توقف اجرای رای داور -مهلت اجرای رای داور

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

توقف رای داور در مواردی است که رای وی باطل بوده و امکان اجرا شدن ندارد.مرسوم است که برای دعاوی و اختلافات در زمان قرارداد و یا در زمان مراجعه به دادگاه، طرفین توافق میکنند که بجای حل اختلاف توسط دادگاه، داور حل اختلاف کند، داور را طرفین مشخص میکنند به این صورت که ضمن عقد توافق میکنند که فلان شخص حل اختلاف آنان را عهده دار شود و رای این داور با توجه به توافقی که از قبل کرده اند در حق آنان لازم الاجراست مگر آنکه با توافق هم نخواهند رای داور را اجرا کنند.

تماس-با-گروه-وکلای-سنادر ادامه همراه ما باشید تا مطالبی راجع به توقف رای داور بیان کنیم.

اعتراض به رای داور، چگونگی ابطال رای داور

داور کیست و منظور از داوری چیست؟

غالبا حل اختلاف با دولت به معنای عام می باشد و دولت عهده دار حل و فصل اختلافات می باشد یعنی دادگستری و دادگاه اما ممکن است طرفین توافق کنند که یک شخصی مانند خودشان قضاوت کارشان را انجام دهد که این مورد را داوری می نامند شخص داور نباید قاضی دادگستری باشد. داوری نهادی است که در سراسر نظام های حقوقی جهان در حال گسترش می باشد.

توقف اجرای رای داور چیست؟

داوری که تعیین شده است؛ به قضاوت میان طرفین می پردازد در آخر کار هم رای صادر خواهد کرد و حکم خود را به طرفین ابلاغ میکند. حال ممکن است که رای داور در مواردی باطل باشد در این موارد که اشاره خواهیم کرد رای داور قابلیت اجرا ندارد و اجرای آن متوقف می شود. برای توقف اجرای رای داور در مواردی که قانون گفته است این رای باطل است باید به دادگاه درخواست داده شود‌ که در مطالب بعد به آن اشاره خواهیم کرد.

تماس-با-گروه-وکلای-سناموارد توقف اجرای رای داور

در قانون آیین دادرسی مدنی و ماده ۴۹۸ به مواردی که رای داور قابلیت اجرا ندارد اشاره شده است که مطابق آن:

«رای داوری در موارد زیر باطل است و قابلیت اجرایی ندارد:

 • رای صادره مخالف با قوانین موجد حق باشد.
 • داور نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده رای صادر کرده است.
 • داور خارج از حدود اختیار خود رای صادر نموده باشد.(در این صورت فقط آن قسمت از رای که خارج از اختیارات داور است ابطال می گردد)
 • رای داور پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد.
 • رای داور با آنچه در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد.
 • رای به وسیله داورانی صادر شده که مجاز به صدور رای نبوده اند. قرارداد رجوع به داوری بی اعتبار بوده باشد.»

شما می توانید موضوع و مسئله ی پیش آمده برای خود را با مشاوران و وکلای مسلط به مباحث داوری بنیاد حقوقی سنا  مطرح نمایید تا در این زمینه از امکان توقف اجرای رای داور و یا امکان بطلان آن به صورت کامل تری مطلع شوید.

 

نحوه توقف رای داور چگونه است؟

در موارد بالا به مواردی که رای داور در آن باطل است و قابلیت اجرا ندارد اشاره شده است حال اگر چنین رایی صادر شود فرد باید دادخواست ابطال رای داور را به دادگاه تقدیم کند تا دادگاه رسیدگی کند و بررسی کند که آیا این درخواست به حق است یا خیر؟ اگر دلایل فرد، قوی و مستند باشد؛ دادگاه می تواند با گرفتن تامین از متقاضی ابطال،  اجرای رای داور را تا زمان رسیدگی متوقف کند. البته گرفتن تامین به اختیار دادگاه است و ضروری نیست و دادگاه حتی میتواند بدون گرفتن تامین هم به دستور توقف اجرای رای داور را بنماید.

مهلتی که فرد برای اعتراض دارد در این زمینه ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای داوری خواهد بود و اگر خارج از کشور باشد دو ماه خواهد بود.

ماده قانونی توقف اجرای رای داور

در قانون آیین دادرسی مدنی و ماده ۴۹۳ به این امر اشاره شده است که مطابق آن:

” رایی که دادگاه درباره بطلان و یا تایید رای داور صادر میکند در هر حال ظرف ۲۰ روز قابلیت تجدیدنظر در دادگاه تجدید نظر را خواهد داشت. «اعتراض به رای داور مانع اجرای آن نیست، مگر آنکه دلایل اعتراض قوی باشد. در این صورت دادگاه قرار «توقف منع اجرای» آن را تا پایان رسیدگی به اعتراض و صدور حکم قطعی صادر می نماید و در صورت اقتضاء تامین مناسب نیز از معترض اخذ خواهد شد.»

نظریه مشورتی متوقف کردن اجرای رایی که داور داده

گفتیم که اگر شرایط ماده ۴۸۹ موجود باشد رای داور باطل خواهد شد و تا زمان صدور حکم رای داور متوقف می شود. حالا سوال این است که به محض درخواست ابطال با وجود شرایط ماده ۴۸۹ رای باطل می شود یا با احراز توسط دادگاهی که به موضوع رسیدگی میکند؟ باید گفت که صرف درخواست ابطال طبق نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه به شماره ۷/۱۴۰۰/۵۲۰ موجب توقف رای داور نمی شود مگر اینکه دادگاه دلائل اعتراض را  قوی تشخیص بدهد

موارد توقف رای داور

مشاوره حقوقی راجع به توقف اجرای رای داور

مطالب مختصر و مفیدی راجع به توقف رای داور ، موارد و نحوه اقدام آن را بیان کردیم. اگر شما با چنین مسئله ای مواجه شده اید میتوانید مسئله خود را با کارشناسان و وکلای متخصص در زمینه داوری مطرح نمایید و از راهنمایی های لازم برخوردار شوید. موسسه حقوقی گروه وکلای سنا با داشتن وکلا و مشاوران حقوقی در حوزه های مختلف حقوقی مانند داوری و… میتواند در کوتاه ترین زمان دسترسی شما به وکیل متخصص و کارشناس کاربلد در این حوزه را فراهم نماید و مشاوره های لازم را نیز در این باره به شما ارائه دهد برای ارتباط با مشاوران ما میتوانید هم از طریق سایت به صورت آنلاین و هم از طریق شماره تلفن ها به صورت تماس تلفنی اقدام کنید.

نتیجه گیری

توقف اجرای رای داور در مواردی که در قانون بیان شده و رای داور باطل می باشد ممکن خواهد بود که در بالا به موارد آن اشاره کردیم. نحوه درخواست ابطال رای داور و نیز توقف اجرای رای داور را نیز مختصرا مورد اشاره قرار دادیم.

سوالات متداول

آیا رای دادگاه درباره بطلان رای داور  قابل اعتراض است؟

بله این رای قابل اعتراض است و ظرف مدت ۲۰ روز می توان از آن تجدید نظر خواهی کرد.

توقف اجرای رای داور در چه مواردی ست؟

در مواردی که رای داور باطل است که در بالا به ماده قانونی آن اشاره کردیم.

نحوه توقف اجرای رای داور چگونه است؟

باید نسبت به ابطال رای داور به دادگاه دادخواست تقدیم شود و در صورت صلاحدید دادگاه و قوی بودن ادله رای داور متوقف می شود.

3 پاسخ

 1. سلام
  اگر توافقی انجام شده باشد ولی مدارک آنرا یک طرف دعوا مخفی کرده باشد پژمان اعتراض سه سال گذشته باشد ولی حکم تازه اجرا شده آیا قابلیت ابطال دارد
  ممنون

 2. سلام
  اگر توافقی انجام شده باشد ولی مدارک آنرا یک طرف دعوا مخفی کرده باشد پژمان اعتراض سه سال گذشته باشد ولی حکم تازه اجرا شده آیا قابلیت ابطال دارد
  ممنون

 3. سلام
  اگر توافقی انجام شده باشد ولی مدارک آنرا یک طرف دعوا مخفی کرده باشد پژمان اعتراض سه سال گذشته باشد ولی حکم تازه اجرا شده آیا قابلیت ابطال دارد
  ممنون

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید