تخلیه ملک تجاری مشاع پس از اتمام قرارداد

تخلیه ملک تجاری

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

ملک مشاع به ملکی گفته می شود که دارای چند مالک متعدد است در واقع یک ملک است و چند مالک دارد. در قواعد ملک مشاع به این شکل است که شریک بدون اذن شرکای دیگر حق تصرف در ملک را ندارد و گرنه میتوان تخلیه و خلع ید وی را از دادگاه درخواست کرد.

البته تخلیه ید مثل تخلیه ملک تجاری مشاع بیشتر راجع به موردی است که ملک به اجاره واگذار شده و مستاجر ملک از اتمام مدت حاضر به تخلیه نیست لذا از جانب شرکا تقاضای تخلیه داده می شود.

 در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی راجع به تخلیه ملک مشاع تجاری و تخلیه در موارد دیگر بیان کنیم.

تخلیه ملک مشاع

تخلیه ملک تجاری چگونه است؟

 اگر ملکی به اجاره واگذار شده است در حالی که مشاع است؛ ابتدائا در اجاره لازم است که تمامی شرکا اجازه بدهند و در مواردی طرف قرارداد قرار بگیرند. حال در زمان تخلیه هم یکی از شرکا میتواند درخواست تخلیه کند و اینکه گفته می شود یکی از شرکا به تنهایی نمی تواند اقدام به این کار حرف صحیحی نیست‌. به خصوص آنکه اگر حق کسب و پیشه و یا سرقفلی در این مورد وجود نداشته باشد این امر دشوار نخواهد بود.

اما در صورت وجود حق کسب و پیشه با توجه به پیچیدگی امر توصیه ما این است که با وکلا و کارشناسان متخصص بنیاد حقوقی سنا در حوزه سرقفلی و حق کسب و پیشه مشورت های لازم را انجام دهید و از راهنمایی و مشاوره های وکلای متخصص حوزه سرقفلی استفاده کنید.

تخلیه توسط مالک جدید

گاهی به این صورت است که مالک ملک در عین حال که خانه و ملک خود را به اجاره داده است آن را می فروشد این معامله صحیح است و اشکالی در آن وجود ندارد اما از طرف دیگر خللی به حقوق مستاجر هم وارد نمی شود و مالک جدید نمی تواند تخلیه مستاجر را تا پایان اجاره درخواست کند مگر آنکه خود موجر از ابتدا در قرارداد چنین حالتی را پیش بینی کرده باشد و حق فسخ یا حالت دیگری را در قرارداد شرط کرده باشد.

اما در غیر این صورت مالک جدید فقط در زمان اتمام اجاره می تواند درخواست تخلیه مستاجر را تقدیم دادگاه کند در واقع مستاجر به واسطه مالک قبل و قرارداد خود، حقی را به دست آورده است و قرار نیست با تغییر مالک این حق از بین برود. البته اگر مالک جدید ا خریدار نمیدانسته که مستاجر در ملک ساکن است میتواند قرارداد خود را با مالک قبلی فسخ کند.

شما میتوانید مسائل خود را در این خصوص با مشاوران و وکلای درجه یک بنیاد حقوقی سنا که ده ها کتاب در این زمینه تالیف کرده اند در میان بگذارید و از راهکار های موجود آگاه شوید.

تماس-با-گروه-وکلای-سناتخلیه ملک بعد از مزایده

مزایده یک ملک ممکن است به علل گوناگون توسط دادگاه انجام بشود مثل بدهکار بودن فرد و… بابت مهریه و یا امور و طلب های دیگر حال فرض کنیم شما در مزایده برنده شدید و ملک به نام شما سند خورد اگر در ملک، شخصی متصرف باشد تکلیف چیست؟ به نظر میرسد باید در اینجا از طریق دادگاه درخواست خلع ید را اقامه کرد و به صرف برنده شدن نمی توان از دادگاه خواست که متصرف را بیرون کند. البته اگر متصرف مستاجر و… به طور کلی با مجوز در آن بوده تا زمان اتمام مدت حق وی در آن حفظ خواهد شد.

چک تخلیه ملک

چک تخلیه ملک یا چک ضمانت تخلیه ملک در واقع چکی است که برای تضمین و ضمانت تخلیه زمان اجاره از طرف مستاجر به موجر داده می شود.

لذا به این خاطر که دلیل صدور این چک تخلیه به موقع بوده است اگر در زمان مقرر شده اقدام به تخلیه نکند؛ فرد می تواند نسبت به وصول چک و توقیف اموال مستاجر اقدام کند.

برای اخذ مشاوره راجع به این مورد و آگاهی از مزایا و معایب این امر می توانید با مشاوران بنیاد حقوقی بین المللی سنا در ارتباط باشید.

چگونگی تخلیه مغازه

مشاوره حقوقی آنلاین راجع به تخلیه ملک مشاع

موسسه حقوقی گروه وکلای سنا با سالیان زیاد تجربه در حوزه وکالت تخصصی می تواند در هر کجای ایران به شما خدمات مشاوره و وکالت آنلاین و تخصصی را ارائه بدهد به این صورت ‌که در هر موضوع خاص شما می توانید با وکیل و متخصص همان حوزه در ارتباط باشید و از تجربه های وی در این خصوص استفاده کنید. تخلیه ملک مشاع تجاری نیز در مواردی که متضمن حق کسب و پیشه است نیز دارای پیچیدگی های خاص خود است که توصیه می شود بدون مشورت و کسب اطلاع با وکیل سرقفلی در این زمینه اقدام نکنید. همچنین است نیاز به اخذ مشاوره در باقی حوزه های قرازدادی و غیر قراردادی که بعضا به آن اشاره شده است.

نتیجه گیری

در مطالب بالا موارد در خصوص تخلیه ملک مشاع و تخلیه ملک مزایده شده و همچنین جک تخلیه ملک و… به صورت مختصر بیان شد شما می توانید مسائل خود را با وکلا و مشاوران موسسه مطرح نمایید و به صورت تخصصی از مشاوره مزبور بهره ببرید.

سوالات متداول

تخلیه ملک مشاع تجاری چگونه است؟

 در بالا در خصوص این مورد توضیحاتی داده شد که می توانید مراجعه کنید.

آیا مالک جدید می تواند مستاجر را بیرون کند ؟

خیر چنین حقی ندارد. برای مطالعه بیشتر به مطالب بالا مراجعه کنید.

چک تخلیه ملک چیست؟

چکی که مستاجر به موجر بابت ضمانت تخلیه ملک سر موقع میدهد.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید