آیا میتوان از پزشکی قانونی شکایت کرد / شرایط و مراحل شکایت از پزشکی قانونی

نحوه شکایت از پزشکی قانونی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

پزشکی قانونی، سازمانی وابسته به قوه قضاییه می‌باشد. تعیین رییس سازمان پزشکی قانونی کشور بر عهده رییس قوه قضاییه می باشد که از بین پزشکان انتخاب خواهد نمود.نحوه شکایت از پزشکی قانونی

عمده ترین وظایف این سازمان عبارت اند از انجام امور پزشکی و کارشناسی ‌های بالینی، پاسخ به درخواست تایید استخدام و یا استعلام های مراکز و نهاد های دولتی نیازمند نظرات کارشناسی پزشکی قانونی، انجام امور تشخیص طبی و آزمایشگاهی، امور آموزشی و … می باشد.

اما سوالی که ممکن است برای خیلی از اشخاص پیش آید این است که در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سازمان، چگونه باید از این نهاد شکایت به عمل آوریم؟ در این مقاله ما به بررسی راه های شکایت از تخلفات پزشکی قانونی می پردازیم.

تخلفات قابل رسیدگی پزشکی قانونی

در ابتدا میبایست به این مطلب بپردازیم که کدام تخلفات سازمان پزشکی قانونی قابل شکایت و رسیدگی می باشند.

عمده تخلفاتی که از پزشکی قانونی سر می زند و قابل پیگیری و طرح شکایت می باشد به قرار زیر است؟

 • عدم رعایت قوانین و مقررات در بیان نظریه های پزشکی قانونی و کمیسیون و اقدامات اداری
 • شکایت از عملکرد و رفتار پزشکان
 • شکایت از عملکرد و رفتار کارکنان اداری سازمان

نحوه شکایت از پزشکی قانونی

چگونه از سازمان پزشکی قانونی شکایت کنیم؟

چنانچه شما شکایتی از این سازمان داشته باشید می توانید به سه روش، اقدام نمایید که در ادامه به بررسی این سه روش پرداخته و شما می توانید بر حسب شرایط و تمایل خود هرکدام از این روش ها را انتخاب نمایید.
به طور کلی در حال حاضر از سه طریق شکایت آنلاین از طریق سامانه ثبت شکایات، شکایت انتظامی و شکایت کیفری می توانید اقدام کنید.

۱- ثبت شکایت آنلاین از پزشکی قانونی

به پایگاه اطلاع رسانی سازمان پزشکی قانونی کشور به نشانی اینترنتی (www.lmo.ir) مراجعه نمایید و گزینه سامانه ملی ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات (bazresi@lmo.ir) را انتخاب و فرم مربوطه را تکمیل نمایید.

همچنین می توانید شکایت خود را از طریق دورنگار با شماره ۵۵۸۹۰۷۰۲، مطرح نمایید. مسئولین سازمان شکایت شما را دریافت و در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهند نمود.

علاوه بر موارد بالا، شاکیان محترم می توانند از طریق تماس با شماره تلفن‌های (۵۵۸۹۰۷۰۲، ۵۵۶۰۸۰۰۸ و ۵۵۱۶۹۷۴۹) یا مراجعه حضوری به سازمان ، از آخرین وضعیت شکایت خود اطلاع یابند.

پس از وارد کردن مشخصات و اطلاعات خود و طرح شکایت و دیگر اطلاعات مورد نیاز در سامانه، از سوی سیستم یک شماره پیگیری برای شما صادر می شود که به وسیله آن می توانید از نتیجه شکایات خود آگاهی کسب نمایید. لازم است در نگهداری و عدم افشای این شماره به دیگران دقت نمایید.

چنانچه قبلاً شکایتی به سازمان (اداره کل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات) ارسال نموده اید و پرونده شما در حال رسیدگی می باشد از ارسال مجدد شکایت خودداری نمایید.

لازم به ذکر است پیگیری شکایت‌های خارج از سامانه که قبلاً به سازمان ارسال شده از طریق مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با شماره ۵۵۸۹۰۷۰۲ امکانپذیر می باشد.

به شکایاتی که دارای اطلاعات ناقص و یا نادرست بوده و یا مشخصات شاکی ناقص درج شده باشد رسیدگی نخواهد شد و مسئولیت قانونی مطالب اظهار شده بر عهده شخص شاکی می باشد.نحوه شکایت از پزشکی قانونی

۲- شکایت انتظامی از پزشک قانونی

از آنجایی که پزشک قانونی هم با اخذ شماره نظام پزشکی از سازمان نظام پزشکی کشور به فعالیت می‌پردازد، می توان از تخلفات انتظامی وی به سازمان نظام پزشکی شکایت کرد.

در این راستا اداره کل بررسی عملکرد و رسیدگی به شکایات از پزشکی قانونی مستقر در سازمان پزشکی قانونی کشور نیز مرجعی برای طرح شکایت از پزشک قانونی و عملکرد پزشکی قانونی می‌باشد.

علاوه بر آن از آن جایی که پزشکی قانونی زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می کند می توان انجام تخلفات پزشکی قانونی و سوء عملکرد ارکان و کارمندان این سازمان را به مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز خبر داد.

۳- شکایت کیفری از پزشک قانونی

در صورتیکه پزشکان شاغل در سازمان مرتکب جرایم و یا قصوری از جمله گزارش خلاف واقع، سوء استفاده از اختیارات قانونی، اعمال غرض در رسیدگی های پزشکی و اخذ رشوه و هر جرم دیگری که قابل تصور است، شوند حسب مورد، دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی و یا دادسرای عمومی شهرستان، صلاحیت رسیدگی به شکایت از پزشک قانونی را دارا میباشند.

نحوه شکایت کیفری از پزشکی قانونی به قرار زیر می باشد:

 1. مراجعه به دادسرا و تقدیم دادخواست و یا اعلام شفاهی جرم
 2. مراجعه به دفتر خدمات قضایی و ثبت شکوائیه به صورت الکترونیکی

نحوه شکایت از پزشکی قانونی

اما برای تنظیم شکواییه باید نکات زیر را در آن درج نمایید:

شکایات در برگی تنظیم می‌شوند که «شکواییه» نام دارد. نیازی نیست شکواییه در برگه‌های مخصوصی که توسط قوه‌ی قضاییه تنظیم شده است نوشته شود، (برخلاف دادخواست حقوقی) بلکه می‌توان شکواییه را در برگه‌های معمولی نیز تنظیم کرد.

اما طبق قانون، نوشتن موارد ذیل الزامی است:

 • نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، میزان تحصیلات، شغل، وضعیت تاهل، مذهب، تابعیت، شماره‌ی شناسنامه، شماره‌ی ملی، نشانی دقیق، در صورت لزوم آدرس ایمیل، شماره‌ی تلفن ثابت و همراه، کد پستی شاکی
 • موضوع شکایت، تاریخ و محل وقوع جرم رخ داده توسط پزشک
 • میزان خسارت وارده به مدعی و مورد مطالبه‌ی وی
 • دلایل وقوع جرم از جمله نظر کارشناس مبنی بر قصور و تخلف پزشک، مشخصات و نشانی شاهد یا شهود و مطلعان در صورت امکان
 • مشخصات و نشانی پزشک متخلف یا مظنون در صورت امکان

هزینه طرح دعوا در این خصوص بین ۴۰۰٫۰۰۰ تا ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ریال طبق بخشنامه رئیس قوه قضاییه میباشد.

6 پاسخ

 1. باسلام و احترام.برای شکایت از روانپزشپ پزشکی قانونی ارومیه (پرونده خانوادگی)بخاطر گزارش خلاف واقع و کذب رفتم پیش رئیس پزشکی قانونی گفت اینجوری نمیشه باید بری دادگاه تجدید نظر درخواست کمیسیون کنی.رفتم سازمان نظام پزشکی استان آذربایجان غربی گفتن در صلاحیت ما نیست به شکایات درباره پزشکان پزشکی قانونی رسیدگی کنیم. روانپزشک نیز به خاطر گزارشش آبروی منو تو اداره و محله برد.حالا من از کجا احقاق حق کنم هیشکی گردن نمیگیره رسیدگی کنه به خلاف این روانپزشک خانم.لطفا راهنمائیم کنین.

  1. سلام به دادسرای جرائم پزشکی برید و شکایت مطرح کنید

 2. سلام من برای تنظیم پره بینی به پزشک متخصص پلاستیک مراجعه کردم بعد چهارده ساعت ناشتا من رو همزمان با بیمار دیگه ای بردن اتاق عمل و اشتباه بینیم رو جراحی کرده و ناقصش کرده الان برای اینکه گیر نیافته اصل و کپی برائت نامه رو سرقت کرده دادسرا میگه حق با منه ولی کمیسیون ها تبانی میکنن صفر رد میکنن در صورتی که اثار جراحی فاجعه بار روی صورتم مشهوده چهاربار کمیسیون رفتم صفر زده و اجازه صحبت هم نمیدن من برای شکایت از کمیسیون پزشکی به کجا مراجعه کنم ساکن تهرانم ممنون

  1. سلام باید به دادسرای جرائم پزشکی مراجعه کنید

 3. با سلام و خسته نباشید ببخشید من تو یه تصادف کمرم و گردنم اسیب دیدنت و تو عکساس ام آ رای هم گفتند که کمرم دیسک داره اما پزشک قامونی فقط ۱درصد زده اونم فقط زخما!کجا باید شکایتشون کنم؟

  1. سلام هرچه بود در این مطلب گفته شد در مورد شکایت از پزشکی قانونی

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید