مراحل و چگونگی گرفتن حکم تخلیه مستاجر برای منزل و مغازه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

دعوای تخلیه دعوایی است که از طرف موجر علیه مستاجر مطرح میگردد. یعنی مستاجر ملکی را اجاره کرده و مدت زمان آن به پایان رسیده است را به صورت داوطلبانه ملک تخلیه نمیکند و در این زمان موجر خواهان تخلیه ملک میشود.

به معنای دیگر مالک دعوایی را مطرح میکند که ملکی را به شخصی با رضایت خود اجاره داده است و حق تصرف را به او داده است. ولی اکنون با به پایان رسیدن قرارداد، دیگر موجر رضایت نمیدهد مستاجر باز هم در آن ملک بماند ولی مستاجر ملک او را تصرف کرده است و ملک را تخلیه نمیکند، که در این صورت مشکلات گوناگونی ایجاد میشود.

برای تقاضای تخلیه چه کار هایی لازم است؟

 1. برای این عمل تخلیه ملک موردنظر باید از طرف شخص اجاره دهنده جنبه قانونی داشته باشد.
 2. مدت اجاره تمام شده باشد یا مستاجر مبلغ توافق شده اجاره را بیشتر از سه ماه باشد که پرداخت نکرده است.
 3. مستاجر کاری برخلاف قرارداد انجام داده باشد

در این صورت است که میتوان به شورای حل اختلاف محل سکونت رفت و درخواست صدور تخلیه ملک را صادر کرد.

بر اساس ماده ۲ قانون مالک و مستاجر در سال ۱۳۷۶ و آیین نامه اجرایی آن باید تقاضای تخلیه کرد که دادگاه طی مدت یک هفته پرونده را به شورای حل اختلاف ارسال می دارد .مراحل و چگونگی گرفتن حکم تخلیه مستاجر برای منزل و مغازه

تخلیه در ملکی که قرارداد اجاره آن به صورت عادی است:

اگر موجر و مستاجر برای بستن قرارداد، قرارداد را بین خودشان بسته باشند و به صورت رسمی نباشد و دفترخانه اسناد رسمی آن را تنظیم نکرده باشد در این نوع قرارداد به سرعت میتوان حکم تخلیه را گرفت.

در این مورد فرقی بین قرارداد دستی خود و یا قراردادی که در آژانس های مسکونی انجام شده است نمیباشد و مقام قضایی مدارک استیجاری را کاملا به بررسی کرده و بعد دستور تخلیه میدهد.

در این حالت دیگر مستاجر حق هیچگونه اعتراضی نسبت به تخلیه محل موردنظر ندارد و اگر اعتراضی باشد باید بر طبق ماده ۵ قانون رابطه موجر و مستاجر میتواند دادخواست دهد که دیگر یک مسئله جداست و کاری به تخلیه ندارد.

تخلیه در ملکی که قرارداد اجاره آن به صورت رسمی است:

اگر قرارداد بین موجر و مستاجر رسمی باشد و در دفترخانه رسمی تنظیم شده باشد تخلیه در مورد این امر یک مدت به طول می انجامد. چراکه مستاجر حق تجدیدنظر دارد.

حال اگر حکم دادگاه به نفع موجر صادر شود باید از آن دفترخانه ای که اجاره را تنظیم کرده اند تقاضای صدور اجراییه کند؛ که در این صورت مستاجر مهلت ۱۰ روز اعتراض را پیدا میکند. ولی اگر نسبت به اجراییه اعتراض نشود میتواند مستاجر را مجبور به تخلیه کند.

در صورتیکه مستاجر ضرر و زیانی وارد کرده باشد و یا اینکه شارژ و غیره را پرداخت نکرده باشد، موجر حق کم کردن این موارد را از ودیعه ای (مبلغی که مستاجر در ابتدا به موجر می دهد) که در دست دارد را ندارد، بلکه باید مبلغ مورد نظر را از دایره اجرایی بخواهد و دایره اجرایی مبلغ ودیعه را به طور کامل به مستاجر نمیدهد و این مبلغ را از آن کم میکند و مقدار باقی مانده را به مستاجر میدهد.مراحل و چگونگی گرفتن حکم تخلیه مستاجر برای منزل و مغازه

مرجع رسیدگی به درخواست تخلیه

اگر عین مستاجره و یا مورد اجاره، مسکونی باشد مرجع رسیدگی به آن شورای حل اختلاف است؛ حال اگر حکم تخلیه باعث عسر و حرج مستاجر شود قبل از تخلیه بر اساس ماده ۹ قانون ۱۳۶۲ مستاجر حق درخواست تاخیر را دارد.

اگر ملک مورد نظر تجاری و یا تابع مقررات حق کسب، پیشه و سرقفلی باشد مرجع رسیدگی به آن دادگاه میباشد و شورای حل اختلاف فاقد صلاحیت و رسیدگی به آن است.

مستاجر برای تصرف غیر مجازش چقدر باید به مالک بدهد؟

در صورتیکه مستاجر با وجود مخالفت موجر در ملک او مانده باشد باید اجرت این مدت را به موجر بپردازد و نحوه پرداختن اجرت المثل بستگی به نوع شرایط قرارداد و توافقنامه طرفین دارد.

ممکن است طرفین، مبلغی را به عنوان برای اجاره بهای مدت بعد از انقضای قرارداد توافق کرده باشند و یا ممکن است یک وجه التزامی را برای این مدت که قرارداد منقضی شده است را تعیین کرده باشند؛ در این دو صورت باید مطابق قرارداد عمل شود.


بیشتر بخوانید: قانون روابط موجر و مستأجر مصوب۱۳۵۶


ولی اگر توافقی برای این مدت از قبل نکرده باشد مستاجر باید اجرت المثل پرداخت کند که نحوه محاسبه آن توسط کارشناس رسمی دادگستری میباشد.

برای تخلیه نیازی به اظهارنامه نیست چرا که با به اتمام رسیدن اجاره نامه مستاجر موظف است که ملک را تخلیه کند و بستگی به نوع قراردادشان دارد که تابع کدام قانون باشد.مراحل و چگونگی گرفتن حکم تخلیه مستاجر برای منزل و مغازه

تفاوت دستور تخلیه و حکم تخلیه در چیست؟

دستور تخلیه زمانی صادر میشود که رابطه ای که بین موجر و مستاجر میباشد بر اساس رابطه موجر و مستاجر در سال ۱۳۷۶ باشد و شرایط آن در اجاره نامه ای که تنظیم شده رعایت شده باشد و همچنین دو شاهد هم آن را امضا کرده باشند که قاضی می تواند ظرف یک هفته دستور تخلیه را صادر کند.

حال بنا بر هر دلیلی نتوان به رابطه قانون بین موجر و مستاجر اشاره کرد و نتوان دستور تخلیه صادر کرد در این صورت حکم تخلیه را صادر میکند

شرایط وجود دستور تخلیه:

 1. اجاره نامه مدت دار داشته باشد
 2. اجاره نامه در دو نسخه تنظیم شده باشد
 3. هر دو نسخه اجاره نامه به امضای موجر و مستاجر رسیده باشد
 4. هر دو نسخه اجاره نامه را دو شاهد امضا کرده باشد
 5. مدت اجاره تمام شده باشد

در صورتیکه مدت اجاره تمام شده باشد و یکی از موارد بالا موجود نباشد در این صورت حکم تخلیه صادر میشود و زمان بیشتری نسبت به دستور تخلیه میبرد.مراحل و چگونگی گرفتن حکم تخلیه مستاجر برای منزل و مغازه

آیا دستور تخلیه را میتوان لغو کرد؟

در این زمینه شورای حل اختلاف دستور تخلیه را صادر میکند و به مرجع اجرایی ابلاغ میکند و نیازی به اجراییه ندارد و همچنین قابل تجدیدنظر نمی باشد و ظرف سه روز بعد از ابلاغ، مستاجر موظف است ملک را تخلیه کند.

سریعترین راه برای اینکه ملک اجاره ای را مستاجر تخلیه کند همان مراجعه کردن به شورای حل اختلاف و با داشتن سند مالکیت و همچنین قرارداد اجاره است البته که شورا میتواند زمانی بیش از یک هفته را به مستاجر مهلت دهد.

در کل پس از پایان قرارداد اجاره، مستاجر اگر ملک را تخلیه نکند موجر این حق را دارد که برای گرفتن دستور تخلیه در صورتیکه ملک مسکونی باشد به شورای حل اختلاف و در صورتیکه تجاری باشد به دادگاه عمومی که ملک در آنجا قرار دارد مراجعه کند.

92 پاسخ

 1. سلام.من مستاجر هستم.دو ماه قبل از اتمام قرار داد صاحب خانه تلفنی گفت یک سال دیگر در خانه بمانید و بیست میلیون اضافه کنید و من قبول کردم ولی الان در موقع قرارداد گفته باید سی ملیون بدهی وگرنه تخلیه کن. الان چه راهی وجود دارد؟

  1. سلام شما باید همون موقع حرف ایشان را مینوشتید تا امضا نمایند صرف گفتار شفاهی موجب ترتیب اثر نیست

   1. سلام. من موجر هستم و دو ماه قبل از موعد اتمام قرارداد برای تخلیه منزل به مستاجر خبر دادم و الان که یک ماه از موعد هم گذشته هنوز تخلیه نمیکند و بهانه شرایط کرونا و مهلت ۳ماهه دولت را می آورد. قرارداد در بنگاه بسته شده و تمدید سالیانه بین طرفین انجام شده است و طی یک سال گذشته اجاره ماهیانه ۱۰۰هزار تومان اصلا پرداخت نشده و بدهی هایی نیز دارد. با این شرایط بدحسابی مستاجر و عدم تخلیه منزل لطفا جهت طی مراحل قانونی راهنمایی فرمایید.

    1. سلام میتونید درخواست تخلیشو بگیرید برای جزییات به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

    2. سلام. موجر هستم و آپارتمانی را اجاره دادم. قرار بوده مستاجر اجاره هر سه ماه را یکجا و در تاریخهای مشخص شده سه ماهه بپردازد و در صورت عدم پرداخت از طرف مستاجر، در توضیحات قرارداد، مبلغ پرداخت ضرر و زیانی به موجر به همراه حق فسخ از طرف موجر عیین شده است.
     ۱- دو ماه به پایان قرارداد باقی مانده است و مستاجر در تاریخ مشخص شده در متن قرارداد، اجاره آخرین سه ماهه را پرداخت نکرده است و یک هفته است تاخیر داشته و مایل هستم مستاجر قبل از پایان قرارداد تخلیه نماید. آیا با توجه به بخشنامه کرونا می توانم از شورای حل اختلاف دستور تخلیه اخذ نمایم و شکایتم را در شورای حل اختلاف، قبل از اتمام قرارداد مطرح نمایم؟ نیاز است که در متن شکایت قید نمایم خودم مستاجر هستم و مایل به سکونت در محل می باشم یا اینکه با توجه به تخطی مستاجر از وظایفش بر طبق قرارداد اجاره، می توان دستور تخلیه گرفت و نیاز به مطرح کردن مستاجر بودن خودم نیست؟
     ۲- آیا می توانم مبلغ ضرر و زیان اشاره شده را به همراه اجاره پرداخت نشده از مستاجر دریافت نمایم؟

     1. سلام: درخواست تخلیه منوط به انقضای مدت اجاره می باشد.

 2. اگر مدت اجاره تمام شده باشد مالک یا ورثه میتواند خود شخصا اقدام به قفل کردن مغازه کندبد ون اینکه به دادگاه پنداشتن حکم از دادگاه داشته باشد

 3. آیا ورثه بدونه اینکه حکمی از دادگاه داشته باشند خود شخصا اقدام به قفل وظبت وسایل مغازه کنند

 4. سلام درصورتیکه در قرارداد اجاره مسکونی شرط شده باشد درصورت عدم پرداخت یکماه از کرایه خانه قرارداد فسخ میباشد آیا لزوم بند عدم پرداخت سه ماه جهت حکم تخلیه الزامی میباشد؟

 5. با جستجو در فروش یدکی خود رو وبا تماس موبایل نسبت به خرید و پرداخت کارت به کارت اینترنتی نمودم بعداز چند روز اجناس در خواستی با یک جعبه پانزده سانتی خالی و یک عدد آشغال با پست در یافت نمودم و تماس فوری که اجناس خریداری شده کو گفت که اشتباه شده بعدا می فرستم و من مطمینم که کلاه برداری شده در اینجا فقط یک شماره موبایل و پول کارت به کارت شده و دیگر هیچ حالا ده روز است بعد چگار کنم من ااز ارومیه و فروشنده در تهران

  1. سلام به دادسرای جرائم رایانه ای برید طرح شکایت کنید

 6. سلام.در قراردادی که بین موجر و مستاجر نوشته شده یک بند هست که نوشته یک ماه زودتر از موعد اتمام قرارداد باید آپارتمان توسط مستاجر تخلیه گردد و الان به موعد اون یک ماه رسیدم.ولی مستاجر میگه تخلیه نمیکنه و یکماه دیگه هم میشینه.ایا میشه جهت گرفت حکم تخلیه اقدام کرد؟

  1. سلام با توجه به شرایط کرونا قراردادها خود بخود تمدید شده و شما نمیتونید تخلیه ایشونو بخواید برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

 7. سلام من مغازه تجاری اجاره کردم و مشغول کصبم هستم و اجاره پول اب بق مالیات به موقع دادم از مالک تقاضاع کردم تا یک سال دیگه بامن برار داد ببنده اما حاظر نیست و میگه مغازم میخوام تا برای کار دفتری تغیر شقل بدم ایا از دادگاه تقاضای تمدید یک ساله مغازه با قیمت روز منطقه کنم چون اطرام مغازه مناسب برای اجاره موجود نیست ممنون

  1. سلام خیر نمیتونید ایشون حق هر تصرفی در مایملک خودش داره

 8. سلام من مغازه دارم و ۵ماه هستش که قرار داد رو تمدید کردم ولی الان می‌خوام مغازرو خودم بردارم و کار کنم آیا میتونم مستاجر رو بیرون کنم؟

 9. سلام ما مستاجر هستیم و دو ماه هم از قرداد مون تمام شده و ما با پدر مالک قرار داد بستیم الان پدر مالک خونه را به پسرش فروخته و پسره مگه که باید تخلیه کنید نا نمیکنیم چون بهش گفتیم ۴ ماه بهمون وقت بده نداده و رفته. به شورای حل اختلاف شکایت نامه پر کرده که حکم تخلیه فوری منزل را بگیر بنظر شما تو این ایام کرونا بهش تخلیه میدن یانه ممنون بعد پسرشون هم میگن من تو دادگستری هستم ومارو هی میرسونه و تهدید میکنه حالا نتیجه این چه می‌شود مرسی

 10. سلام ببخشید من مالک یه مغازه هستم دوماه به اتمام قرارداد با مستاجرم مونده مه ازش خواستم تخلیه کنه چون خودم لازم دارم ولی با قولدوری میگه تخلیه نمیکنم خواستم ببینم میتونم اقدام کنم و حکم تخلیه بگیرم ؟

 11. سلام ، مطالب جالبی خوندم و بهره بردم،، خدا خیرتان بدهد از اینکه وقت گذاشته و مردم را راهنمایی می‌فرمائید

 12. سلام.روزبخیر. بعد از چندین ماه دوندگی و دادگاه بالاخره دستور تخلیه گرفتیم. حالا با توجه به تعطیلی ها باید به کجا مراجعه کنیم جهت اجرای حکم؟ و همچنین مستاجر ۵ماه هست که اجاره ای پرداخت نکرده و حتی ۲۰درصد مبلغی که بایستی اضافه شود به اجاره. الان باید چکار کرد؟ بی نهایت هم بی ادب هست و دائم فحاشی میکند و کل آپارتمان از او گله دارند

  1. سلام اگر دستور گرفتید از طریق شورای حل اختلاف مراجعه کنید و میتوانیددرخواست کنید که با گرفتن مامور اجرا کنید تخلیه را

 13. با سلام وقت بخیر
  من تقریبا دو ‌ماه پیش به مستاجر مغازه گفتم تخلیه کنه اما الان با قلدر میگه کروناس هیچکس رو بیرون نمیکنن هر کاری میتونی بکن
  من تا هر وقت مغازه پیدا نشه برام تو همین راستا تخلیه نمیکنم
  من باید چیکار کنم؟چطور میتونم زوتر حکم تخلیه رو بگیرم

  1. سلام این مصوبه عدم تخلیه املام در زمان کرونا مربوط به املاک مسکونیه به مغازه ربطی نداره

 14. سلام من موجر هستم و مغازه رو ماهی دومیلیون پونصد اجاره دادم الا مستاجر ماه اول که با تاخیر پرداخت کرد و ماه دومم دو میلیون ریخته و میگه ندارم از پیش پول بردارید باید چه کاری انجام بدم که تخلیه کنه

  1. سلام میتوانید تخلیه به جهت عدم اجرای تعهد رااز دادگاه بخواهید

 15. سلام من یه اپارتمان دارم که اجاره دادم والان سال سومش هست که با مستاجر تمدید کردم
  اجاره امسال رو در بنگاه املاکی دستنویس تمدید کردیم
  قرار دادشون سال اینده تمام میشه
  و من میخوام خودم ساکن بشم در اپارتمان خودم
  اگه مستاجر بلند نشه من میتونم حکم تخلیه رو بگیرم؟؟

  1. سلام خیر امکانش نیست با توجه به شرایط کرونا و مصوبه کرونا در خصوص تخلیه

   1. خوب من خودم میخوام ساکن بشم تو اپارتمان خودم
    خوب اگه این کرونا تا ۱۰ سال دیگه هم بود تکلیف ما چی هست؟؟؟

   2. والا این جور که شما میگی همه چی به نفع مستاجر هست
    پس مالک این وسط چیکاره هست؟؟
    حق استفاده از ملک خودشو نداره؟؟

 16. سلام من موجر هستم.دوماه از پایان قرارداد گذشته و مستاجر بهانه شرایط کرونا را می آورد و تخلیه نمیکند.من دارم ازدواج میکنم ومی خواستم برم داخل آپارتمانم و قول به خانواده عروس دادم.شما مرا راهنمایی کنید که آیا میشود حکم تخلیه را گرفت.

  1. سلام مصوبه ستاد کرونا تغییر کرده اول نمیشد تخلیه کرد اما الان میگه اگر برای استفاده بستگان درجه یک باشه ممکنه

 17. سلام.
  موجر هستم. قرارداد آپارتمان مسکونی مستاجر بنده یک هفته هست که تمام شده، یک ماه قبل از اتمام قرارداد نیز به او گفته شده که تخلیه کند ولی الان بهانه شرایط کرونا را می آورد و تخلیه نمی کند، دختر بنده طلاق گرفته و تمام اسباب و اثاثیه اش داخل انبار هست و ما میخواهیم بجای مستاجر ساکن واحد شود. ناگفته نماند که در این یک سال پول شارژ،پول نظافت و کرایه ی مختصری که داشته را نداده. به چه صورت باید اقدام بکنیم؟
  آیا می توانیم آسانسور و برق واحد مورد نظر را قطع کنیم؟
  ممنون میشم راهنمایی بکنید..

  1. سلام در صورت ندادن شارژ اول اظهارنامه بفرستید و بعد امکانات قطع کنید و در خصوص تخلیه نیز مصوبه کرونا دچار تغییراتی شده که امکان تخلیه میده به شما میتونید برای مشاوره بیشتر با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰ تماس بگیرید

 18. سلام مستاجر مغازه وقتش تموم شده شش ماه اجاره نداده مغازه رو هم خالی نمی کنه تلفنم جواب نمی ده الان میشه قفل مغازه رو شکست و قفل جدید بزنم

 19. سلام،ما یک آپارتمان داریم که اجاره دادیم،قراردادش مهر ماه تمام شد، و از شهریور هم اطلاع دادیم که دیگه تمدید نمیکنیم و ملک رو خودمون لازم داریم. ولی ۲ هفته قبل از اتمام قرارداد مستاجر گفت که تخلیه نمیکنه. شکایت کردیم، حکم هم به نفعمون اومد ولی مستاجر درخواست تجدید نظر داده.جواب هم دادیم ولی الان ۱ ماه گذشته و همینطور منتظریم.میخواستم بدونم روند کار از الان چطور هست و چقدر دیگه باید صبر کنیم؟

   1. سلام اینجانب مالکیت ملک تجاری رو خریداری کردم که مستاجر ملک مورد نظر رو سال ۷۵ بابت فروش لوازم ساختمانی به مدت یک سال با مبلغ ۷۲۰ هزار ریال اجاره کرده و طبق قرارداد رسمی مابین شرایط فسخ مستاجر حق انتقال، وکالت و نمایندگی به هیچ عنوان نداشته حالا متوجه شدم۱.تغییر شغل داده تعمیرگاه یخچال ولباسشویی ۲.مستاجر بدون اطلاع و رضایت مالک ۳ روز بعد از اتمام اجاره یک ساله سرقفلی رو به صورت قولنامه با فرد دیگربه صورت بیع فروخته ۳.در محضر خانه به خریدار وکالت داده تا کارهای مربوط به رضایت مالک رو انجام بده و درطول تمام سالهای موجر بی اطلاع بوده و بعد از
    خریدملک توسط اینجانب متوجه این موضوع شد چون خریدار در این مدت اقدام به گرفتن رضایت مالک نکرده بودو هیچ قراردادی با مالک نداشته و فقط اجاره را پرداخت میکرده و ایشون ۶سال پیش فوت کرده و در مغازه تا زمانی که مالک ملک به اینجانب تحویل بده توسط ورثه بسته بوده و بدهی مربوط به شهرداری و دارایی و آب و برق و بیمه همه رو اینجانب موقع سند زدن تسویه کردم و حتی تلفن به علت بدهی توسط مخابرات مصادره شده بودو روزی که بنده ملک رو خریدم اجاره ای هم پرداخت نکردن و حالا ورثه ادعای داشتن حق سرقفلی میکن لطفا منو راهنمایی کنین من چه کاری میتونم انجام بدم ؟

 20. سلام من سه ماه هست که یک واحد اپارتمان اجاره دادم … متاسفانه خانه را با ودیعه ی کم و کرایه معقول بخاطر شرایط کرونا اجاره دادم … الان بعد سه ماه کرایه خونه رو نداده …. ولی نه ماه از موعد قرارداد مونده … من میتونم حکم تخلیه رو بگیرم در این شرایط کرونایی ؟

  1. بله امکانش هست با توجه به تخلف ایشون از پرداخت اجاره بها

 21. با سلام و درود بنده قرار بود با خانمی ازدواج کنم ولی طرف در نبود من وارد خانه ام شده و گوشی من به ارزش ۱۰ تومان برده الان با گذشت۶۰ روز و با پادر میانی ریش سفید دان نتونستم پس بگیرم و من تهدید به انتشار فیلم خصوصی من میکند چکار کنم به گوشی ام برسم کارتن و سند ریچستر به شماره و کدملی من هست

  1. شکایت سرقت و تهدید مطرح کنید .اگر کلید دست ایشان بوده نوع شکایت خیانت در امانت است

 22. باسلام.پدر بنده یک واحد را رهن داده است و موعد آن تمام شده است و مستاجر حاضر نیست منزل را تخلیه نماید و میگوید هیچکس بخاطر کرونا نمیتواند من را بلند کند و با توجه به اینکه بنده قرار است عید عقد کنم و بلافاصله بعد از عقد به منزلی که الان مستاجر داخلش است بروم آیا میتوانم حکم تخلیه آنرا بگیرم؟برای اثبات اینکه به منزل خود نیاز دارم چه مدرکی باید به قاضی نشان بدهم.چون هنوز عقد نکرده ام!

  1. بله ممکنه تماس بگیرید راهنمایی میکنند وکلا ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 23. سلام.
  من یه مغازه برای چندین سال هست به یکی از بستگان اجاره دادیم بدون اینکه قراردادی بنویسیم برای اجاره چون فامیل نزدیک بودن خوده اون شخص ۳-۴ سال پیش فوت کردن و پسرشون مغازه رو دست گرفتن و الان که بهشون میگیم مغازه رو تخلیه کن میگن تخلیه نمیکنم هر کاری میخوای بکن. تاکید میکنم هیچ قراردادی بینمون نیست و مبلغی که میدن یک چهارم اجاره منطقه هست و مغازه ما سر قفلی هست و ورثه ای و هیچکدام از همسایه ها و مالک ملک نمیدونن که ما اجاره دادیم و فکر میکنن حالت کارگر هستن برای ما. ممنون میشم راهنمایی کنید سریعترین راه برای بیرون کردنشون از مغازه رو

  1. با سلام این ملک قابل تخلیه است و می شود اجرت المثل ایامی که اجاره پرداخت نشده را نیز مطالبه کرد. برای مشاوره با وکیل متخصص در قسمت مشاوره های سایت زیر وارد شوید
   https://vakiltop.com/

 24. سلام موجرهستم ۴ ماهه از قرارداد مستاجر گذشته سه ماهه پیگیر دستور تخلیه هستم یکماهه پیش ابلاغ اجرایی در سامانه ثبت شده ولی هنوز دستور تخلیه ندادن و هر روز بین شعبه حل اختلاف و اجرای احکام پاسگاری میشم لطفابفرمایید تکلیف من و مستاجری که نه کرایهمیده نه تخلیه میکنه چیه؟ باتشکر

  1. سلام. دستور تخلیه با شرایط شما راحت گرفته میشه علت پاسکاری شماارو متوجه نمیشم مبتونید تماس بگیرید که وکلای ما کمکتون کنند
   ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 25. سلام موجرهستم ۴ ماهه از قرارداد مستاجر گذشته سه ماهه پیگیر دستور تخلیه هستم یکماهه پیش ابلاغ اجرایی در سامانه ثبت شده ولی هنوز دستور تخلیه ندادن و هر روز بین شعبه حل اختلاف و اجرای احکام پاسگاری میشم لطفابفرمایید تکلیف من و مستاجری که نه کرایهمیده نه تخلیه میکنه چیه؟ باتشکر….

  1. سلام. دستور تخلیه با شرایط شما راحت گرفته میشه علت پاسکاری شماارو متوجه نمیشم مبتونید تماس بگیرید که وکلای ما کمکتون کنند
   ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 26. سلام من موجر یک منزل هستم و مستاجر سه ماه هست اجاره خود رانداده است و الان هم بیست روز از تاریخ پایان قرار دادش گذشته است و مستاجر اعتیاد دارد و منزل را تخلیه نمیکند شکایت ثبت کردم و چهارشنبه ابلاغیه اش است و میزان بدهی مستاجر بیش تر از ودیعه اش است باز هم باید مبلغ ودیعه را به حساب دادگاه واریز کنم و چه مدت طول میکشه که حکم تخلیه بهم بدهند ؟

 27. سلام درصورتیکه در قرارداد اجاره مسکونی شرط شده باشد درصورت عدم پرداخت یکماه از کرایه خانه قرارداد فسخ میباشد آیا لزوم بند عدم پرداخت سه ماه جهت حکم تخلیه الزامی میباشد؟

 28. سلام وقت بخیر ، موجر هستم ، مستاجر ۵ ماه هست اجاره نداده و حتی شارژ ساختمان پرداخت نکرده ، تلفن هم قطع شده ، و مبلع زیاد پول رهن گرفته نشده ، و مستاجر نه تخلیه میکند نه اجاره میدهد ، ایا حکم تخلیه میدهند ، قرارداد ما هم تموم نشده و اول تیر ما هست

  1. سلام بله تماس بگیرید راهنماییتون میکنیم ۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

   1. سلام درخواست تخلیه ملک خود را به شورای حل اختلاف دادم. به دلیل عدم وجود دو شاهد در قولنامه حکم تخلیه نداد. دادگاه تجدید نظر هم همین را تایید کرد. از تاریخ اتمام قرارداد تقریبا هشت ماه گذشته و مستاجر تخلیه نمی کند. چه راهی دارم؟ ملک متعلق به وراث است و یکی از وراث هم یک سال انرا اجاره کرد ولی حالا تخلیه نمی کند. چاره چیست؟

    1. سلام شما در مرتبه اول دستور تخلیه خواسته اید و به جهت عدم وجود دو شاهد رد شده است ولی شما حق درخواست حکم تخلیه را به جهت مضی مدت دارید

 29. با سلام، مستاجرم حدود ۹ ماه است که اجاره نداده و قرارداد ما عادی است در املاک بستیم، درخواست تخلیه دادنی رد شد، اول خرداد قرارداد ما تموم میشه، فکر‌مکنید میتونم دستور تخلیه بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. سلام من ۶ ماه پیش ملکی خریداری کرده ام که مستاجر داخل سکونت داشته
  ایشون قرار داد ندارند و یک سال و نیم از قرار دادش میگذره اما ملک رو تخلیه نمیکنه میتونم من ازش شکایت کنم وایا میتونم خسارت ازش بگیرم ؟ و چقدر این مراحل زمام میبرد

 31. با سلام من موجر هستم ۴۰روزپیش به مستاجرم گفتم خونه را تخلیه کن ۵روز دیگر قرداد خانه تمام می شود. اما مستاجر میگه با توجه به مصوبه شرایط کرونا من تخلیه نمی کنم چون قرارداد من ۳ ماه تمدید اجباری شده است. ۵ ماه کرایه خانه را نداده است و من می خواهم خونه را به پدرم بدهم که در آنجا زندگی کند چون از بستگان درجه یک من محسوب میشود چگونه باید به مراجع قضایی ثابت نمایم که حکم تخلیه را بگیرم لطفا راهنمایی نمایید.

  1. سلام میتوانید از شورای حل اختلاف بابت عدم پرداخت اجاره بها شکایت نمایدوتخلیه ملک را تقاضا نمایید

 32. سلام یه مغازه تجاری از همسر سابقم به من رسیده ما از هم جدا شدیم ولی هر چی بهش میگم تخلیه کن پشت گوش میندازه الان ۱سال میگذره چطور میتونم حکم تخلیه را بگیرم

  1. سلام ازطریق شورای حل اختلاف درخواست تخلیه نمایید

 33. با سلام – ماه پیش قرارداد به عنوان موجر قرارداد اجاره منعقد کردیم با مبلغی پول بیش و پرداخت اجاره به صورت چک ۶ماهه که قرار بود به مدت ۱۵ روز پاس بشه- متاسفانه چک اجاره پاس نشده و به نظر می رسه مستاجر قصد پرداخت ندارد. با توجه به اینکه مستاجر قرار بوده اجاره رو مطابق قرارداد پیش پیش پرداخت کنه و اینکار رو نکرده آیا میشه به عنوان نقض قرارداد حکم تخلیه گرفت؟ خیلی ممنون

  1. سلام:می توانید برمبنای عدم پرداخت اجاره بها تخلیه درخواست نمایید.

 34. باسلام
  ما ملکی رو تازه اجاره کردیم و طبق توافق نگهداری حیوان خانگی ممنوعه و خودمون حیوان نداریم ولی یکی از دوستامون بدون اطلاع حیوان خانگیشون رو در حد یکی دو ساعت با خودشون آوردن و حتی از باکس مخصوص بیرون نیاوردنش، صابخونه با دیدن حیون مارو تهدید به تخلیه کردن، و انگار قراره سر هر مسئله ای تهدید بشیم، این کارشون غیرقانونی نیست؟

  1. سلام
   عمل شما نگهداری محسوب نمیشود و ایشون نمیتونن شما را تخلیه کنن.

 35. سلام من مالک مغازه‌ای هستم که آنرا برای شغل عطاری در سال ۹۲ اجاره دادم و در این هشت سال سه بار اجاره نامه را تمدید کردم ولی بصورت مرتب و سالیانه نبوده حالا از تاریح آخرین اجاره نامه هفت ماه گذشته و مستاجر با بهانه‌های مختلف از تخلیه مغازه خودداری میکند لطفا مرا راهنمایی کنید که برای تخلیه مغازه باید چیکار کنم؟ آیا مستاجر میتواند با توجه به شرایطی که گفتم از تخلیه مغازه خودداری کند ممنون میشم اگه لطف کنید پاسخ دهید

  1. سلام: خیر شما می توانید از شورای حل اختلاف تقاضای تخلیه نمایید .

 36. سلام من‌موجر هستم و طبق قرارداد مستاجر بایداول تیر تخلیه کنه و من هم با فرد دیگه ای در بنگاه قرارداد بستم ولی مستاجری که موعد قراردادش تمام شده میگه که تخلیه نمیکنم و درب خونه رو قفل کرده و رفته من چطور میتونم مستاجر رو از خونه بیرون کنم از طرفی هرماه مبلغ اجاره رو کمتر از چیزی که بود به حسابم میریخت و الان من قصد ندارم دوباره به اون شخص ملک رو اجاده بدم ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام: می توانید از طریق شورای حل اختلاف توسط ضابطان اقدام به تخلیه حتی بازگشایی منزل نمایید.

 37. سلام.ایا تمدید خود به خودی ایام کرونا مشمول اماکن تجاری هم می شود؟دادگاه صالح برای طرح دعوای تخلیه ملک تجاری پس از پایان مدت اجاره چیست؟ و درخواست مبالغ مالی چون اجرت المثل ایام تصرف پس از پایان مدت اجاره تا زمان تخلیه یا تصفیه حساب های انجام نشده ناشی از فعالیت کسبی یا خسارات وارده به ملک یا هزینه دادرسی….را میتوان هم زمان با طرح دعوای تخلیه بمنظور جلوگیری از پرداخت مبلغ رهن به مستاجر توسط دادگاه انجام داد و اگرنه چاره چیست؟

  1. سلام: برای کمک و راهنمایی بهتر با وکیل متخصص ملکی مشاوره نمایید۰۲۱۹۱۰۰۲۰۹۰

 38. سلام
  من صاحب خانه هستم و تاریخ قراردادم با مستاجر به اتمام رسیده و مستاجر خونه رو تخلیه نمی کنه
  با این شرایط که خودم می خوام از خونه استفاده کنم و بابت ۱ ماهی که ایشون مازاد بعد از اتمام قرارداد نشسته، مابه تفاوتی پرداخت نکرده من میتونم حکم تخلیه فوری بگیرم؟

  1. سلام:از طریق شورای حل اختلاف در خواست تخلیه نمایید.

 39. سلام. من صاحب خانه هستم . قرارداد اجاره چند روز پیش تمام شده . از یک ماه پیش به مستاجر اطلاع دادم که تخلیه کند. قصد جدی برای فروش آپارتمان دارم ولی می گوید با شرایط کرونا تخلیه نمی کند. آیا شورای حل اختلاف به من حکم تخلیه می دهد؟ چون من مابقی پولم جهت خرید آپارتمان جدید آماده است هر روز تاخیر برای من ضرر است. تکلیف ضرر و زیان من چیست؟

  1. سلام: بله می توانید اقدام به تخلیه نمایید یا اینکه با خریدار صحبت کنید مستاجر این شخص باشد و اگر قبول نکند تقاضای تخلیه نمایید.

 40. سلام ما ۲۰ تیر قرار داد مستاحرمون تموم میشه با توجه به اینکه الان خودمون خونه ای نداریم و وسایلمون توی انباری خانه مادرم هست میتونیم برای استفاده شخصی حکم تخلیه بگیریم؟

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید