اجرای مهریه چقدر طول میکشد؟بهترین راه آن چیه

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

اجرای مهریه چقدر طول می کشد؟ سوالی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آمده باشد در این مطلب قرار است به این موضوع اشاره کنیم و مراحل آن را توضیح دهیم. مهریه در واقع طلبی است که زن از شوهر خود در زمان عقد به دست می آورد و بسته به این که عندالمطالبه باشد یا عندالاستطاعه باشد از مرد با شرایط خود قابل مطالبه است، مطالبه مهریه از دو راه ممکن است که در ادامه به این امر اشاره خواهد شد. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید‌.

مدت اجرای مهریه

راه های مطالبه مهریه چگونه است؟

با توجه به این که غالبا عقد افراد به صورت رسمی ثبت می شود این سند رسمی که میزان مهریه در آن درج شده است خود می تواند بدون رفتن به دادگاه از طریق اجرای ثبت مطالبه بشود به این صورت که فرد به محضری که عقد در آن انجام و ثبت شده مراجعه میکند و پس از تکمیل چند فرم، سردفتر مزبور تقاضای اجرای مهریه را به اداره ثبت میفرستد اداره ثبت از طریق قسمت اجرا نسبت به توقیف اموال مرد اقدام میکند اگر هم مرد مالی برای توقیف نداشته باشد کاری نمیتوان کرد مگر این که از طرف زوجه اموال وی معرفی شود اگر چه مالی مانند خانه محل سکوت قابل توقیف نیست و اسباب و لوازم کار مرد هم قابل توقیف نخواهد بود. نکته دیگر این که در حال حاضر اگر چه مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق اجرای ثبت ممکن است اما با توجه به بخشنامه های صورت گرفته زوجه ابتدا باید در اداره ثبت مهریه را به اجرا بگذارد و اگر در آنجا به نتیجه نرسید سپس به دادگاه مراجعه کند.

  • تماس-با-گروه-وکلای-سنااجرای مهریه در اجرای ثبت چقدر طول میکشد؟

اجرای مهریه در اجرای ثبت با توجه به این که مانند دادگاه ها مراجعه کننده زیاد و پرونده های زیاد وجود ندارد سریع تر انجام می شود و چه بسا کمتر از یک ماه بتوان اقدامات لازم را انجام داد.  البته در هر شهر ممکن است شرایط متفاوت باشد توصیه ما این است در خصوص این مورد با وکیل پایه یک دادگستری و متخصص در امور خانواده مشورت کنید و از راهکار های موجود مطلع شوید با توجه به وضعیت پرونده نیز میتوانید اقدامات مزبور را به وکیل دادگستری واگذار کنید بنیاد حقوقی بین المللی سنا میتواند در این زمینه کمک کار شما باشد. بنیاد حقوقی بین المللی سنا میتواند به جز معرفی وکیل در تهران و سراسر ایران در کوتاه ترین زمان مشاوره تخصصی راجع به مسئله شما به شما ارائه بدهد.

در هر حال اجرا گذاشتن مهریه در اجرای ثبت زمان کمتری میگیرد اما در عین حال ممکن است مدت بسیاری زیادی هم صرف آن بشود.

تماس-با-گروه-وکلای-سنا

 

  • اجرای مهریه در دادگاه چقدر طول می کشد؟

درخصوص مطالبه مهریه از طریق دادگاه در زمانی که از طریق اجرای ثبت موفقیتی حاصل نشد بدیهی ست که روند دادگاه طولانی تر و کند تر خواهد بود و چه بسا با توجه به تراکم پرونده ها در هر دادگاه چند ماه طول بکشد که رسیدگی اولیه شروع بشود. برای اطلاع دقیق و جزیی تر می توانید با مشاوران حقوقی بنیاد حقوقی بین المللی سنا مشورت کنید و از راهنمایی های ایشان استفاده کنید.

 اعسار برای مهریه چگونه است؟

در زمانی که دعوای مهریه در دادگاه مطرح می شود به احتمال فراوان به پرداخت مهریه با توجه به سند نکاح نامه حکم میکند در اینجا مرد میتواند پس از صدور حکم محکومیت مهریه میتواند درخواست اعسار و نداری خود را به دادگاه تقدیم بدارد. دادگاه نیز باتوجه به اوضاع مالی مرد به صورت قسطی میزان مهریه را مشخص میکند.

چه اموالی قابل توقیف برای مهریه نیستند؟

به طور خلاصه اموالی که زندگی و امرار معاش فرد بدان وابسته است برای طلب وصول نمی شود برای مثال فرد یک خانه برای سکونت دارد در اینجا نمیتوان خانه وی را برای طلب توقیف کرد و فرد بی خانمان شود. از طرف دیگر لوازم و اسباب کار فرد هم قابل توقیف نیست اما مغازه فرد و ماشین فرد قابل توقیف است (ماشین برای امرار معاش اگر استفاده بشود مثل تاکسی قابل توقیف نیست).

هزینه اجرای مهریه

مشاوره حقوقی راجع به اجرای مهریه

گفته شد که اجرای مهریه ممکن است در هر نقطه ای نسبت به نقطه دیگر متفاوت باشد و نمی توان ملاک خاصی را برای آن در نظر گرفت.

اما در صورتی که امر و اقدام مزبور به وکیل دادگستری متخصص در این امور واگذار شود قاعدتا زمان کمتری تا اجرای مهریه سپری می شود و اقدامات مزبور با سرعت انجام می شوند زیرا فردی که با ساز و کار حقوقی اجرای مهریه آشنا نیست ممکمن است با نابلد بودن خود باعث کند شدن فرآیند اجرای مهریه شود و این مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری خواهد بود.

توصیه ما این است که در مسائل مرتبط با این امر از طریق وکلا و مشاوران حقوقی بنیاد راهنمایی های لازم را اخذ کنید و از کم و کیف کار در این خصوص آگاه شوید. بنیاد حقوقی بین المللی سنا با پشتیبانی قوی می تواند در این زمینه کمک کار شما باشد تا اقدامات مزبور با کمترین زمان و کمترین هزینه به ثمر بنشیند. برای ارتباط با وکلا و کارشناسان موسسه می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت اقدام کنید.

 

نتیجه گیری

مطالبه و وصول و به اجرا گذاشتن مهریه مراحل مختلفی دارد که البته اجرای مهریه منظور اجرا از طریق اجرای اداره ثبت است اما با مسامحه از طریق دادگاه هم وصول و اجرای مهریه میتواند درخواست شود. برای مطالعه بیشتر راجع به مطالبه مهریه از طریق دادگاه می توانید در همین سایت مطالب مرتبط را جستجو کنید.

راجع به امر اجرای مهریه همانطور که گفته شد نمی توان معیار و ملاک دقیقی قرارداد و ممکن است در یک مورد کمتر از یک هفته یا  ۱۰ یا۱۵ روز انجام شود و در مورد دیگر بیشتر از یک ماه طول بکشد.

سوالات متداول

اجرای مهریه چقدر طول می کشد؟

در بالا توضیح داده شد که ملاک خاصی در این مورد وجود ندارد و ممکن است یک هفته یا هفته ها طول بکشد.

 

اجرای مهریه روی چه اموالی انجام نمی شود؟

اجرای مهریه در خصوص مستثنیات دین مثل منزل مسکونی و آذوقه و تلفن مورد نیاز فرد قابل انجام نیست.

 

نحوه به اجرا گذاشتن مهریه چگونه است؟

در ابتدای مطلب به این امر اشاره شده است که می توانید به صورت خلاصه مطالعه کنید همچنین می توانید در همین سایت با جزئیات بیشتر مطالعه کنید و یا از مشاوران سنا جویا شوید.تماس-با-گروه-وکلای-سنا

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید