مشاوره حقوقی چک صیاد+ مهمترین تغییرات چک

مشاوره با بهترین وکیل چک

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مشاور حقوقی چک صیاد میتواند شما رو از مشکلان حقوقی اسناد تجاری نجات دهد در ادامه به این مبحث مهم خواهیم پرداخت. چک از رایج ترین اسناد تجاری بین مردم است. به همین دلیل استفاده زیاد از آن در بین مردم قوانین آن مرتبا دچار تغییر و بروزرسانی می شود. آخرین تغییرات قانون صدور چک مربوط به سال ۹۷ و ۹۹ است که در این اصلاحات فناوری بیشترین نمود خود را بروز داده است به شکلی که صدور چک از طریق اینترنتی امکان پذیر شده است و همچنین موارد مرتبط دیگر که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

وکیل پایه یک دادگستریچک صیاد چیست؟

 چک های صیادی نسل جدید چک هایی هستند که بیشتر مبتنی بر فناوری هستند. در چک های جدید به منظور جلوگیری از ازدیاد بی رویه چک های برگشتی و بی محل و به منظور اعتماد بیشتر مردم به چک ها بر اساس یک سری ضوابط از طرف بانک ها دسته چک ارائه می شود به شکلی که دیگر هر کسی نمیتواند بدون پشتوانه مالی به هر میزان برای خود چک صادر کند. هر فردی به اندازه خاصی میتواند چک صادر کند و مبلغ آن ها نمیتواند از اعتبار صادر کننده بیشتر شود‌. همچنین در صورتی که چک بی محل باشد به حالتی سخت گیرانه تمام حساب های فرد تا وصول چک مسدود می شود‌.

۴ نکته مهم تغییرات چک صیاد

  1. صدور چک منوط به ثبت در سامانه صیاد است
  2. امکان صدور چک صیاد به صورت حامل وجود ندارد و چک باید در وجه شخص معین صادر شود و مشخصات ذینفع در سامانه صیاد ثبت شود
  3. در صورت برگشت چک صیاد به هر دلیلی بانک مکلف است به درخوست دارنده چک، غیر قابل پرداخت بود چک را در سامانه بانک مرکزی ثبت کند و کد رهگیری دریافت نماید و بادرج کد فوق در گواهی عدم پرداخت علت عدم پرداخت را در سامانه ثبت نماید.
  4. با توضیع چک های جدید در صورت کسر مبلغ چک میتوان مبلغ موجود را مورد مطالبه قرار دهد و مبلغ کسر را از  باقی حساب های شخص صادر کننده از همان بانک برداشت کند و در صورت کسر مبلغ چک علاوه بر موارد فوق تمامی حساب های صادر کننده چک در تمام بانکها و موسسات اعتباری به میزان مبلغ کسری چک پس از گذشت ۲۴ ساعت از ثبت غیر قابل پرداخت بودن مسدود خواهد شد.

مشاوره حقوقی برای وصول چک

همانطور که گفته شد چک، مورد استفاده غالب افراد جامعه است به همین دلیل راه های مختلفی برای وصول آن در نظرگرفته شده از قبیل این که فرد بعد از برگشت خوردن چک و گرفتن گواهی عدم پرداخت میتواند از طریق اداره ثبت و از طریق دادگاه اقدام به وصول چک کند.

در اصلاحات جدید راه میانبری برای وصول چک در نظر گرفته شد به این شکل که قبلا اینگونه بود که فرد می بایست از طریق دادگاه اقامه دعوا میکرد و پس از اثبات حق خود با اجراییه مبلغ چک را وصول کند. اما در حال حاضر قانون مقرر کرده است که در چک های صیادی فرد با داشتن گواهی عدم پرداخت و کد رهگیری بدون رسیدگی از دادگاه درخواست اجراییه کند تا به صورت مستقیم و بدون رسیدگی اجراییه و وصول چک انجام شود‌.

برای اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره برای مسئله و کیس مربوط به خود می توانید از وکلا و مشاوران حقوقی راهکار های لازم را جویا شوید‌.

مشاوره حقوقی چک

تکلیف وصول نشدن چک صیاد

از دیگر مواردی که در زمان عدم پرداخت چک، کمک کننده دارنده چک است این است که با برگشت خوردن چک ظرف ۲۴ ساعت، تمام حساب های صادر کننده مسدود می شود تا زمانی که مبلغ آن چک را پرداخت کند.

اما تنبیهات در نظر گرفته شده منحصر به این نیست اگر چک فرد برگشت بخورد به جز مسدود شدن کارت های بانکی یا حساب های وی امکان باز کردن حساب و گرفتن تسهیلات و وام بانکی برای وی غیر ممکن می شود. اما به صرف پرداخت چک تمام این امور رفع می شود‌. البته راه های رفع این تنبیهات متعدد هستند که میتوانید در همین سایت آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید از طریق مشاوره حقوقی چک با مشاوران و وکلای پایه یک مشورت کنید و از راه حل های لازم آگاه شوید.

وکیل خوب چک

مشاوره حقوقی چک

چک و مسائل مربوط به آن دربردارنده نکات زیادی است که هم در زمان صدور و ثبت آن و هم در زمان وصول و شکایت آن حائز اهمیت است. شما میتوانید از وکلا و مشاوران حقوقی با تجربه در زمینه چک سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید برای این کار هم می توان از طریق سایت و هم از طریق شماره تلفن های موجود در سایت و ارتباط تلفنی اقدام به اخذ مشاوره کنید. توصیه ما این است که بدون مشورت کردن با فرد آگاه به این مسائل اقدامی انجام ندهید چه در زمینه چک و چه در باقی زمینه ها، زیرا این احتمال هست که بعدها این امر به زیان خود فرد تمام شود.

نتیجه گیری

در حال حاضر قوانین چک های صیاد نحوه ثبت و صدور چک و نحوه وصول چک دچار تغییراتی شده و در تمام موارد جلوگیری از صدور چک بی محل و جلوگیری از حبس های ناشی از چک لحاظ شده است در بالا به برخی از موارد مرتبط با این امر اشاره کردیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید هم مطالب مرتبط با چک را در همین سایت مطالعه کنید و هم این که از مشاوران حقوقی چک در موسسه گروه وکلای سنا راهکار مسائل خود را جویا شوید.

وکیل پایه یک دادگستریسوالات متداول

شرایط اجراییه مستقیم چک چیست؟

 در چک های صیادی با داشتن گواهی عدم پرداخت و کد رهگیری و بدون دستور عدم پرداخت از ناحیه صادر کننده میتوان از دادگاه اجراییه مستقیم را خواستار شد.

ضمانت اجرای عدم وصول چک چیست؟

 زمانی که چک برگشت بخورد تمام حساب ها و کارت های بانکی فرد مسدود می شود و همچنین وی از تمام تسهیلات بانکی محروم می شود تا زمان پرداخت آن که از این امور رفع اثر می شود. راه های رفع اثر از چک برگشتی را در همین سایت میتوانید مطالعه کنید.

رفتن دسته چک صیادی به چه شکل است؟

 در دسته چک های جدید اعتبار فرد لحاظ می شود و با توجه به اعتبار مالی فرد برای وی دسته چک و اعتبار چک تعریف می شود و فرد نمی تواند از حدود خود بیشتر مبلغی را صادر کند در غیر این صورت سامانه آن را قبول نمیکند‌.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید