دستور موقت چیست شرایط و انواع آن

معنی دستور موقت، شرایط دستور موقت

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

دستور موقت به این معناست که فرد از دادگاه قبل از این که به درخواست و دادخواست وی رسیدگی شود؛ تقاضا میکند که برای ضایع نشدن حق وی آن را موقتا حفظ کند. برای مثال فرض کنید که شما مدعی حقی بر ملکی هستید حال میخواهید طرح دعوا کنید ولی نگران این هستید که مبادا فرد ملک را بفروشد لذا از دادگاه دستور موقت عدم فروش ملک را تقاضا میکنید.

وکیل پایه یک دادگستریدر واقع در دستور موقت حقوق شما موقتا حفظ می شود تا دادگاه به امر رسیدگی کند و حق را تشخیص بدهد.

در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی راجع به دستور موقت مطالب مرتبط با آن مثل دستور موقت استرداد جهیزیه، اجرای حکم، ملاقات فرزند و چک بیان کنیم.

شرایط دستور موقت

دستور موقت چیست؟

همانطور که بیان شد ممکن است فردی که دعوایی را میخواهد اقامه کند قبل از این که دادگاه به حق وی حکم دهد آن امر و حق مورد نظر وی در خطر قرار گیرد لذا از دادگاه تقاضای دستور موقت مبنی بر توقیف مال و یا منع از انجام کار یا دستور به انجام کاری میکند

در قانون آیین دادرسی مدنی در این خصوص موادی به دستور موقت و تامین خواسته اختصاص داده شده است.

شرایط دستور موقت چیست؟

اول از همه لازم است که فرد دارای نفعی در قضیه باشد یا به اصطلاح ذی نفع باشد تا به درخواست وی جامه عمل بپوشانند

مورد دیگر این که لازم است امر مورد تقاضای فرد دارای فوریت باشد چون اصلا دستور موقت برای امور فوریست.

نکته ی دیگر این که دادن دستور موقت توسط قاضی ربطی به حق بودن یا حق نبودن فرد ندارد و اصلا ارتباطی با حکم از این طریق پیدا نمیکند چه بسا فردی که دستور موقت گرفته است در دعوای اصلی شکست بخورد. لذا قاضی بدون وارد شدن به ماهیت پرونده خود امر مورد دستور موقت را بررسی می کند و اگر صلاح بداند به آن حکم میدهد.

همچین به این خاطر که ممکن است در انتها حق با شما نباشد و حق با طرف دیگر باشد برای این دستور موقت دادگاه از شما مبلغی یا مالی دریافت میکند که در صورت ورود خسارت به فرد مقابل و به حق نبودن خواسته شما از طریق آن خسارت فرد پرداخت شود. که به این امر تودیع خسارت احتمالی میگویند.

برای ارتباط بیشتر و اطلاع از جزئیات راجع به دستور موقت و موارد مرتبط با آن و همچنین نحوه درخواست در این حیطه میتوانید با وکلا و کارشناسان متخصص بنیاد بین المللی وکلای سنا مشورت کنید و از ایشان نظر تخصصی راجع به موضوع خود بخواهید.

 

 اعتراض به دستور موقت

نکته ی مهم راجع به این دستور موقت این است که اگر قاضی درخواست شما را رد کند و قبول نکند شما حق اعتراض به این تصمیم را ندارید و در مقابل اگر قاضی درخواست شما را قبول کند فرد مقابل شما یا خوانده حق اعتراض نخواهد داشت.

وکیل پایه یک دادگستریفرق دستور موقت و تامین خواسته

  • تامین خواسته در خواست توقیف اموال برای جلوگیری از نقل و انتقال و تضییع آن است که تا حدودی شبیه به دستور موقت است با تفاوت های زیر:
  • تامین خواسته نیاز به موافقت شخص خاصی ندارد ولی برای دستور موقت موافقت رییس حوزه قضایی لازم است.
  • احراز فوریت فقط در دستور موقت شرط است
  • دستور موقت هم توقیف مال است هم دستور بر انجام و عدم انجام کاری ولی تامین خواسته فقط دایر بر توقیف مال است
  • مدت زمان طرح دعوای اصلی در تامین خواسته ده روز و در دستور موقت بیست روز است.
  • گرفتن خسارت احتمالی در بعض موارد در تامین خواسته منتفی است (دعاوی چک و سفته و برات و دعاوی مستند به اسناد رسمی و دعوا علیه متوقف) اما خسارت احتمالی در دستور موقت باید گرفته شود.

 دستور موقت استرداد جهیزیه

جهیزیه همان اسباب و وسایلی است که زوجه در ابتدای زندگی به خانه مشترک می آورد که متعلق به خود زوجه می باشد لذا ممکن ایت در اثر اختلاف هایی که پیش می آید طرفیت حاضر به ادامه زندگی مشترک نباشند در اینجا زوجه خواهان پس گرفتن و استرداد جهیزیه خواهد بود. دستور موقت در این مورد در اینجا به کار می آید که زوجه در زمان دادخواست استرداد جهیزیه از دادگاه میخواهد تا تعیین تکلیف رسیدگی دعوا، دستور موقت صادر کند مبنی بر تحویل جهیزیه به زوجه‌ که این سپردن با دستور موقت تا زمان صدور حکم اصلیموقتی خواهد بود اگر در حکم دادگاه، زوجه به حق شناخته شود همیشگی خواهد بود اما اگر ثابت شود وسایل متعلق به شوهر است و حکم ثابت شود محکوم به برگرداندن آن خواهد بود‌.

 دستور موقت اجرای حکم

گاهی به این شکل است که برای اجرای حکم میتوان اموال فرد محکوم را توقیف کرد و گاهی هم می توان به صورت موقت عملیات اجرایی را که علیه شما شروع شده را متوقف کرد این حالت ها اگر چه مشابه دستور موقت می باشند اما ماهیتی متفاوت یا دستور موقت دارند. در امر مزبور باید با مشورت با وکیل دادگستری از درخواست توقیف عملیات اجرایی کمک گرفت. در توقیف عملیات اجرایی این درخواست توقف ممکن است مربوط به اجرای سند رسمی علیه فرد باشد که از دادگاه توقیف عملیات آن درخواست می شود.

دستور موقت چک

چکی که توسط فرد صادر می شود توسط بانک در هر حال پرداخت خواهد شد اما در مواردی پیش بینی شده است که صادر کننده بتواند تحت شرایطی درخواست و یا دستور عدم پرداخت چک صادر شده را به بانک بدهد که این موارد عبارت اند از :

  • چک مفقود شده باشد‌
  • چک به سرقت رفته باشد.
  •  چک در اثر کلاهبرداری و خیانت در امانت و… تحصیل شده باشد و یا اینکه از طریق جرم دیگری به دست آمده باشد.

برای اینکار لازم است که به شعب بانک مربوطه مراجعه کنیم و فرم مخصوص عدم پرداخت مربوطه را تکمیل کنیم و درخواست شفاهی پذیرفته نخواهد شد. همچنین لازم است که ظرف یک هفته در دادگاه طرح دعوا شده و گواهی آن تقدیم بانک شود و گرنه بعد از یک هفته بانک اقدام به پرداخت چک خواهد کرد.

در این باره میتوانید با مشاوران و کارشناسان متخصص بنیاد بین المللی وکلای سنا در ارتباط باشید و از جزئیات پرونده خود و موارد مرتبط آن کسب اطلاع کنید‌.

دستور موقت برای ملاقات فرزند

والدین در صورت طلاق حق ملاقات فرزند را خواهند داشت در واقع حق حضانت با هر کسی باشد؛ حق ملاقات هم با طرف دیگر خواهد بود و والد دیگر نمی تواند از ملاقات با فرزند جلوگیری کند حال دستور موقت ملاقات فرزند برای این امر است که اگر والد از ملاقات فرزند جلوگیری کرد با دستور دادگاه فرد بتواند فرزند خود را ملاقات کند. که تحت عنوان دستور موقت ملاقات فرزند بررسی می شود. برای این کار توصیه می شود مشورت های لازم را در خصوص چگونگی نحوه اقدام از مشاوران موسسه انجام دهید.

این دستور موقت از دادگاه خانواده درخواست می شود که می تواند هم ضمن دعوای اصلی باشد و هم قبل از آن باشد.

چگونه دستورموقت بگیریم؟

مشاوره حقوقی راجع به دستور موقت

همانطور که دیده شد دستور موقت جنبه های گوناگونی دارد که مختصرا به برخی از آن ها پرداخته شد‌. شما میتوانید مسائل پیش آمده در خصوص موضوع خود را با مشاوران و وکلای موسسه گروه وکلای سنا مطرح نمایید و از راهکار های لازم در این خصوص جویا شوید. گروه وکلای سنا از مجموعه هایی است که وکالت و مشاوره حقوقی را به صورت تخصصی دنبال میکند به این صورت که برای هر موضوع وکیل متخصص در آن حوزه به شما مشاوره لازم را ارائه میدهد و وکیل متخصص در همان حوزه امور وکالتی آن را انجام میدهد لذا از این جهت این اطمینان خاطر وجود دارد که وکلا و کارشناسان با تجربه و متخصصی پرونده شما را بررسی میکنند و بهترین راهکار های لازم را به شما معرفی مینمایند.

نتیجه گیری

دستور موقت جنبه های گوناگونی دارد که در مطلب به برخی از آنها اشاره شد نکته ی ضروری این است که دادگاه برای دستور موقت همان دادگاهی ست که قرار است یا لازم است دعوای اصلی در آن مطرح شود. برای مثال در خصوص ملاقات فرزند دادگاه خانواده صالح است و در خصوص موارد دیگر دادگاه عمومی. همچنین صرف صادر شدن و قبول دستور موقت به معنای پیروزی فرد در دعوا نخواهد بود و از این جهت حقی ایجاد نمیکند.

 سوالات متداول

دستور موقت چیست؟

یک نوع دادرسی فوری است بدون ورود به ماهیت پرونده برای جلوگیری از ضایع شدن حق فرد.

دستور موقت در خصوص ملاقات فرزند چیست؟

به این مورد در متن اشاره شده است که میتوانید مطالعه بفرمایید‌.

دستور موقت برای عدم پرداخت چک کدام است؟

در موردی که شما میخواهید به بانک دستور عدم پرداخت بدهید از این امر استفاده میکنید که متفاوت است با دستور موقت اصطلاحی.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید