بهترین وکیل فسخ قرارداد کیست و ویژگی های او

بهترین وکیل فسخ قرارداد

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

فسخ قرار داد یکی از مواردی است که توافق و قراردادی را که بین طرفین است از هم می پاشد و در واقع باعث انحلال عقد است.

وکیل پایه یک دادگستریاین که در فسخ به چه دلایل و موادی استناد کرد امری مهم است که به خاطر پیچیدگی های آن بهتر است در این زمینه از کمک وکلاء و مشاوران امور قراردادی کمک بخواهید زیرا بسیار مهم است که در چه زمانی باید قرار داد را فسخ کنیم که اینکه آیا اصلا فسخ قرارداد به نفع فرد موکل می خورد یا خیر.

با توجه به این بحث سعی داریم به مطالبی خلاصه و مرتبط در باب فسخ قرارداد بپردازیم و در پایان بهترین وکیل فسخ قرارداد را نیز معرفی نماییم.

فسخ قرارداد از چه طریقی ممکن است؟

فسخ قراردادفسخ قرارداد ممکن ناشی از حکم قانون باشد مثل غالب خیارات مثل خیار عیب، خیار تدلیس، خیار تاخیر ثمن (خیار در اصطلاح یعنی اختیار به هم زدن معامله مثلا خیار عیب یعنی اختیار به هم زدن معامله به علت عیب داشتن مورد معامله) و… از طرفی دیگر فسخ قرارداد ممکن است ناشی از شرط یا قول و قراری باشد که طرفین در عقد برپایه آن به توافق رسیده اند مثلا شرط شده است در عقد بیع که فرد ماشین فرد را تعمیر کند یا شرط شده است که بعد از بیع خریدار ظرف ۱ ماه پول مورد معامله را بدهد با این شرط دیگر که اگر زودتر از ۱هفته پرداخت کرد یک میلیون تومان کمتر بدهد به عنوان تخفیف و مواردی از این قبیل.

گاهی هم حق فسخ مستقیم به واسطه توافق به وجود می آید با این تفاوت با مورد قبل در این که در بند قبلی فسخ قرارداد منوط به تخلف و عدم انجام کار توسط فرد پذیرنده شرط بود اما در اینجا فرد بدون هیچ عملی یا کاری می تواند به استناد حق فسخی که ضمن عقد برایش پیش بینی شده است عقد را به هم بزند (شرط خیار). وکیل فسخ قرارداد همه ی این موارد را بررسی خواهد کرد.

 


بیشتر بخوانید: استفاده از خیار عیب در مورد ساختمان خراب شده در اثر زلزله


فسخ قرارداد

چگونه حق فسخ را اعمال کنیم؟

کسی که دارای حق فسخ است به هر شکلی و با هر منشائی می تواند آن را اعمال کند البته اعمال و به کار بردن آن تشریفاتی ندارد فقط کافی است که فرد اراده فسخ کند در واقع فسخ عملی حقوقی محسوب می شود که باعث منحل شدن عقد است و با اراده فقط یک نفر کارساز می شود.

آیا برای فسخ قرارداد باید به دادگاه مراجعه کرد

همانطور که گفتیم فسخ قرارداد با داشتن شرایط ایجاد این حق نیازمند تشریفاتی نیست فقط کافی است فرد فسخ قرارداد را اراده کند و برای اینکه طرف مقابل او هم در جریان قرار گیرد آن را به اطلاع او با هر وسیله ای برساند.

مثل پیامک زدن، ایمیل زدن یا ارسال پیام در واتس آپ و… برخلاف گفته عده ای نیاز رجوع به دادگاه نیست فقط ممکن است در صورت ایجاد اختلاف دادخواست تایید فسخ را تقدیم دادگاه کنیم در واقع دادگاه در اینجا قرار داد را فسخ نمی کند چون فسخ حق کسی دیگر است و به جز او کسی دیگر نمی تواند فسخ کند و دادگاه فقط در مقام تایید و احراز فسخ است نه به کار بردن و اعمال آن.

وکیل فسخ قرارداد شما را در ارائه بهتر راه کار فسخ و از بین بردن یک طرفه قرارداد کمک خواهد کرد.

مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری


بیشتر بخوانید: پرداخت ثمن به‌ وسیله چک و نحوه اعمال خیار فسخ


فسخ قرارداد در دادگاه

بهترین راه و مطمئن ترین راه فسخ قرارداد چیست؟

تا اینجا دانستیم که برای فسخ نیاز به دادگاه رفتن نداریم اما برای اینکه فرد طرف مقابل بعدا نتواند منکر فسخ از جانب شما باشد بهترین راه برای اثبات این امر فرستادن و ارسال اظهار نامه است به طرف مقابل در معامله اظهار نامه نوشته ای است که شما در آن اعمال حق فسخ خود را به صورت رسمی به طرف مقابل اطلاع می دهید فرستادن اظهار نامه این خوبی را دارد که جنبه اثباتی دارد و مانند پیامک یا تلفن زدن به راحتی قابل انکار نیست. برای نوشتن اظهار نامه میتوانید با وکیل فسخ قرارداد خود مشورت نمایید


بیشتر بخوانید: دانلود نمونه اظهار نامه های حقوقی


چگونگی ارسال اظهار نامه

ارسال اظهار نامه با مراجعه به دفتر خدمات قضایی امکان پذیر است. اظهار نامه در فرم مخصوصی است و با مراجعه حضوری می توان از آن استفاده کرد.

اگرچه ارسال اظهار نامه فرد را مکلف به پاسخ نمی کند اما به علت جنبه اثباتی آن بسیار مطمئن تر از دیگر وسیله های اطلاع رسانی فسخ قرارداد است.

هرچند به گفته علمای حقوق اعمال فسخ قرارداد نیازی به اطلاع رسانی ندارد ولی از آن جهت که منظور فرد از فسخ قرارداد باز پس گرفتن عوض مثل جنس یا پول داده شده باشد طبیعی است که فرد مقابل در جریان باشد بهتر است.

زیرا صرف اراده کردن را سخت بتوان اثبات کرد اما اگر به فرد اطلاع داده شود می توان اطمینان یافت که آری حق فسخ خود را اعمال کرده است.


بیشتر بخوانید: آثار حقوقی عدم تعیین آغاز مهلت خیار شرط در معامله


چگونگی ارسال اظهار نامه

اقسام حق فسخ

آنگونه که در بالا گفتیم منشا و مبنای حق فسخ ممکن است ۲ یا ۳ حالت باشد منشا قراردادی و منشا قانونی منشا قراردادی مانند شرط خیار یا قراردادن حق فسخ برای مدت معین است اما اختیارات فسخ ناشی از منشا قانونی یا خیارات قانونی به ترتیب ذیل اند:

  1. خیار مجلس.
  2. خیار حیوان.
  3. خیار تاخیر ثمن.
  4. خیار رویت و تخلف از وصف.
  5. خیار غبن.
  6. خیار تدلیس.
  7.  خیار عیب.
  8. خیار تبعض صفقه.
  9. خیار تعذر تسلیم.
  10. خیار تفلیس.

وکیل پایه یک دادگستریهر یک از این خیارات ویژگی های خاص خود را دارد و نحوه اعمال آن ها متفاوت است که تنها وکیل فسخ بدان آگاهی دارد. برای مثال در خیاری مثل خیار عیب یا خیار رویت و…باید فرد بداند درجه زمانی اعمال فسخ کند زیرا این خیارات فوری هستند و اگر سریع اعمال نشوند حق فرد از بین خواهد رفت. همچنین خیاراتی مثل تاخیر ثمن و حیوان بازهم ویژگی های خاص خود را دارد.

برای مثال فقط در بیع صدق می کند و از نظر زمانی نیز باید زمان بندی مشخصی را درباره آن رعایت کرد هنگام تصمیم به فسخ قرارداد برای مواجه نشدن با مشکلات بهتر است از وکلای متخصص فسخ قرارداد در موسسه حقوقی گروه وکلاء سنا استفاده کنید.

این نکته قابل ذکر است که بعضی از خیارات فوری است یعنی به محض اطلاع باید اعمال شود وهمه ی اینها کار وکیل فسخ قرارداد اسصت.

 


بیشتر بخوانید: در صورت جعل خیار و عدم انجام تعهد


اقسام حق فسخ

نتیجه گیری

اعمال فسخ قرارداد امری بسیار مهم است زیرا با فسخ و انحلال عقد دیگر راه برگشتی وجود ندارد و پشیمانی دارای هیچ اثر حقوقی نیست و از طرفی برای اعمال هریک از حق فسخ ها باید شرایطی به وجود آمده باشد و شرایطی هم رعایت شود لذا در این باره مشورت با وکیل متخصص فسخ قرارداد در گروه وکلاء سنا می تواند شرایط بهتری را برای شما فراهم کند.

و بستری فراهم شود که شما کمترین آسیب را از برهم زدن یک قرارداد ببینید.

سوالات متداول

آیا برای اعمال فسخ نیازی به رجوع به دادگاه است؟

خیر به کار بردن حق فسخ حق طرف است و خود فرد می تواند آن را اعمال کند و اگر در خصوص این فسخ اختلافی پیش آید دادگاه فقط حکم به تایید فسخ می دهد نه اعمال فسخ.

از چه طریقی حق فسخ خود را اعمال کنیم؟

اعمال حق فسخ نیاز به وسیله خاصی ندارد و با قصد وارده منعقد می شود کافی است که آن را اراده کنید و برای اینکه بعدا اثبات بشود شما اعمال فسخ کرده اید بهتر است آن را به اطلاع طرف برسانید. این اطلاع با هر وسیله ای ممکن است مثل تلفن زدن، پیامک زدن، ایمیل کردن و موارد دیگر و بهترین نوع آن ارسال اظهار نامه است.

اظهار نامه چیست و کجا باید مراجعه کرد؟

اظهار نامه در واقع نوشته ای است که شما مطالبات و مسائل حقوقی خود را به اطلاع طرف می رسانید مثل مطالبه پول قرارداد یا مطالبه کالا یا فسخ یک قرارداد ارسال اظهار نامه با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی ممکن است.

مقالات دیگر

20 آوریل 2024

با ما در ارتباط باشید