بهترین وکیل نفقه در تهران کیست؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

خانم ها پس از انعقاد عقد نکاح و ایجاد رابطه ی زوجیت از یک سری حقوق و اختیاراتی بهره مند می شوند و همچنین متعهد و موظف به اجرای  یک سری تعهد یا تعهدات  در برابر همسر خود قرار می گیرند.

شاید در خصوص مهریه، شرایط و مقررات حاکم بر آن بسیار شنیده باشید؛ اما حقوق مالی خانم ها فقط منحصر به مهریه نمی باشد بلکه می توان به یک مورد دیگر یعنی نفقه نیز اشاره کرد.

در این نوشتار قصد داریم مختصری به بحث نفقه، وکیل نفقه، طریقه مطالبه و به وکلای واجد شرایط و فعال در این زمینه پرداخته شود.

وکیل پایه یک دادگستری
نفقه همه ی نیاز های همسر است

از نفقه تعریف های مختلفی ارائه شده است ولی به بیان ساده، نفقه عبارتست از:

 • کلیه ی نیاز های یک خانم که بر اساس عرف برای ادامه ی زندگی لازم و ضروری محسوب می شود.
 • مواردی از جمله ،هزینه‌های درمان، بیماری و زیبایی و بهداشت خانه و خانواده جزء نفقه به شمار ‌می‌رود.

تمکین چیست؟

کلمه ی تمکین در لغت به معنای الزام می باشد و در اصطلاح به این معنی است که پس از زوجیت خانم مکلف به تبعیت از مرد می باشد.

این تبعیت به موارد از قبیل:

 • حُسن معاشرت (به معنای خوش رویی و خوش اخلاقی) با همسر.
 • سکونت در منزلی که شوهر تعیین کرده است.
 • برقراری رابطه جنسی و…

می باشد.

تمکین چیست؟

شرایط استحقاق دریافت نفقه

همانطور که اشاره شد به محض انعقاد عقد یک سری حقوق مالی از جمله مهریه و نفقه برای خانم ایجاد می شود و وی قانونا می تواند آنها را از همسر خود مطالبه نماید ولی در این باره باید بیان داشت که استحقاق خانم در مطالبه ی مهریه و نفقه کمی متفاوت از یکدیگر می باشد.

 • در مهریه به محض وقود عقد، خانم مستحق دریافت مهریه می گردد و در این باره لزومی به تمکین وجود نخواهد داشت.
 • ولی در رابطه با نفقه، خانم در صورتی می تواند نفقه را از همسر خود مطالبه نماید که تمکین نموده باشد.
 • اگر خانم بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند به تبع آن مستحق دریافت نفقه نخواهد بود.
 • اما منظور از عذر موجه، موردی است که خانم اثبات نماید که رفتار مرد موجب ترک منزل یا به طور کلی تر عدم تمکین شده.

برای مثال سکونت در منزل مشترک موجب به خطر افتادن جان خانم باشد  این عمل موجب اسقاط نفقه نمی شود.

شرایط استحقاق دریافت نفقه

نپرداختن نفقه توسط آقا

حال که با نفقه و تمکین و ارتباط آنها با یکدیگر آشنا شدیم سوالی که در این باره به ذهن می رسد این است که اگر مرد نفقه پرداخت نکند چه پیامدها و آثاری را در پی خواهد داشت و آیا خانم می تواند اقدامی در این باره نماید.

 • در این باره باید بیان داشت که دو اثر در خصوص عدم پرداخت نفقه برای مرد به وجود می آید یکی اثر کیفری و دیگری حقوقی.
 • در خصوص اثر کیفری موضوع باید بیان داشت که، مطابق با قانون حمایت از خانواده؛ هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه  نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش (شش ماه تا دو سال) محکوم می‌شود.
 • تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.

تبصره ـ امتناع از پرداخت نفقه زوجه‌ای که به موجب قانون مجاز به عدم تمکین است و نیز نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی مشمول مقررات این ماده است.

و اما در خصوص بحث حقوقی موضوع می بایست به ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی اشاره کرد.

[quote]بیشتر بخوانید: ویژگی های یک وکیل طلاق حرفه ای و خوب

[/quote]

نپرداختن نفقه توسط آقا

ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی بیان می دارد که:

در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجراء حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می‌ تواند برای طلاق به حاکم ‌رجوع کند و حاکم شوهر او را اجبار به طلاق می نماید ‌همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه.

طریقه تعیین میزان نفقه

پس از اقدامات قانونی توسط خانم و مطالبه مهریه از آقا، و همچنین احراز و اثبات استحقاق دریافت نفقه توسط دادگاه، به دلیل اینکه این امر یک امر تخصصی محسوب می شود قاضی رسیدگی کننده، موضوع را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد تا کارشناس بر اساس نیاز های خانم، هزینه های روز مره وی و فرزندان نفقه را  تعیین نماید.

وکیل نفقه در تهران و بهترین وکیل نفقه

اصولا برای بسیاری از امور حقوقی و انجام اقدامات قانونی لازم چه به عنوان خواهان و مدعی دعوا و چه به عنوان خوانده و منکر دعوا آشنایی به متون حقوقی امری ضروری و بدیهی محسوب می شود و چه بسا بسیاری از افراد علی رغم محق بودن در یک دعوا و ادعا به دلیل فقدان آگاهی از قوانین موجود متاسفانه به حق خود نمی رسند.

این موضوع در دعاوی خانواده بسیار بیشتر نمود پیدا می کند.

وکیل نفقه در تهران و بهترین وکیل نفقه

زیرا بسیاری از این دعاوی به دلیل اینکه  حساسیت و ویژگی های منحصر به خود را دارا می باشند و در بسیاری از موارد روند رسیدگی آنها طولانی می باشد و بیش از پیش حضور یک وکیل دادگستری احساس می شود.

در امور خانواده بسیاری از امور مرتبط با آن امری سخت و پیچیده خواهد بود.

برای مثال حق طلاق همواره با مرد است و مطابق عمومات قانون مدنی تحت شرایطی خاص امکان صدور حکم طلاق توسط دادگاه صادر می شود.

مواردی از جمله اثبات شرایط عسر و حرج خانم ، سو رفتار اقا ،که همگی آنها  دارای شرایط و ضوابطی است که افراد عادی بعید است که توانایی انجام و اثبات این اعمال را داشته باشند.

[quote]بیشتر بخوانید: یک وکیل خانواده خوب کیست و چه وظایفی دارد

[/quote]

اما می بایست به موضوع مهم هم اشاره کرد که هر وکیلی توانایی لازم جهت اثبات و طی مراحل مختلف امور خانواده را نخواهد داشت.

بهترین وکیل در حوزه خانواده و موضوع بحث یعنی نفقه ، وکیلی است که اولا آگاهی ،اطلاع و اشراف کاملی به قوانین و مقررات در این حوزه داشته باشد و ثانیا مصلحت موکل خود را تحت هر شرایطی مدنظر و سرلوحه کار خود قرار دهد.

متاسفانه بعضا شاهد این موضوع هستیم که برخی وکلا صرفا منافع خود (حق الوکاله) را در نظر می گیرد و در طول فرایند دادرسی همواره به دنبال خاتمه دعوا به هر طریقی ولو برخلاف مصلحت موکل می باشند.

وکیل پایه یک دادگستریگروه وکلای برادران زینالی و وب سایت حقوقی سنا با اشراف کامل بر قوانین و مقررات حاکم بر این دعاوی و داشتن تبحر و تجربه ی کافی و لازم در این باره، آمادگی لازم را به جهت قبول وکالت به منظور رفع تنازع و اختلاف موجود و احقاق حق افراد و اشخاص را دارا می باشد.

نتیجه گیری

در پایان و به عنوان نتیجه گیری کلی از آنچه که گفته شد، خانم به محض عقد نکاح دارای یک سری حقوق از جمله مهریه و نفقه می باشد.

خانم تحت شرایطی که به آن اشاره شد می تواند نفقه را دریافت نماید اما بعضا در مواردی آقا با وجود کلیه شرایط لازم و قانونی نفقه همسر خود را پرداخت نمی کند که در این صورت خانم می تواند از دادگاه اقدام نماید.

از آنجایی مراحل و تشریفات رسیدگی در دعاوی خانوادگی قدری پیچیده و طولانی است حضور وکیل دادگستری که آگاهی و اشراف به قوانین، تبحر و تخصص در این باره را داشته باشد امری بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید