چگونه از بیمه تامین اجتماعی شکایت کنیم؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

سازمان تامین اجتماعی ایران، یک سازمان بیمه‌ گر اجتماعی عمومی غیردولتی می­ باشد که وظیفهٔ آن، پوشش اجباری بیمهٔ کارگران، حقوق‌بگیران و پوشش اختیاری صاحبان حرف و مشاغل آزاد است.

این سازمان قدیمی‌ترین و بزرگترین سازمان تأمین اجتماعی و خدمات درمانی غیر دولتی در کشور و متعلق به بیمه ‌شدگان است. تعهدات این سازمان برابر استاندارد های تعیین شده به وسیله سازمان بین ‌المللی کار و سازمان بین ‌المللی تامین اجتماعی تنظیم شده‌است.

در نوشتار زیر به بررسی تعهدات بیمه تامین اجتماعی و نحوه شکایت از بیمه تامین اجتماعی به طور خلاصه پرداخته شده است.

 خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی

مهم‌ترین تعهدات و خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی به شرح زیر می­باشد:

 1. پرداخت مستمری بازنشستگی
 2. پرداخت مستمری از کار افتادگی
 3.  پرداخت مستمری بازماندگان
 4.  ایجاد مقرری بیمه بیکاری
 5.  پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری
 6.  پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری
 7.  پرداخت هزینه وسایل کمک پزشکی
 8. ارائه کمک هزینه ازدواج
 9. ارائه کمک هزینه کفن و دفن

 خدمات سازمان بیمه تامین اجتماعی

دعاوی پرتکرار علیه سازمان تامین اجتماعی

با گستردگی انواع خدمات سازمان تامین اجتماعی و همچنین افزایش روز افزون تعداد بیمه­ شدگان، دعاوی علیه سازمان در دیوان عدالت اداری رو به افزایش است.

بررسی علل این دعاوی می‌تواند به سازمان کمک کند تا ضمن رفع مشکلات با مخاطبان خود تعامل بهتری برقرار کرده و دعاوی و شکایات نیز کاهش یابد.

عوامل زیادی باعث افزایش شکایات علیه سازمان وجود دارند که در ادامه تعدادی از آنها را ذکر خواهیم کرد:شکایت از بیمه تامین اجتماعی

 1. تاخیر در ارائه تعهدات قانونی
 2. صدور بخشنامه و دستورات اداری مغایر قوانین مجلس شورای اسلامی یا قانون اساسی
 3. نا‌آگاهی کارمندان از مقررات و اقدام مغایر قانون
 4. عدم اجرای برخی قوانین توسط سازمان و مقاومت در مقابل اجرای آن­ها
 5. همسو نبودن وزارت کار با سازمان تامین اجتماعی در اجرای مقررات بیمه بیکاری
 6. ابهام و اجمال در بخشنامه‌ها و دستورات اداری و تصمیمات و اقدامات سلیقه‌ای واحدها
 7. ایجاد حق برای بیمه شدگان سپس سلب آن بدون موجب قانونی
 8. اجرا نکردن احکام مراجع قضایی اعم از دادگستری و دیوان عدالت اداری

شکایت از بیمه تامین اجتماعی

گاهی پیش می­ آید که افرادی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، به دلایلی از خدمات این سازمان رضایت کافی را نداشته وبه دنبال مرجعی برای طرح شکایت علیه بیمه تامین اجتماعی می­گردند.

همچنین ممکن است کارمندان و مسئولین این سازمان در انجام بعضی خدمات کوتاهی کرده و باعث ضرر و زیان به برخی افراد شوند.

طبق اظهارنظر مدیرکل دفتر امور حقوقی سازمان تامین اجتماعی، با توجه به این­که ۳.۵ میلیون بازنشسته تحت پوشش سازمان در کشور وجود دارد، می­توان گفت موارد زیادی از شکایت‌ها به بیمه بازنشستگان، احکام حقوقی، سنوات و اعتراضاتی در زمینه تعیین حقوق و دستمزد و … مربوط می‌شود. اما چگونه و از چه طریقی این شکایات صورت می پذیرد؟

نحوه شکایت از بیمه تامین اجتماعی

نحوه شکایت از بیمه تامین اجتماعی

رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی، اخیرا طی یک نشست خبری اعلام کرد که مرکز اطلاع رسانی ۱۴۲ از این پس با کادری ویژه و مجرب از کارشناسان ارشد تامین اجتماعی به فعالیت خود ادامه می ­دهد.

شهروندان تهران می توانند با شماره گیری ۱۴۲ و باقی شهرها با شماره گیری ۱۴۲-۰۲۱ و ارسال پیام به ۵۰۰۰۱۴۲ مشکلات بیمه ای خود را اعلام نمایند و مشاوره های لازم در این زمینه را دریافت کنند.

همچنین سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به نشانی اینترنتی http://shekayat.bazresi.ir شکایات و اعلامات شهروندان را در این زمینه پذیرا است.

علاوه بر آن اگر از شعبه شکایت دارید، می توانید به شعبه مرکزی یا دفتر مرکزی تامین اجتماعی مراجعه کنید و در صورت شکایت از خود سازمان تامین اجتماعی، باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید.

نحوه شکایت از طریق دیوان عدالت اداری

طبق قسمت الف بند ۱ ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ رسیدگی به شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از تصمیمات و اقدامات واحدهای دولتی مثل وزارتخانه ها و سازمان­ ها و مؤسسات و شرکت­های دولتی و شهرداری ها و سازمان تأمین اجتماعی و… در صلاحیت دیوان عدالت اداری می­باشد.

دعاوی و شکایات علیه سازمان تأمین اجتماعی، در دیوان عدالت اداری به دو صورت امکان پذیر است:

 1. شکایت­ هایی که بیمه­ شدگان و اشخاص ذی نفع از تصمیمات و اقدامات این سازمان طرح می کنند: این گونه دعاوی در شعب دیوان مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه بین شعب در برداشت و تفسیر قوانین اختلاف بود و آراء متناقضی از شعب دیوان صادر شود برابر بند ۲ ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آراء دادرسی دیوان عدالت اداری، در هیئت عمومی مطرح و رأی وحدت رویه صادر می شود.
 2. درخواست باطل شدن بخشنامه ها و آیین نامه های این سازمان که (به ادعای اشخاص حقیقی و حقوقی) برخلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات و صلاحیت سازمان تدوین شدند: این گونه دعاوی مستقیما در هیئت عمومی دیوان مطرح می شود.

21 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  تامین اجتماعی مراغه دزد تشریف داره ما چطور ازشون شکایت کنیم مدرک صوتی داشته باشیم چیکار میتونیم انجام بدیم

  1. سلام نحوه شکایت نوشته شده اگر اطلاعات بیشتری مد نظرتونه وارد سایت زیر بشید در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سوالتونو مطرح کنید
   https://vakiltop.com/

 2. سلام خسته نباشید
  بنده جانباز و رزمنده جنگ تحمیلی هستم
  خدمت جنابعالی عرض شود هییت محترم وزیران بخشنامه ای تنظیم کردند دررابطه بابیمه و مالیات جانبازان معاف باشد متاسفانه سازمان تامین اجتماعی شهرستان اردبیل رد میکند جوابش این است برو دیوان عدالنتاداری شکایت کن بارها بنیاد شهید نامه ای آوردم قبول نکردند چکار کنیم راه نشان دهید

  1. سلام وعلیکم
   مختصر می نویسم محضر مبارک جنابعالی عرض شود بنده در سال ۹۲تیر بازنشسته شرکت مغان شدم بخشنامه هییت محترم وزیران در مورد مالیات و بیمه جانبازان وشهدا در اداره جات معاف می باشد نامه ای بنیاد شهید گرفتم به ریاست محترم تامین اجتماعی تقدیم کردم متاسفانه جوابش این بود گفت برو دیوان شکایت کن بنده چکار کنم سال ۹۲ فیش ام هرماه بیمه کسر میکنند خواهش میکنم بررسی فرمایید متشکرم

 3. سلام، با۳۰سال خدمت حکم ۱/۹۰۰ برای من گذاشته اند، حق بیمه ی ۴ سال آخر را نیز کسر و روی حداقل گذاشته اند ضمن اینکه حقوق تعیین شده و ثبت سده شغل من نداشته ، ۱۰ساعت کار در دوشیفت و حقوق هم نامتعارف تشخیص دادن بازرس. آیا اداره بیمه شهرستان حق کسر پرداختی های ۴ سال را دارد ؟ راهنمایی کنید.

 4. سلام
  احتراماً بنده برج ۶ استعلاجی به مدت ۱۵ روز داشته ام ولی تاکنون مبلغ آن واریز نشده
  ۷۶۳۶۶۲۵۳ شماره بیمه
  و پس از پیگیری اعلام میکنن وصعیت مالی سازمان خوب نیست
  لطفا پیگیری و رسیدگی

 5. سازمان تامین اجتماعی سازمانی ستمگر است که خود دارای سیستم قضایی است و زور قوه قضاییه بسختی به آن می رسد.

 6. سلام اینجانب لقمان موحداز دیماه سال ۶۴ تا خرداد۶۹ درتعمیرگاه مکانیکی کارکرده ام سال ۶۵و۶۶وشش ماه۶۷ بیمه پرداخت شده مابقی پرداخت نشده و نامه سابقه کار سال ۶۹ به تاریخ قید شده دارم و سابقه بیمه . اداره کارشهرستان وا داره بیمه شهرستان تایید کردند اما اداره کل تامین اجتماعی ارومیه گفته مستندات کافی نیست یا رای اداره کار
  که ماده ۱۵۹ است باید ماده ۱۴۸باشد پیش مدیر کل و معاون اداره رفتم جواب همین بوده ۳بارشکایت کردم نتیجه همین بوده لطفا راهی نشانمان دهید درضمن تمام هزینه خلاء بیمه ای را خودم پرداخت میکنم کارفرما هم نامه تائیدیه گفته های اینجانب رابه بازرسان تامین اجتماعی وا داره کار داده اند باتشکرفراوان

 7. سلام
  من ۱۱ ماه که بیکار شدم و اعلام کردم ولی هنوز مقرری دریافت نکردم.اخه کی تو این روزها میتونه ۱۱ ماه دریافتی نداشته باشه و زندگی کنه.
  بیکاریم هم ربطی به کرونا نداشته

  1. سلام… من پدرم مستمری بگیر بود با ده سال سابقه… الان فوت کرده.. ماهی ۶۷۰ تومن میدن.. اخه چه جوری ما با ۶۷۰ زندگی کنیم واقعا این انصافه..

 8. سلام… من پدرم مستمری بگیر بود با ده سال سابقه… الان فوت کرده.. ماهی ۶۷۰ تومن میدن.. اخه چه جوری ما با ۶۷۰ زندگی کنیم واقعا این انصافه..

 9. سلام
  میخواستم بپرسم چه طور میتونم از تامین اجتماعی شکایت کنم
  با حذف دفترچه ،وقتی هنوز شما زیرساخت حذف دفترچه رو فراهم نکردیت چه طور دفترچه رو حذف کردیت .
  رفتم دارو بگیرم میگه چون دارو داخل دفترچه نیست دوتا آمپول با ۵ عدد قرص من ۳۱۰ هزار واریز کردم . در صورتی که اگه دفترچه بود ۶۰ هزار پرداخت میکردم .
  من ۵ تا مریض کرونایی دارم چه طور میخوام هزینه این ۵ مریض بدون دفترچه پرداخت کنم .

 10. سلام
  میخواستم بدونم برای افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به نه ماه در کدام سامانه آنلاین دیوان عدالت اداری شکایت کنم؟ و اینکه چطور باید تنظیم بشه؟

  1. سلام :باید در دفاتر خدمات قضایی باتقدیم دادخواست شکایت نمایید.

 11. سلام پدر من بیمه تامین اجتماعی داره ،مدتی در یه کار گاه کار میکرد که با بالا رفتن سنش از کار اخراج شد ،بعد اون چون شغلی نداشت اقدام به کارگری کرد که تا استعلام کارگریش بیا واسه بیمه کارگری ،آزاد حق بیمه رو پرداخت میکرد ،خدا رو شکر الان بیمه کارگری داره منتها با توجه به این گرونیا وسن بالاش ،بعضی وقتا میره کارگری بعضا هم تو خونه قالی گذاشته موقعه بیکاری میبافه الان باز واسه تحقیق اومدن فهمیدن قالی هم میبافه میخوان باز بیمشو آزاد کنن کی به داد پدر من میرسه از کجا بیاره پرداخت کنه ما چیکار میتونیم بکنیم

 12. سلام لطفا به من کمک کنین ، من از سال ٨٧ بیمه پرداخت کردم و در کارگاه های مختلفی کار کرده ام در اردیبهشت١۴٠٠ زایمان داشتم و درخواست مرخصی زایمان داده ام ، در یک سال قبل هم حداقل ۶٠ روز بیمه داشته ام ، ۴ ماه منتهی به روز زایمان در داروخانه ای بودم که چون آشنا بودم قراردادی نداریم …بازرسی به این داروخانه رفته و گفته این ۴ ماه این خانم اینجا نبوده …بازرسی درخواست من رو رد کرده و گفته مرخصی به من تعلق نمیگیره …میتونم ازشون شکایت کنم؟

 13. سلام طبق ماده ۱۴۸اداره کار رای مثبت صادر کرده اما تامین اجتماعی میگه باید دوباره جلسه گرفته شود مورد بررسی قرار گیرد ایا صحت دارد یا فقط سنگ اندازی میکنند

 14. بیش از ۵ ماهه درخواست بیمه بیکاری دادم هنوز حقم را ندادن اول حکم زدن بعد خودشون بر خلاف قانون بیمه بیکاری مصوبه مجلس حکم خودشونا نقض کردن به بهانه افزایش دستمزد در ماههای آخر البته جهت استفاده از این پول به نفع شرکتهای سازمان که کاملا حرام است حالا هم بهانه دفاتر قانونی کارفرما را میگیرن با برنامه ریزی دقیق دارن از حق و حقوق کارگر می چاپن و می دزدن میدونن شکایت در دیوان یعنی ۲ سال دوندگی و بی ارزش شدن حق و حقوق کارگر همهشون هم راحت و بیدردسرن ولی کور خوندن اینجوریا هم بی قانون نیست

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید