارد یاری کنند.

در حوزه هایی که به خصوص تخصصی هستند مثل مسائل مربوط به زمین های کشاورزی استفاده از وکیل کشاورزی کار شما را سهل تر می کند که توصیه ما به شما مجموعه گروه وکلای سنا است.

سوالات متداول

فایده استفاده از وکیل کشاورزی چیست؟

وکیل کشاورزی آگاه به مقررات این حوزه است و بهتر از بقیه مراجع مربوطه مثل کمیسیون ها را می شناسد و به نحوه اعتراض به آنان و سایر مسائل آگاهی دارد. که این پیچیدگی مقررات و تشخیص آن برای افرادی که حقوق نخوانده اند دشوار است.

تغییر دادن کاربری زمین زراعی بدون مجوز چه مسئولیتی دارد؟

این امر ممنوع است و اگر فرد بدون مجوز دست به این کار بزند به جزای نقدی که در بالا اشاره شد محکوم خواهد شد و در صورت تکرار ممکن است به حبس نیز محکوم شود.

اجاره زمین های کشاورزی تابع چه قانونی است؟

با توجه به صراحت بند ۲ ماده ۲ شامل قانون روابط موجر و مستاجر نمی شود و تابع قانون مدنی خواهد بود. لذا برای تخلیه آن هم با توجه به مواد قانون مدنی باید عمل کرد.

2 پاسخ

 1. سلام . نیاز به وکیل امور اراضی دارم . مشکل عمده با امور اراضی استان اذربایجان شرقی دارم . شماره واتساپ ۰۹۱۴۷۳۶۹۸۲۸ h.hallaj3@gmail.com

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید