مراحل انحصار وراثت/مدارک انحصار وراثت

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

با فوت شخص آثار حقوقی به واسطه این فوت بر ترکه(اموال باقی مانده از او) و ماترک وی بار می شود. برای مثال از اموال به جا مانده وی بدهی های وی پرداخت می شود و باقی به وراث وی میرسد بسیاری از این کار ها منوط به این است که وراث متوفی مشخص و معین باشند یعنی به صورت رسمی میزان ترکه و تعداد و اسامی وراث فرد مشخص شود که در آن اختلافی ایجاد نشود. این کار با انحصار وراثت میسر می شود که در ادامه مطالبی را در این باره بیان خواهیم کرد.

گواهی حصر وراثت چه کاربردی دارد؟

 در گواهی حصر وارثت که توسط شورای حل اختلاف و نه دادگاه صادر می شود تعداد ورثه با مشخصات آنان و میزان سهم الارث آنان در آن مشخص شده است‌. تمام ورثه یا ذی نفع های دیگر در ادارات دولتی، دفاتر اسناد رسمی، بانک ها و… نیازمند این گواهی هستند. پس انجام انحصار وراثت مقدمه انجام کار های اداری و انتقال ترکه و… خواهد بود.

گواهی انحصار وراثت، حصر ورثه

چه مدارکی برای انحصار وراثت لازم است؟

مدارکی که برای حصر وراثت لازم است به قرار ذیل اند:

 1. گواهی فوت متوفی، از سال ۹۵ در برخی استان ها مثل تهران گرفتن گواهی فوت به صورت اینترنتی امکان پذیر است اما در سایر شهر ها باید از اداره ثبت احوال اخذ شود.
 2. استشهادیه محضری
 3. شناسنامه متوفی
 4. عقدنامه یا رونوشت
 5. شناسنامه وراث
 6. در صورت وجود وصیت نامه شخص
 7. گواهی تسلیم اظهارنامه مالیاتی نیز در این خصوص لازم است ب ای متوفیان قبل از سال ۹۵ که تاکنون اقدامی نکرده اند‌.

تماس-با-گروه-وکلای-سناتنظیم استشهادیه محضری برای حصر وراثت

در استشهادیه روال به این شکل است که ۳ نفر یا بیشتر از ۳ نفر در دفاتر اسناد رسمی حاضر می شوند و گواهی و امضا میکنند که اشخاص مزبور وراث متوفی هستند.

انحصار وراثت محدود یا نامحدود به چه معناست؟

طرق بخشنامه وزارت دادگستری اگر اموال متوفی بیش از ۵۰۰ میلیون ریال باشد گواهی حصر وراثت نامحدود صادر می شود یعنی نیازمند نشر آگهی در روزنامه است.

اما اگر کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال باشد یعنی کمتر از ۵۰ میلیون تومان نیازی به نشر آگهی نیست و به صورت محدود صادر می شود.

 تحویل ندادن شناسنامه توسط وارثان

 یکی از مدارک لازم برای انحصار وراثت تحویل شناسنامه متوفی و وراث وی است حال اگر در این زمینه همکاری به عمل نیامد جای نگرانی نیست و میتوان با اخذ دستور از دادگاه آن را از ثبت احوال استعلام کرد. برای این کار میتوانید از دفاتر خدمات قضایی نامه ای دریافت کنید و آن را به امضای دادگاه برسانید. و سپس با مراجعه به ثبت احوال استعلام های لازمه را دریافت کنید.

مراحل انحصار وراثت به صورت خلاصه

 •  تهیه مدارکی که در بالا گفته شد مثل استشهادیه و شناسنامه ها.
 • ثبت نام در سامانه ثنا
 • ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی
 • تعیین وقت توسط منشی شورا و سپس مراجعه به شورا
 • نشر آگهی در انحصار وراثت نامحدود
 • پس از ۳۰ روز از انتشار آگهی گواهی مزبور صادر می شود.

دادخواست گواهی حصر وراثت

تقدیم دادخواست حصر وراثت توسط یکی از وراث امکان پذیر است این امر از طریق دفاترخدمات قضایی انجام می شود و به شورای حل اختلاف ارسال میگردد. شورای حل اختلاف در اینجا منظور شهری است که آخرین محل اقامت قانونی متوفی در آنجا بوده است. برای تنظیم دادخواست حصر وراثت میتوانید از وکلای موسسه کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی برای انحصار وراثت

در جریان اخذ گواهی حصر وراثت ممکن است با مسایل و مشکلاتی مواجه شوید در این زمینه هم میتوانید پرونده را به وکلای موسسه بسپارید و هم این که از مشاوره آنان برای پیش برد کار بهره ببرید.

 مزیت گرفتن گواهی مزبور توسط وکیل این است که در مدت زمان کوتاه تر میتواند این مسئله را به نتیجه برساند و نیازی به درگیری های اداری و دادگستری توسط فرد هم نیست.

نتیجه گیری

گواهی حصر وراثت، گواهی است که در آن تعداد وراثی که از متوفی ارث میبرند به صورت رسمی مشخص شده است که برای اخذ آن مدارکی لازم است که در بالا به آن اشاره شده است. اگر با سوالی مواجه شده اید که پاسخ آن را دریافت نکرده اید میتوانید با مشاوران موسسه آن را در میان بگذارید و از راهکارهای لازم جویا شوید.

تماس-با-گروه-وکلای-سناسوالات متداول

چه کسی می تواند درخواست گواهی حصر وراثت کند؟

هر یک ار ورثه میتواند اقدام به این کار کند.

آیا گرفتن حصر وراثت صادر شده از دادگاه ممکن است؟

بله این امر ممکن است و هر کسی مثل ذی نفع یا طلبکار میتواند با مراجعه به جایی که گواهی را صادر کرده یک کپی از آن را دریافت کند.

اعتراض به گواهی حصر وراثت چگونه است؟

 این اعتراض را میتوان بدون محدودیت مدت مطرح کرد. بهتر است در این زمینه با وکلا دادگستری مشورت کنید.

برای انحصار وراثت کجا باید برویم؟

 انحصار وراثت در صلاحیت شورای حل اختلاف محل آخرین اقامت متوفی است.

مدت انحصار وراثت بعد از فوت چقدر است؟

اخذ گواهی مزبور مدت ندارد و هر زمانی می توان اقدام کرد.

آیا برای انحصار وراثت حضور همه وراث الزامی ست؟

خیر اقدام یک نفر از آنان هم کفایت میکند.

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید