تعرفه و حق الوکاله وکیل دعاوی ملکی چقدر است؟

هزینه وکیل ملکی

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

دعاوی ملکی شامل دعاویی می شوند که مرتبط با ملک و املاک هستند یعنی مرتبط با مال غیر منقول می باشند.

برای مصداق هایی از دعاوی ملکی می توان به دعوای الزام به تسلیم یا تحویل ملک، دعوای خلع ید، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، درخواست فروش مال مشاع و…

وکیل ملکی هم در عرف وکیلی است که حوزه تخصصی وکالت وی ملک می باشد.

اگر چه وکالت در ایران تخصصی نیست ولی معمولا وکلا در زمینه ای خاص وکالت می کنند برای مثال یک وکیل در حوزه ملک و املاک وکالت می کند و وکیل دیگر در امور خاص دیگر وکالت می کنند.

وکیل پایه یک دادگستریگروه وکلای سنا نیز شامل همین امر می باشد و در حوزه های مختلف از وکلای تخصصی آن حوزه بهره مند است.

وکالت تخصصی در یک حوزه مثل وکالت در دعاوی ملکی ویژگی های مخصوص خود را دارد از جمله این که این وکیل در آن حیطه ریز و درشت کارها را را می داند و پرونده های زیادی را در حول آن موضوع بر عهده گرفته و این تجربه او به موکل اطمینان خاطری می دهد که اگر وی مستحق باشد و حق با وی باشد وکیل متخصص می تواند از حق وی دفاع کند.

هزینه وکیل ملکی

حق الوکاله وکیل امری است که در هر دعوا با توجه به موضوع آن و وسعت آن موضوع ممکن است متفاوت باشد و ضمنا از یک وکیل به وکیل دیگر هم ممکن است متفاوت باشد.

ممکن است شما دعوای ملکی خود را به فردی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه ندارد اما حق الوکاله را به صورت کامل و زیاد هم از شما اخذ کند.

لذا لازم است که در این زمینه در انتخاب وکیل متخصص دقت داشته باشید.

گروه وکلای سنا با داشتن وکلایی که در زمین دعاوی ملکی متخصص می باشند در صورتی که راه حلی برای موضوع دعوای شما وجود داشته باشد آن را به کار می گیرند و به علت داشتن تجربه فراوان و کتاب های متعددی که در این زمینه نگارش کرده اند می توان از کاربلد بودن آن ها در زمینه ملکی اطمینان حاصل کرد.

هزینه وکیل ملکی

هزینه وکیل در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

تنظیم سند رسمی در مورد ملک، مخصوصا اهیمت ویژه ای دارد و در واقع می توان گفت اگر ملکی را خرید کرده اید ولی هنوز آن ملک به صورت رسمی به شما انتقال نیافته، ادارات دولتی ملک را مال کسی می دانند که نام وی در سند رسمی درج شده است.

لذا سند رسمی زدن ملک امر بسیار مهمی است.

این دعوا در موردی پیش می آید که شما ملکی را از کسی خریده اید و زمان خاصی برای تسلیم ملک پیش بینی شده است و یا اصلا بدون تعیین زمان خاص وی بعد از مبایعه نامه حاضر نیست که ملک را به شما تسلیم کند در اینجا برای الزام و اجبار فروشنده به اینکه ملک را تحویل شما دهد باید در دادگاه اقامه دعوا کرد.

حق الوکاله وکیل در این زمینه با توجه به میزان پیچیدگی و میزان کارهایی که لازم است برای آن انجام شود تعیین می شود.

برای آگاهی با مراجعه به وکلای سنا می توانید از ساز و کار آن مطلع شوید. وکیل ملکی هم با توجه به نوع و میزان پیچیدگی پرونده جریان آن را تشریح می کند.

هزینه وکیل در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

هزینه وکیل ملکی در دعوای خلع ید

در جایی که فردی بدون مجوز در ملک شما تصرف می کند و یا سکونت می کند و به عبارتی دیگر غاصب ملک شما می باشد؛ می توان با طرح دعوای خلع ید، وی را از آنجا اخراج کرد و هم اینکه مبلغی برای آن میزان تصرفاتی که در ملک انجام داده از وی مطالبه کرد.

در اینجا هم ممکن است پیچیدگی هایی وجود داشته باشد که می توان با مراجعه به وکیل متخصص ملکی از ساز و کار آن آگاهی پیدا کرد.

در مورد هزینه وکیل هم باید با توجه به همین امور نظر داد. برای مثال اگر ملک شما دارای سند رسمی باشد؛ کمی کار راحت تر به نظر می آید.

زیرا در این دعوا لازم است که مالکیت فرد به اثبات برسد. اما اگر غیر از این باشد دعوا پیچیده می شود و کیل باید با تجربه خود راه دیگری برای طرح دعوا در نظر بگیرد که بتواند بهتر به نتیجه برسد.

همین امور شاید جزئی باعث می شود یک وکیل زود تر از باقی افراد با توجه به سواد و تجربه خود پرونده را به نتیجه برساند.

هزینه وکیل ملکی در دعوای خلع ید

دستمزد وکیل در ارتباط یا مغازه و ملک اجاره ای

در اینجا ممکن است دعوا درباره سرقفلی باشد و یا اینکه در مورد تخلیه باشد.

دعوای سرقفلی چه بسا بیشتر از پرونده ها و دعاوی دیگر دارای پیچیدگی هستند لذا هر وکیلی نمی تواند آنچنان که باید در این پرونده به راه حل برسد.

معمولا وکلایی وجود دارند که در زمینه سرقفلی به صورت تخصصی فعالیت دارند مانند وکلایی که در گروه وکلای سنا حضور دارند و طبیعتا دارای تجربه بیشتری نیز در این حیطه هستند.

تعیین میزان هزینه و حق الوکاله وکیل در دعوای سرقفلی با توجه به میزان پیچیدگی های پرونده و مراحل آن خواهد بود.

وکیل پایه یک دادگستریوکیل ملکی برای فروش ملک شراکتی

ممکن است شما ملکی را دارید و با آن شریک هستید با چند نفر دیگر حال ممکن است آن چند نفر فامیل و آشنا و یا غریبه باشند.

و در این جا چون ملک شراکتی و به اصطلاح مشاع است تمام شرکا باید در آن و در خصوص تصمیم گیری در آن اتفاق نظر داشته باشند حال اگر اختلافی پیش آید و آنان دیگر نخواهند این شراکت در ملک را ادامه دهند می توانند از وکیل بخواهند که از دادگاه در خواست فروش ملک مشاع را تقدیم کند.

یکی از روالی که این پرونده ها دارند این است که ابتدا باید قبل از درخواست از دادگاه از اداره ثبت درخواست تقسیم و افراز آن را بخواهند و اگر اداره ثبت پس از بررسی آن را غیر قابل افراز تشخیص داد آن موقع می توان از دادگاه درخواست فروش را خواستار شد.

در اینجا هم حق الوکاله وکیل با توجه به نوع دعوا و تجربه وی در این امور تعیین می شود.

وکیل ملکی برای فروش ملک شراکتی

نتیجه گیری

در دعاوی ملکی که به علت حساسیت و پیچیدگی آن و میزان بهای آن معمولا در آن اختلاف پیش می آید توصیه می شود از وکیل ملکی متخصص در این حوزه استفاده شود.

گروه وکلای سنا با داشتن تالیفات و نگارش کتاب های متعدد در زمینه ملک و دعاوی ملکی و تجربه فراوان اگر راه حلی عملی باشد آن را در پرونده شما اعمال خواهند کرد.

تعداد کمی از وکلا ممکن است با آنکه در زمین ملکی تخصصی ندارند با حق الوکاله های گزاف که از شما اخذ می کنند نتوانند از حق شما به خوبی دفاع کنند و شما محکوم بشوید.

اما با مشورت و استفاده از وکیل ملکی آسوده خاطر هستید که کار را به کاردان سپرده اید.

هزینه و حق الوکاله وکیل ملکی با توجه به نوع و موضوع دعوا و میزان پیچیدگی آن تعیین می شود که در بالا به این امر اشاره کردیم و توضیح دادیم.

سوالات متداول

تعرفه و حق الوکاله وکیل دعاوی ملکی چقدر است؟

در بالا توضیح دادیم که وکیل ملکی و دستمزد وی با توجه به تجربه و تخصص وی و میزان پیچیدگی پرونده تعیین می شود‌.

آیا در دعوای ملکی لازم است از وکیل استفاده کنیم.؟

در دادگاه ها اجباری بر انتخاب وکیل نیست اما پیچیدگی این دعاوی و تعدد منبع قانونی آن را وکلای متخصص ملکی بهتر و زودتر از افراد عادی انجام می هند.

آشنایی با وکیل ملکی متخصص در تهران چگونه است؟

 در بالا توضیح دادیم که در دعاوی ملکی بهتر است از وکلای متخصص این حوزه استفاده کنید گروه وکلای سنا با تخصص و تجربه زیاد و نگارش کتاب های متعدد و داشتن پرونده های پرشمار در زمینه املاک می توانند بهتر شما را در این دعاوی کمک و همراهی کنند.

یک پاسخ

  1. سلام آیا شما در خصوص املاک تصرف شده توسط ستاد اجراى امام تجربه اى دارید

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید