چطور برای خانه بی سند، سند بگیریم؟

سند زدن خانه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

همه ما تا به حال شنیده ایم که یک ملک را به چندین نفر فروخته اند. علت اصلی این امر، فقدان یک سند معلوم و مشخص می باشد. در این جا برای جلوگیری از بروز احتمالی این اتفاق برای شما چگونگی اخذ سند، برای خانه بی سند را شرح می دهیم.

برای سنددار کردن یک ملک به کجا باید مراجعه کرد؟

ممکن است است خود شما یا در آشنایان کسی را بشناسید که خانه بدون سند دارد یا ملکی را قولنامه ای خریداری کرده باشد. برای اخذ سند جای نگرانی نیست.  با انجام مراحل زیر موفق به دریافت سند خواهید شد. مراحل درخواست صدور سند مالکیت به شرح زیر است:مراحل درخواست صدور سند مالکیت به شرح زیر است:

سند خانه

تهیه مدارک لازم که در املاک قولنامه‌ای شامل

 • کپی از سند مالکیت ملک ( سند اولیه)
 • قولنامه یا قولنامه‌هایی که متقاضی را به مالک اولیه مرتبط می‌کند

در املاک دارای سند مشاعی شامل

 • سند مشاعی متقاضی
 • در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد ارائه وکالتنامه

تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) و فایل مربوطه

 • متقاضی باید به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا ثبت مراجعه و از طریق بازدید ملک نسبت به تهیه نقشه با مختصات UTM اقدام کنند.
 • در ادامه و پس از تهیه این نقشه فایلی را که از سوی سازمان ثبت معرفی و ارائه شده با نام xls با توجه به مندرجات و اطلاعات نقشه UTM باید از مهندس نقشه کش دریافت شود.

چگونه سند بزنیم

فراهم کردن مدارک زیر و تهیه عکس یا اسکن از آنها با پسوند jpg یا png با حداکثر حجم ۱۵۰ کیلوبایت

 • اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • کپی از سند مالکیت اولیه ملک ( در اسناد قولنامه‌ای)
 • اصل و کپی تمامی قولنامه‌های استنادی (در اسناد قولنامه‌ای)
 • اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی به نام متقاضی و کپی صفحات اول ، دوم ، سوم ، صفحه حدود ملک ، توضیحات و صفحات انتقالات
 • ارائه نقشه ملک با مختصات UTM
 • فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملکی در فایل excel مربوطه
 • ارائه فیش بانکی به مقدار تعیین شده بابت هزینه تقاضا
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش (فرم اولیه) و دریافت شماره ورود به سامانه ثبت ملک (برای انجام کار می‌توان به یکی از کافی نت‌ها یا دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.)
 • ورود به قسمت تکمیل درخواست (صفحه اول سامانه ثبت ملک) با استفاده از شماره‌های که در مرحله قبل دریافت شد و کد ملی متقاضی (برای انجام کار می‌توان به یکی از کافی نت‌ها یا دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرد.)
 • ارسال مدارک به واحد ثبتی
 • پایان ثبت تقاضا و دریافت شماره پرونده.

سند آپارتمان و خانه

هزینه صدور سند ملک چقدر است؟

دریافت سند برای شما یک سری هزینه ها دارد، این هزینه ها شامل بهای دفترچه مالکیت و تعرفه سند است. در کنار هزینه گرفتن سند خانه یا هزینه صدور سند ملک ، معادل ۵ درصد ارزش منطقه‌ای معین شده بر مبنای برگ ارزیابی که بر اساس قیمت منطقه‌ای املاک مشابه تعیین می‌شود، دریافت و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. اگر ملک مورد تقاضا هیچگونه سندی نداشته باشد باید علاوه بر هزینه‌هایی که گفته شد، مابه‌التفاوت هزینه ثبت و صدور سند اولیه نیز طبق مقررات توسط فرد درخواست کننده به حساب خزانه واریز گردد.

      

 

25 پاسخ

 1. باسلام و خسته نباشید.
  برای منزلی که سند نداره و بخوایم اقدام کنیم سنددار بشه و هزینه بالایی رو با توجه به ارزش منطقه و متراژ شامل بشه میشه این هزینه رو بصورت قسطی و یا اخذ وام پرداخت کرد؟ممنون میشم توضیح بدید

 2. سلام من یه ملکی رو دیدم که سند ندارن و فقط برگه واگذاری اداره آموزش پرورش آن دست مالکش هست میشه پس از خرید کارهای سندشو انجام بدم و آیا در گرفتن سند مشکلی برام پیش نمیاد

 3. سلام چند متر زمین پدرم به صورت دست نویس در مراسم عقد به اسم همسرم نوشت اما زمین های اون منطقه به صورت نسقی هستند و موروثی هست و بین ورثه تقسیم شده میخواستم برای اون زمین سند بگیرم آیا امکانش هست؟!

  1. سلام اگر صرفا حق نسق داشته باشد چون حق مالکیتی از ان پدر نیست امکان تنظیم سند وجود ندارد

   1. ممنون از شما ، زمین پدرم مشخص شده و مدرک داره اما نه به صورت سند

 4. با سلام
  ما سال ۹۵ آپارتمانی رو قولنامه کردیم که تا همین چند روز پیش هم پایان کار نگرفته بود. الان گویا این اتفاق افتاده و پایان کار رو گرفته. الان ما به کجا باید مراجعه کنیم برای پیگیری و گرفتن سند؟

  1. سلام به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنیدودرخواست بدید

 5. سلام ملکی تازه ساخت نسقی خریدیم بعد خلاف شهرداری رو پرداخت کردیم درب ضد سرقت نداره در پارکینگ طبقه ما و دوم یکیه ولی پارکینگ جداست میتونیم سند بگیریم؟

  1. سلام اگر کارشناس اداره ثبت امکان افرازش را بده بله امکان پذیر است

 6. سلام وقت بخیر خسته نباشید
  بنده مغازه ای دارم که سال ۸۴ خریداری کردم ( به صورت قولنامه ای) و قدیمی ترین معامله قولنامه ای اون مغازه مربوط به سال ۱۳۳۵ و سال ۱۳۶۹ است و منطقه که من مغازه گرفتم هیچ کدام سند رسمی ندارند و همه قولنامه ای هستند چه تعداد کمی
  خواستم بپرسم آیا امکان گرفتن سند رسمی با قول نامه هایی که دارم امکان پذیر هست؟

  1. سلام بله امکانش هست ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید شرایطو بپرسید.
   با احترام

 7. با سلام، خانه ی پدری من که حدود پنجاه سال است در ان سکونت داریم ، فاقد سند است و فقط قولنامه دارد ، مراحل دریافت سند پس از این همه سال برای این ملک ب چه صورت است ؟
  با تشکر

  1. با سلام اگر تمام ورثه به سن قانونی رسیده باشند میتوانید سند از ثبت احوال درخواست نمایید.

 8. سلام و وقت به خیر
  برای اخذ واحدی از آپارتمان ۸ واحده که همگی قولنامه ای خریداری شده اند و مفاصاحساب شهرداری گرفته شده چطور باید اقدام کرد؟
  ممنون

 9. سلام وقت بخیر…
  سند ما دست سازنده ای بود که ملکمون رو مشارکتی ساخت و الان به اون سازنده دسترسی نداریم.
  میتونیم برای دریافت سند جایی دیگه اقدام کنیم؟

 10. سلام و وقت به خیر
  یک واحد از آپارتمانی ۸ واحدی را به صورت قولنامه ای در یکی از شهرستانها و در منطقه ای که کلا فروش های زمین و خانه صرفا با مبایعه نامه است خریده ایم. زمین این ساختمان دو شریک داشته و به اسم هردو نفر می باشد (هرکدام ۴ واحد داشته اند ) اما پروانه کلاسه ساختمان به اسم یک نفر از آنها صادر شده است. متاسفانه آنها همکاری لازم را با مالکین فعلی ندارند و دچار مشکل شده ایم. دراین رابطه :
  ۱-ما الان مفاصاحساب شهرداری داریم.چطور می توانیم برای اخذ سند اقدام کنیم؟
  ۲-آیا هر کس خودش می تواند برای سند اقدام کند یا باید تمام ۸ واحد با هم اقدام کنیم؟
  ۳-آیا حضور سازندگان برای کارهای اداری مثل به اسم زدن کنتورها الزامی است؟
  ۴-اگر پاسخ سوال قبل + است آیا باید هر دو نفر حضور به هم برسانند یا ما از آن شریکی که خریده ایم فقط مطالبه کنیم؟
  با آرزوی خیر کثی برای شما و کمال تشکر

  ممنون

  1. سلام باتوجه به تخصصی بودن سوال شما در قسمت مشاوره تلفنی یا متنی سایت زیر از وکلای متخصص املاک و شهرداری موضوع را پیگیری نمایید
   https://vakiltop.com/

 11. سلام . ببخشید ی سوال داشتم . پدرم سال ۷۷ ،۵۴۷ متر مربع به آقای الف فروختن و براشون قول نامه نوشتن . حالا این آقای الف مقدار ۲۵۸ متر از این ۵۴۷ متر را ه آقای ب فروختن . و آقای الف رفته مقدار ۴۰۴ متر را سند گرفتن . یعنی در واقع اومدن ۱۱۵ متر اضافه از زمین ما رو به اسم خودشون سند زدن الان پدرم باید چیکار کنن

  1. سلام . نیاز به مشاوره حقوقی و اخذ توضیحات هست.تماس بگیرید ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید