چرایی ثبت چک در سامانه صیاد؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

ثبت چک در سامانه صیاد در حال حاضر الزامی و اجباری است؛ زیرا طبق قانون جدید اولا بانک ها باید چک صیاد به مشتریان بدهند و از طرف دیگر کسی که چک صادر میکند باید اطلاعات آن چک فیزیکی صادر شده را در سامانه صیاد وارد کند  لذا لازم است که در این باره بدانیم نحوه ثبت چک در سامانه صیاد به چه صورت است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا نحوه ثبت چک و جزئیات آن را بیان کنیم.

تماس-با-گروه-وکلای-سناثبت چک در سامانه صیاد

قانون صدور چک با اصلاحات و الحاقاتی که در سال ۹۶ داشت این گونه مقرر کرده بود که افراد میتوانند فعلا یعنی به صورت معمولی چک را صادر کنند اما از سال ۱۴۰۰ به جز طریق عادی صدور چک باید اطلاعات آن را هم وارد سامانه صیاد کنند تا از این جهت اعتبار چک حفظ شود‌ در غیر این صورت دیگر چک آن مزایای تجاری بودن را نخواهد داشت. اکنون ثبت چک در سامانه صیاد اجباری است.

نکته مهم در اینجا ثبت این چک است که ما در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

شما میتوانید مسائل پیش آمده خود را که مرتبط با چک است با وکلا و کارشناسان بنیاد حقوقی بین المللی سنا  مطرح کنید و از مشاوره آنان استفاده کنید. گروه وکلای ساز معدود موسساتی ست که در حوزه وکالت به صورت تخصصی فعالیت میکند و هر وکیلی را در حوزه ی تخصصی خود به کار میگیرد و این امکان را برای شما فراهم کرده است که در هر مورد با فرد مسلط به همان امر مشورت کنید زیرا بدیهی ست که یک وکیل نمی تواند در تمام حوزه ها تسلط داشته باشد.

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

نحوه ثبت چک در سامانه صیاد کار دشواری نیست اگر چه در ابتدای امر ممکن است برای برخی دشوار جلوه کند. شما میتوانید از طریق همراه بانک  یا اینترنت بانک که روی گوشی موبایل خود دارید این اقدام را انجام دهید که البته به جز این موارد اپلیکیشن های معتبر دیگری هم این قابلیت را به نرم افزار خود اضافه کرده اند که شما میتوانید از طریق این اپلیکیشن ها مثل آپ و… اقدام به ثبت چک در سامانه کنید.

استفاده از سامانه ثبت چک صیاد در غالب بانک ها مشابه است.

آموزش  نحوه ثبت چک در سامانه صیاد

برای ثبت چک در سامانه صیاد، ابتدا لازم است که وارد سامانه ثبت چک صیاد شویم و یا از دیگر راه ها مثل اپلیکیشن ها مثل آپ استفاده کنیم.

برای مثال در آپ خود گزینه ای دارد تحت عنوان ” چک صیاد”

ثبت چک آسان صیادی، ثبت چک صیاد، چگونگی ثبت چک

حال وارد سامانه صیاد می شوید و گزینه های مختلفی دارد که باید  گزینه ” ثبت چک صیاد” را بزنیم.

چک صیادی و ثبت، چطور چک را در سامانه صیاد ثبت کنم

در مرحله بعد شناسه چک را وارد میکنیم.

سامانه صیاد، سامانه ثبت چک صیاد

در مرحله بعد به وسیله اطلاعات کارت بانکی لازم است که استعلام انجام شود لذا اطلاعات کارت را وارد میکنیم و گزینه استعلام را میزنیم.

سامانه ثبت چک صیاد، ثبت چک

حال اگر این مراحل را انجام دادیم پیام موفقیت ثبت چک نشان داده می شود.

استعلام ثبت چک

در صورتی که چک از راه های مختلف ثبت شد مثل مورد بالا که توضیح داده شد برای استعلام چک باید از طریق سایت بانک مرکزی پیگیری انجام شود. لذا در گوگل عبارت بانک مرکزی را جستجو میکنید.

وارد سایت که می شوید در منوی نظام های پرداخت و زیر ساخت کلیک میکنید و گزینه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی را انتخاب میکنید.

وقتی وارد سامانه صیاد می شود شماره ۱۶ رقمی چک را وارد میکنید و سپس کلمه امنیتی را وارد میکنید.

استعلام چک از طریق پیامک

از طریق شماره گیری هم امکان استعلام چک وجود دارد به این صورت که  شناسه ۱۶ رقمی را به شماره ۷۰۱۷۰۱ پیامک کرده تا استعلام آن برای شما ارسال شود.

تماس-با-گروه-وکلای-سنامشاوره حقوقی چک و ثبت آن

بنیاد حقوقی بین المللی سنا با داشتن سالیان زیاد تجربه در حوزه های مختلف وکالت و مشاوره حقوقی از معدود موسساتی است که وکالت را به دید تخصصی نگاه میکند و برجسته ترین وکلای پایه یک در هر حیطه را دعوت به همکاری کرده است. که شما میتوانید از طرق مختلف تلفنی یا آنلاین ویا حضوری مسائل خود را با کمترین هزینه با ایشان در میان بگذارید تا از راهکار های لازم در خصوص پرونده و مسئله حقوقی خود آگاه شوید.

نتیجه گیری

چک ها از سال ۱۴۰۰ باید الزاما بعد از صدور فیزیکی به صورت اینترنتی نیز ثبت بشوند در غیر این صورت اعتبار لازم را نخواهند داشت. در بالا به موارد و راه هایی که میتوان چک صیادی را ثبت کرده اشاره کردیم. به نحوه استعلام چک نیز مختصرا اشاره شده است.

شما میتوانید مسائل و پرسش های خود در زمینه چک را با مشاوران و وکلای سنا مطرح نمایید و از راهکار های لازم در این خصوص آگاه شوید

سوالات متداول

نحوه ثبت چک صیادی به چه صورت است؟

از راه های مختلفی مثل همراه بانک و اپلیکیشن این امر امکان پذیر است که در بالا به آن اشاره شد‌.

ثبت نکردن چک در سامانه صیاد چه ضمانت اجرایی دارد؟

چک صیادی هم باید به صورت فیزیکی صادر شود و هم در سامانه اطلاعات آن ثبت شود در غیر این صورت اعتبار و مزایای خود را نخواهد داشت.

نحوه استعلام چک چگونه است؟

در بالا چند روش مختلف برای استعلام چک را بیان کردیم.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید