انتقال چک صیادی به شخص ثالث

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

چک یک تعهد پولی و یا یک قول پولی است که فرد گیرنده یا دارنده ممکن است برای قراردادی یا موضوع دیگری که داشته آن را از صادر کننده دریافت کرده باشد و اینکه این سند قابل نقل و انتقال به دیگران نیز می باشد.

در گذشته انتقال آن اغلب با پشت نویسی چک و تقدیم آن به ثالث انجام می شد؛ اما با آمدن چک های جدید لازم است این انتقال برای ذی نفع در سامانه مخصوصی به صورت اینترنتی ثبت شود تا دارای اعتبار باشد.

در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

شماره مستقیم وکیل

ثبت چک در سامانه صیاد

طبق قانون جدید صدور چک انتقال چک همان طور که گفتیم به صورت ثبت در سامانه اینترنتی جایگزین انتقال به صورت پشت نویسی با ظهر نویسی شده است و دیگر ظهر نویسی حامل در چک صیادی نداریم.

لذا برای انتقال چک باید با مراجعه به سامانه صیاد نسبت به ثبت آن اقدام کرد.

ثبت چک در سامانه صیاددر ابتدا باید بدانیم که سامانه صیاد عبارت اختصاری سامانه صدور یکپارچه دسته چک می باشد.

این سامانه برای نظارت جدی تر بر روند صدور چک راه اندازی شده تا از صدور چک های بلامحل و… جلوگیری شود.

برای داشتن چک و صادر کردن آن ابتدا لازم است در سامانه مربوطه اطلاعات فرد وارد شود و صلاحیت وی توسط بانک مرکزی احراز شود.

از بدو سال ۱۴۰۰ صدور چک منوط به این است که در سامانه صیاد ثبت شود.

لذا لازم است فرد صادر کننده چک اطلاعات چک و فرد گیرنده را در سامانه وارد و ثبت کند.

ثبت چک را می توان از طریق اپلیکیشن هایی که در امکانات سامانه صیاد در آن آمده را انجام داد. مثل اپلیکیشن هایی که این امکانات را دارند می توان اقدام به این کار کرد.

از طریق سایت سامانه چک صیاد بانک ملی ایران sayad.bmi.ir نیز می توانید از موارد ثبت و استعلام و انتقال چک صیادی استفاده کنید.

با ورود به این سایت می توانید چک صادره را ثبت کنید. لازم است ابتدا شناسه یکتای ۱۶ رقمی درج شده را در قسمت مشخص شده وارد کرد و سپس سایر مراحل را انجام داد.

ضمانت عدم ثبت چک صیاد

با توجه به اینکه قانون گذار برای عدم ثبت چک هیچ نوع ضمانت اجرایی را در نظر نگرفته بنابراین دارنده جدید باید در زمان تحویل برگ چک صیاد حتما از ثبت چک در  سامانه صیاد اطمینان حاصل نماید برای اطلاع از این موضوع شما  وارد سامانه شده و شماره چک ثبت شده را وارد نموده .

و اقدام به تایید به عنوان دارنده جدید بنمایید اگر چک نمایش داده شد شما میتوانید چک را بدون نگرانی در زمان مقرر وصول نمایید اما در صورتی که اطلاعاتی در خصوص برگه چک نمایش داده نشود چک از طرف صادر کننده در ساامنه ثبت نشده و هیچ اعتبار قانونی ندارد.

و فقط به عنوان رسیدی که میتوانید با تقدیم دادخواست از دادگاه حقوقی مبلغ آن را مطالبه کنید.

ثبت چک در سامانه صیاد

آموزش انتقال چک صیادی

در انتقال چک هم می توان با ورود به سایت sayad.bmi.ir یا اپلیکیشن های مربوطه اقدام به انتقال کرد در بخش انتقال لازم است شماره تلفنی که به نام خود شخص و با کد ملی وی مطابقت دارد وارد شود و سپس کد ملی هم درج شود و بعد از وارد کردن کد ارسالی وارد مرحله انتقال شد.

آموزش انتقال چک صیادی

آموزش انتقال چک صیادی

امکان صدور در وجه حامل چک های جدید

در قانون جدید و ساز و کار جدیدی که برای جک در نظر گرفته شده است دیگر برخلاف گذشته امکان صدور چک در وجه حامل نیست و چک باید در وجه ذینفع معین صادر شود و در سامانه صیاد آنچنان که گفتیم به ثبت برسد و چک حامل صدورش ممنوع می باشد.

چکی که در سامانه صیاد ثبت نشود مزایای و الزامات قانون صدور چک را نخواهد داشت اما می تواند به عنوان سند مدنی قابلیت مطالبه داشته باشد.

کسری حساب صادر کننده چک

در قانون صدور چک در صورت کسری حساب صادر کننده؛ می توان آن مبلغی که موجود است مطالبه کرده و همچنین می توان آن مبلغ کسری را از باقی حساب های شخص صادر کننده در همان بانک برداشت کرد.

با توزیع چک های جدید و در صورت کسری مبلغ چک، علاوه بر امکان فوق، تمام حساب های صادر کننده چک در تمام بانک ها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت غیر قابل پرداخت بودن مسدود خواهد شد.

امکان صدور در وجه حامل چک های جدید

برگشت چک در قانون جدید

در صورتی که چک به هر دلیلی برگشت بخورد؛ بانک مکلف است که به درخواست دارنده چک، غیر قابل پرداخت بودن چک را در سامانه مرکزی ثبت کند و کد رهگیری دریافت کند و در گواهی عدم پرداخت، آن را نوشته و علت عدم پرداخت را نیز درج کند.

گواهی عدم پرداخت وقتی قابل ترتیب اثر است که مشخصات صادر کننده چک، کد رهگیری دریافت شده توسط کارمند بانک و مهر بانک با وضعیت مطابقت امضای چک با نمونه امضای در بانک در آن درج شده باشد.

دارنده گواهی عدم پرداخت می تواند با این گواهی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و از طریق آن از دادگاه درخواست صدور اجراییه را بخواهد.

دادگاه با بررسی موضوع و اینکه چک مشروط یا چک تضمینی یا مشمول ماده ۱۴ نباشد اجراییه صادر خواهد کرد. از این تاریخ ۱۰ روز به صادر کننده چک مهلت داده می شود که مطالبات خود را پرداخت کند یا ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی را معرفی کند.

در غیر این صورت حسب درخواست دارنده چک مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اقدام می شود.

پرداخت مبلغ چک صیادی ثبت نشده

همانطور که گفته شد چک صیادی برای صدور و انتقال باید رد سامانه صیادی ثبت شود و اگر چک ثبت نشود دارنده نمی تواند نسبت به برگشت چک اقدام و از امتیازات چک استفاده نماید برای اینکار دارنده چک باید بابهمراه چک دعوای مطالبه وجه به طرفیت صادرکننده عمل کرده و به نسبت میزان مبلغ از طریق شورای حل اختلاف و یا از طریق دادگاه عمومی اقدام نماید.

برگشت چک در قانون جدید

نتیجه گیری

در قانون جدید چک بر خلاف گذشته برای انتقال چک به جای ظهر نویسی جایگزین دیگری وجود دارد و آن این است که انتقال و ذی نفع انتقال باید در سامانه صیاد به ثبت برسد.و بدون آن اعتبار خاص خود را نخواهد داشت.

در بالا توضیحی درباره نحوه انتقال و سامانه مزبور و نحوه مراجعه به این سامانه را بیان کردیم و در آخر هم به ضمانت اجرای نبود و کسری پول در حساب صادر کننده اشاره کردیم.

لذا با توجه به ثبت این انتقال باید گفت برای چک های جدید، دیگر صدور چک در وجه حامل معنایی نخواهد داشت و چک باید و در وجه ذی نفع معین صادر شود.

سوالات متداول

نحوه انتقال چک به شخص ثالث در قانون ۱۴۰۰ چگونه است؟

 انتقال چک باید در سامانه صیاد به ثبت برسد و مشخصات ذی نفع انتقال نیز باید در این سامانه درج شود.

در صورت برگشت زدن چک مطالبه چگونه خواهد بود؟

 برخلاف گذشته در قانون جدید به این صورت است که در صورت وجود شرایطی، دادگاه بدون رسیدگی اجراییه صادر می کند و این مقرره برای تسریع به رسیدگی این امور بسیار منطقی است.

سامانه صیاد در زمینه چک چه ویژگی هایی دارد؟

 ابتدائا برای ثبت چک و اعتبار بخشی به آن و انتقال سامانه مزبور طراحی شده است و هدف اصلی این سامانه جلوگیری از صدور چک های بلامحل فراوانی بود که گریبان گیر جامعه شده بودند.

4 پاسخ

  1. سلام. یکی از دوستانم چکی را که از شخص دیگری به نام خودش دریافت کرده چک را به اشتباه به نام من ثبت کرده ایا من بدون ثبت چک در سامانه میتوانم چک را به خودش برگردانم

    1. سلام:چون چک بنام شماست شما دارنده هستید و می توانید چک را برگردونید

  2. سلام چکت برگشت بخوره بایدچکارکنی زندان بایدبری راست میگن چک بعدازسه سال منقضی میشه

    1. سلام:از تاریخ گواهی عدم پرداخت سه سال بگذرد شامل مرور زمان چک میشود

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید