مطالبه خسارت از کار افتادگی با توجه به بیمه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مطالبه خسارت از کارافتادگی و توضیح آن بسته به این است که بدانیم از کار افتادگی و خسارت ناشی از آن برای موردی است که فرد توانایی خود را برای کار کردن در اثر حادثه ای از دست میدهد و به واسطه این امر دیگر توان درآمد زایی و امرار معاش برای خود و خانواده اش را ندارد. این اتفاق ممکن است در اثر حادثه  ای رانندگی و یا حوادث کار و… رخ بدهد به دلیل نقص و ناتوانی که در فرد حاصل می شود تا مدتی توان کار کردن را ندارد لذا از این جهت نیاز است که خسارات وی جبران شود. در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی را در خصوص خسارت از کار افتادگی بیان کنیم.

هزینه خسارت از کار افتادگی

مطالبه خسارت از کار افتادگی

همانطور که گفته شده خسارت از کار افتادگی برای موردی است که فرد در اثر حادثه ای توان کار کردن را از دست میدهد و دیگر قادر به درآمد زایی اقلا برای مدت کوتاهی نخواهد بود. فرض کنیم که کارگری در زمان کار با تخریب دیوار مواجه می شود و آسیب می بیند در اینجا ممکن است ۲ ماه خانه نشین بشود لذا کارفرما وی در این مورد خسارت وی را پرداخت خواهد کرد البته در موارد بیمه هم این بیمه مسئولیت جبران خسارت را خواهد داشت.

برای مطالبه خسارت در موارد گوناگون می توان در موارد تا ۲۰ میلیون تومان در شورای حل اختلاف طرح دعوا کرد و اگر میزان خسارت برآوردی بیشتر از ۲۰ میلیون تومان باشد باید در دادگاه اقامه دعوا صورت بگیرد. مشاوران حقوقی موسسه گروه وکلای سنا با داشتن تجربه های گوناگون در پرونده های مختلف و تسلط به مباحث این امور می توانند کمک کار شما در راهنمایی و انجام مشاوره های لازم باشند. لذا توصیه ما این است که برای اقامه دعوا و مطالبه خسارت و موارد دیگر از مشاوران و وکلای موسسه مشاوره بگیرید تا در مدت زمان کوتاه تر بتوانید به حقوق خود برسید.

تماس-با-گروه-وکلای-سنادادخواست خسارت از کار افتادگی

 خواهان: …..

خوانده: …..

وکیل یا نماینده قانونی: …..

تعیین خواسته و بهای آن: تقاضای صدور حکم پرداخت مبلغ ….. ریال به عنوان جبران خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کار کردن به انضمام تمام خسارات قانونی از جمله هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل در صورت داشتن وکیل

دلائل و منضمات دادخواست: حکم دادگاه و نامه پزشکی قانونی و شهادت شهود

 ریاست محترم مجتمع قضایی ….. شهرستان محل اقامت خوانده با عرض سلام و ادب و احترام وکیل خواهان به استحضار می رساند آقای ….. به عنوان خواننده در اثر بی احتیاطی در رانندگی و صحبت کردن حین رانندگی با موبایل خود و بالا بودن سرعت وسیله نقلیه خود با اینجانب تصادف کرده که استخوانهای دست چپ و راست جمجمه اینجانب در اثر تصادف شکستهه شده که …. درصد نقص عضو پیدا کرده ام. دادگاه کیفری برای اینجانب مبلغ ….. به عنوان دیه تعیین کرده که  به بنده پرداخت شد با توجه به اینکه اشتغال اینجانب …. بوده و با سابقه کار ….. سال حداقل مبلغ ….. دریافت می‌کردم و این ماه است که قادر به کار کردن می باشد و مبلغ ….. ریال بابت هزینه‌های درمان و معالجه خرج کرده‌ام لذا با استناد به قانون مسئولیت مدنی و قاعده لاضرر و سایر قواعد فقهی و مواد قانونی رسیدگی و صدور حکم مبنی بر الزام خوانده به پرداخت مبلغ ….. ریال خسارت ناشی از تصادف و ضرر و زیان ناشی از سلب توانایی کارکردن را استدعا دارم.

 

مطالبه خسارت ایام بیکاری

مطالبه خسارت ایام بیکاری با مورد قبلی مشابه است در صورتی که فرد سبب شود کسی از کار ناتوان شود و نتواند امرار معاش کند ملزم به جبران خسارت ایام بیکاری وی خواهد بود. در بالا مثالی در این زمینه زده شد.

تماس-با-گروه-وکلای-سناخسارت ایام بیکاری و عدم النفع

عدم النفع به معنای نفعی ست که ممکن است در طول جریان عادی برای فرد به دست بیاید اما در اثر خطای دیگری این نفع از دیگری گرفته می شود. برخی دادگاه ها خسارت ایام بیکاری را عدم النفع به حساب آورده اند و به صورت تعجب برانگیز خسارت ایام بیکاری ناشی از تصادف رانندگی را مورد حکم قرار نداده اند اما به نظر می رسد که این مورد مصداق عدم النفع معروف نیست همچنان که در رایی که از دادگاه صادر شده بود با استناد به عدم النفع حکم به عدم استحقاق مطالبه داده بود اما این رای در دیوان عالی کشور نقض شد و معتبر شناخته نشد.

مشاوره حقوقی خسارت از کارافتادگی

مشاوره حقوقی مطالبه خسارت ایام بیکاری

 به تعداد روز های بیکاری ناشی از تقصیر دیگری میتوان خسارت های مورد نظر را مطالبه کرد با توجه به این که در این مورد نیاز به استدلال حقوقی و تفکیک نهاد های مختلف برای دادگاه احساس می شود توصیه می شود که در خصوص این مورد از وکلا و کارشناسان متخصص و با تجربه در گروه وکلای سنا بهره ببرید و از آنان  مشاوره های لازم و راهنمایی های مورد نظر را تقاضا کنید.

با توجه به پیچیدگی برخی مسائل حقوقی مانند این مورد در صورت عدم رجوع به مشاور و کارشناس حقوقی ممکن است فرد نتواند در دادگاه به حقوق خود نائل شود. برای ارتباط با و کلا و مشاوران موسسه می توانید از طریق شماره تلفن های موجود تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به مسائل شما پاسخ داده شود.

 نتیجه گیری

مطالبه خسارت ایام بیکاری با طرح در دادگاه قابل استماع است و میتوان از مقصر حادثه خسارات مزبور را مطالبه کرد و نباید گفت که عدم النفع به حساب می آید پس قابل مطالبه نیست زیرا در این خصوص دیوان عالی کشور نظر بر قابلیت مطالبه امور مزبور دارد.

 سوالات متداول

آیا مطالبه خسارت از کار افتادگی ممکن است؟

 بله مطالبه خسارت از کارافتادگی قابل مطالبه است در این خصوص بیمه ها نیز دارای تسهیلاتی هستند‌.

آیا مطالبه خسارت ایام بیکاری امکان پذیر است؟

مطالبه چنین خسارت هایی ممکن است که در بالا توضیح داده شد.

نحوه دادخواست مطالبه خسارت ایام بیکاری چگونه است؟

 برای این کار میتوانید از وکلا و مشاوران موسسه راهنمایی های لازم را اخذ کنید.

2 پاسخ

 1. با درود فراوان

  در صورتی که خودرو شخص دیگری به امانت گرفته باشی و بدلیل واژگونی با عمل کرد ایربگ دست چپ بشکند که به دلیل آسیب بیش از حد استخوان پلاتین دایمی بگذارند و تعداد سه عدد پین فلزی هم از بالا در دست فرو کنند تا بهبودی ، میتوانم دادخواست از کار افتادگی دستم را بدهم و از زمان حادثه تا ۴ بعدش دادخواست ایام بیکاری بدهم ؟

  لطفا راهنمایی کنید با سپاس فراوان

 2. با سلام و خسته نباشید خدمت گروه حرفه ای سنا. من چند تا سوال داشتم. من در سیزدهم تیرماه ۱۴۰۱ با موتور تصادف کردم که طرف مقابل سرد درصد مقصر بود و نزدیک هفت تو کما بوده و کلاً چهل و سه روز در بیمارستان شهدای تجریش بستری بودند که باعث مجروح شدن به شکستن لگن ،تر قوه چپو کتف سمت چپ. چهار دنده سمت چپ پشت ۵ دنده روی قفسه سینه که به خاطر سی بی آر کردن من شکسته هستند و به علت ضربه شدیدی که روی شکم وارد شده بود طهالم رو خارج کرد خواننده و ۲سوم کبدم رو بریدن و کلیه سمت چپ هم زخمی شده بود. امروز چهاردهم اسفند ۱۴۰۱ هست بعد از هشت ماه من مجدّداً معاینه مجد پزشکی قانونی داشتم که موکول شد به ۳۰تیرماه سال جاری.برای ماینه مجدد خواستم بدونم که ایامی که من از کار افتاده بودم که فعالیت برای کار کردن نداشتم رو از تیرماه تا همین امروز، خواستم بدونم که هزینه از کار افتادگی من بر عهده چه کسی هستش و بعد از ترخیص و مخارجی که ما هزینه کردیم رو میخواستم بدونم که ما باید از چه کسی طلب کنیم ممنون میشم واقعا ،اگر جواب من رو بدید.

  پزشکی پزشک قانونی به من گفتند که ما فقط میتونیم جر و خساراتی که که به بدنت وارد شده رو دیه صادر کنیم و بهتون بدیم. ولی تمام هزینه هایی که بعد از ترخیص از بیمارستان بیمارستان انجام دادید و این ۸ ماهی رو که در منزل استراحت مطلق داشتم روباید از قاضی سوال بکنیم .متاسفانه من تا برجه سوم سال جاری در دسترسی به قاضی ندارم. خواستم بدونم که این هزینه خرج خارجی که کردم و هزینه از کار افتادگی من رو بیمه مقابل بهم پرداخت می‌کنه ؟یا اینکه باید از خود رانندگ ه ای که با من تصادف کرده شکایت جدا گانه بکنم برای طلب مخارجم؟؟؟

  لطفا لطفا جواب من رو بدید.ممنون میشم

  الان نزدیکه ماهه که تحت نظر روان پزشکم و روزانه ۱۲ تا قرص میخورم بخاطر ترسی که از تصادف تو وجودم پدیدار شده.یکسره در حال گریه کردن هستم.ژندگیم نابود شد

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید