چگونه از طلاق جلوگیری کنیم

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

در زندگی مشترک فراز و نشیب های فروانی وجود دارد که گاه باعث بروز مشکلاتی بین زوجین می شود.

اما میزان این مشکلات متفاوت است.

وکیل پایه یک دادگستریبعضی اوقات این مشکلات به قدری جدی و لاینحل هستند که راهی جز جدایی برای زن و شوهر وجود ندارد؛ اما در بسیاری از مواقع این اختلافات قابل حل است.

کنکاش و بررسی مسائل زناشویی امریست که درباره ی آن شاید مطالب زیادی وجود داشته باشد اما کمتر به زوج های جوان آموزش داده شده است.

تفاوت های مشکلات، تشخیص میزان مشکلات و این که آیا ارزش صرف وقت برای حل آن وجود دارد یا نه؛ لازمه ی زندگی مشترک است که باید پیش از ازدواج و یا در زمان زندگی زناشویی آگاه سازی شود تا شاهد آکار طلاق در کشور کاهش یابد.

در این بخش در خصوص را های پیشگیری از طلاق مطالبی برای مخاطبان محترم ارائه خواهد شد.

واقعیت های متفاوت بعد از ازدواج

پس از ازدواج برخی از هیجانات به مرور زمان فروکش می کند. لذا زمانی که با همسرتان وارد زندگی مشترک می شوید برخی واقعیت های تلخ آشکار می شود.

کسی که برای شما دارای جاذبه های فروانی بود ناگهان تبدیل به یک فرد معمولی و چه بسا با عادات نسبتا بد می شود. این امر ممکن است در صورت عدم توجه منجر به سردی روابط و در نهایت تبدیل به طلاق شود.

اما راه حل پیشگیری از این سردی که ممکن است منجر به جدایی شود ساده است.

یکی از راه حل های آن این است که اجازه ندهید خشم شما بر سر مسائل کوچک وخیم شود.

زوج های موفق اجازه نمی دهند نارضایتی های کم اهمیت مسائل مهمی مانند عشق و تعهد را تحت الشعاع قرار دهند.

مناسب است به جای خشم، یاد دادن را امتحان کنید.

اگر مسئله ای شما را می رنجاند به جای پرخاش به او علت ناراحتی را توضیح دهید زیرا عدم صحبت در خصوص مشکلات منجر به انباشت فشار روانی شده و به مرور مشکل زا خواهد شد.

واقعیت های متفاوت بعد از ازدواج

دخالت های خانواده و طلاق اجباری

در خانواده های ایرانی، ازدواج مسئله ای است که خانواده ها نقش مهمی در آن ایفا می کنند. اما گاه این نقش بیش از حد پر رنگ بوده و موجب دخالت یا حتی جدایی زوجین می شود.

علت بسیاری از طلاق ها دخالت های بیجای خانواده ی طرفین در مور شخصی زندگی زناشویی است و باید با تدبیر جلوی این نوع از رفتارهای خانواده ها ایستادگی است.

در بسیاری از موارد دیده شده که یکی از زوجین خطای همسر را به پای او نوشته اند و این باعث دعوا یا تحقیر طرف مقابل شده است.

برای پیشگیری از دعوا در این مسائل و تحقیر همسر، لازم است ابتدا به خود بقبولانید که هیچ کس خانواده اش را انتخاب نکرده است و نباید بخاطر رفتار خانواده اش اور را مجازات کرد زیرا این امر موجب دلسردی می شود.

در عین حال باید بدانید که که تصمیمات زندگی مشترک تنها به زوجین مربوط است و فقط آن ها باید راجع به امور زناشویی تصمیم بگیرند.

از همین رو، هرگاه دخالت بیجا یا حرف ناراحت کننده ای را جانب خانواده همسرتان دریافت کردید بهتر است مستقیم مشکلاتتان را با همان شخص حل کنید نه اینکه همه ی آن صحبت ها به همسر نام منتقل کنید و او را سرزنش نمایید.

دخالت های خانواده و طلاق اجباری

۸ راهکار برای پیشگیری از طلاق

  1. همسر خود را در هنگام موفقیت ها تحسین کنید و هر گونه تغییر اعم از ظاهری و باطنی را به زبان آورده و او را جهت اینکار مورد تشویق قرار دهید.
  2. دایره دوستان و اقوام ناسازگاری که با آن ها رفت و آمد دارید را محدود نماید. هرکس با ورودش به زندگی مشترک شما ممکن است عقاید و فرهنگ اشتباهش را وارد زندگی شما کند. لذا با آدم های کمتر اما با کیفیت رفت و آمد کنید.
  3. برای تفریحات دو نفره ی خود زمانی را انتخاب کنید و آن زمان را فقط به همراه همسر خود سپری نمایید.
  4. اگر همسر شما تحت فشار روانی یا افسردگی قرار دارد بی توجه از کنار این مسئله عبور نکنید. سعی کنید مشکلات او را بدون اینکه قضاوت یا سرزنش کنید بشنوید و به فکر راه حل باشید. تحقیر و سرزنش تنها او را سرخورده تر کرده و باعث ایجاد فاصله بین شما و همسرتان می شود.
  5. هرگاه احساس کردید درگیر مشکلی حاد با همسرتان هستید که به تنهایی از پس حل آن بر نمی آیید به هیچ وجه از خانواده یا دوستانتان مشورت نگیرد. آن ها علم کافی برای حل مشکلات زناشویی شما را ندارند و تنها با نظرات ضد و نقیض، شما را بیشتر سر درگم می کنند. پس بهترین راه این است که به یک مشاور خانواده مراجعه نمایید و مشکلاتتان را با او مطرح کنید.
  6. مسائل جنسی بین زوجین جز ارکان مهمی زندگی مشترک است که بسیاری اوقات زوجین از صحبت با یکدیگر در این خصوص ابا دارند. اینگونه سرکوب ها تنها منجر به طلاق عاطفی و در نهایت موجب جدایی می شود. به جای سکوت، اگر از رفتارهای جنسی همسرتان ناراضی هستید زمان مناسبی را انتخاب کرده و راجع به آن صحبت کنید.
  7. از مقایسه بپرهیزید. اگر قرار انتقادی نسب به عملکرد همسرتان دارید مقایسه غلط ترین روش انتقاد است. زیرا بیش از انتقاد جنبه ی تحقیر آمیز دارد. همه ی ما از مقایسه شدن بیزار هستیم، لذا نباید این اشتباه را در حق همسرمان مرتکب شویم.
  8. یکی دیگر از راه های پیشگیری از طلاق، ازدواج با شخصی است که از نظر فرهنگی و اجتماعی با شما تا حدی همسان باشد. عدم همسانی در مقوله ی ازدواج در بحث مسائل فرهنگی و اجتماعی شاید در وهله ی اول به چشم نیاید و زوج ها از آن چشم پوشی کنند؛ اما در واقع همین امر جز دلایل طلاق محسوب می شود. شاید تفاوت های سطحی مالی تا حدی قابل حل باشد که البته باز هم اگر زن و مرد از نظر مالی تفاوت های فاحشی داشته باشند به دنبال آن تفاوت های فرهنگی زیادی هم بین شان ایجاد می شود؛ اما در مجموع اگر این تفاوت بسیار زیاد نباشد قابل حل است. اما تفاوت های فرهنگی یا جایگاه های اجتماعی زن و شوهر بعد از گذشت مدتی در زندگی مشترک مشکل زا خواهد شد. بذا باید پیش از ازدواج ب این مورد توجه کرد تا از طلاق پیشگیری نمود.

راهکار برای پیشگیری از طلاق

نتیجه گیری

زندگی زناشویی همیشه در حالت سکون نیست، بلکه پس از گذشت مدتی فراز و نشیب هایی بوجود می آید که در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است منجر به طلاق شود.

درگیری ها و اختلافات زوجین گاه بر سر مسائل مهم و پیچیده و گاه بر سر مسائل جزئی و قابل حل است.

عمده ی مشکلات زوج ها عبارت از خانواده ی طرفین، شکستن مرز های حریم شخصی و قضاوت های زود هنگام است.

بسیاری از اوقات زنان یا مردان به جای صحبت بر سر مشکلات با همسر خود، برای درد دل و دریافت مشورت به انسان های اشتباهی پناه می برند، در صورتی که بهترین روش برای حل مشکلات صحبت مشتقیم با همسر است نه اطرافیان او.

زیرا این امر باعث دخالت و ابراز عقیده های جانبدارانه ی اطرفیان می شود.

همچنین گاه لازم است برای حل این مسائل از یک روانشناس که متخصص در امور خانواده است کمک دریافت کنند.

سوالات متداول

آیا تفاوت در تحصیلات هم در زندگی مشترک می تواند منجر به طلاق شود؟

در بعضی مواقع وقتی تفاوت میزان تحصیلات زن و شوهر زیاد باشد ناخودآگاه یک نابرابری بوجود می آید که باعث می شود زوجین یکدیگر را درک می کنند. لذا بعضا این تفاوت وقتی زیاد باشد می تواند منجر به طلاق شود.

آیا وقت گذاشتن زیاد برای فرزندان دلیلی برای جدایی است؟

گاه توجه بیش از حد به فرزند باعث بی توجهی به همسر می شود و این افراط باعث دلسردی در رابطه می شود. برای جلوگیری از این افراط و تفریط باید یک خد تعادلی را در روابط به فرزند و همسر رعایت کرد.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید