قانون چک برگشتی جدید و حکم جلب چک

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

قانون چک برگشتی و مقررات آن در  همان قانون صدور چک بیان شده است و قانون جداگانه ای ندارد. چک برگشتی به این معناست که فرد صادر کننده چک به هر دلیلی در حساب خود، مبلغ کافی برای وصول چک نداشته باشد در اینجا دارنده پس از مراجعه به بانک و آگاهی از این امر می تواند چک را برگشت بزند که برای این کار گواهی عدم پرداخت به وی داده می شود. حکم جلب برای چک ممکن است از طریق حقوقی انجام شود و یا از طریق کیفری که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

در ادامه همراه ما باشید تا از قانون چک برگشتی و حکم جلب چک مطالبی را بیان کنیم.

قانون جدید چک برگشتی، برگشتزدن چک قانون جدید

 

حکم جلب چک برگشتی از طریق شکایت کیفری

چک به این راحتی ها جنبه کیفری نخواهد داشت در واقع لازم است که شرایطی جمع شوند با هم تا آن زمان بگوییم این چک از نظر کیفری قابل پیگرد است. یکی از این موارد چک روز بودن است در حال حاضر غالب چک ها مدت دار هستند و چک روز نیستند لذا این دیگر قابل شکایت کیفری نیست همچنین اگر چک مشروط باشد یا برای ضمانت و یا سفید امضا باشد چک جنبه کیفری نخواهد داشت لذا اگر این شرایط و مدت ۶ ماهه نیز رعایت شود آن زمان می توان اقدام کیفری انجام داد.

  • تماس-با-گروه-وکلای-سنااز کجا بدانیم چک کیفری است یا خیر

برای اینکه بدانید آیا این چک جنبه کیفری دارد یا خیر می توانید با مشاوران و کارشناسان بنیاد حقوقی بین المللی سنا مشورت کنید و از کم و کیف امر مطلع شوید. در صورتی که واحد وصف کیفری بود می توانید گواهی عدم پرداخت را به دادسرا برده و شکایت چک برگشتی تنظیم نمایید. و پس از طی مراحل در صورت جمع شرایط دادسرا از طریق دادستان حکم جلب صادر میکند.

دستور جلب گفته شده فقط علیه صادر کننده قابل اجرا است نه پشت نویس و ضامن و… پس مطابق قانون چک برگشتی، حکم جلب چک در شکایت کیفری با دادسرا خواهد بود.

حکم جلب چک برگشتی حقوقی

چک در هر حال جنبه حقوقی دارد و غالبا چک ها جنبه حقوقی دارند که باید از طریق شورای حل اختلاف در صورتی که میزان چک تا ۲۰ میلیون تومان باشد و یا از طریق دادگاه در صورتی که میزان چک بیشتر از ۲۰ میلیون باشد پیگیری شود. البته از طریق اداره ثبت هم می توان اقدام به توقیف اموال کرد اما اداره ثبت حکم حلب صادر نمیکند و صلاحیت این کار را ندارد. حال در صورتی که از طریق دادگاه پیگیری شد و فرد نتوانست مبلغ چک را در صورت محکومیت پرداخت کند و اعسار وی هم ثابت نشد می تواند حکم جلب او را گرفت.

لذا طبق قانون چک برگشتی، گرفتن حکم جلب  چک در دادگاه حقوقی در شرایطی بعد از محکومیت امکان پذیر است.

عواقب چه برگشتی

درقانون چک برگشتی جدید به خوبی مقرراتی بنا شده که هر کسی به راحتی نتواند چک بلامحل صادر کند و در صورتی که چک بی محل صادر شود و برگشت بخورد در ظرف ۲۴ ساعت تمام حساب های فرد تا واریز و پرداخت مبلغ بسته و مسدود خواهد شد. و این امر هم به صورت آنلاین و برخط به همه بانک ها اعلام می شود. به عبارت ساده تر کل کارت های بانکی فرد مسدود می شود و فرد توانایی استفاده از کارت ها را از دست میدهد تا زمان واریز مبلغ.

در این باره نیز مقررات نسبتا مفصلی وجود دارد که می توانید با وکلا و مشاوران موسسه مشورت های لازم را انجام دهید. بنیاد حقوقی بین المللی سنا این افتخار را دارد که به صورت تخصصی و منحصر به فرد در حوزه های مختلف حقوقی عمل کند به این صورت که مسئله و مشکل شما به وکیل و کارشناس متخصص همان حیطه ارجاع می شود بدین وسیله می توانید هم مشاوره های لازم را دریافت کنید و هم ابهامات خود را به وسیله مشاوران موسسه برطرف کنید

چگونه چک را برگشت بزنیم؟ مسدود کردن حساب دارنده چک برگشتی

مشاوره حقوقی قانون چک برگشتی و حکم جلب چک

بنیاد حقوقی بین المللی سنا  یکی از موسساتی است که با نگاه تخصصی به وکالت در حوزه های مختلف حقوقی، کیفری، ملکی، بانکی و… دعوت به همکاری از وکلای برجسته کشور کرده و هر مسئله حقوقی را به وکیل متخصص در همان حوزه ارجاع میدهد که این امر باعث می شود دقت و تخصص در مشاوره و انجام وکالت توسط وکیل بالاتر برود.

همچنین هزینه اخذ مشاوره و انجام وکالت در این موسسه در مقایسه با باقی موسسات باعث شده است که یکی از پر مخاطب ترین سامانه حقوقی کشور به حساب آید. برای اخذ مشاوره و وکالت در زمینه قانون چک برگشتی   می توانید شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

قانون چک برگشتی و حکم جلب چک در مواردی که اشاره کردیم از طریق شکایت کیفری قابل انجام است حکم جلب در دادگاه عمومی حقوقی صرفا بعد از محکومیت و عدم درخواست اعسار و… قابل صدور است آنهم پس از گذشتن مهلت ابلاغ به محکوم علیه.

در بالا به صورت خلاصه به این موارد اشاره کردیم.

سوالات متداول

قانون چک برگشتی و حکم جلب چک کدام است؟

در این راستا قانون صدور چک حاکم بر این قضیه خواهد بود‌.

در چه نوع شکایتی حکم جلب صادر کننده چک صادر می شود؟

در شکایت کیفری آن هم با جمع شرایط وصف کیفری داشتن چک.

چه چک هایی وصف کیفری دارند؟

در بالا به این  مورد اشاره کردیم و آن را شرح دادیم.

2 پاسخ

  1. سلام چک بنام من صادرشده و من بنام شخص بعدی انتقال دادم الان چک برگشت خورده آیا میتوانند علیه من شکایت کنند؟

  2. سلام
    یک فقره چک به مبلغ یک میلیارد تومان از فردی که از بنده دزدی کرده بوده دریافت نموده ام اقرار نامه و در نهایت در مصالح نامه هم از فرد دارم که چک در آن ذکر شده است. چک را فرم زده و شخص درخواست اعصار زده و اعصار رد شده و به دادگاه تجدید نظر رفته.
    حکم توقیف اموال هم گرفته ام که چیزی نداشته .میخواستم بدانم به چه صورت میتوانم حکم جلب ایشان را بگیرم ؟ یا بهتر بگویم آیا امکان دارد؟؟

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید