فسخ معامله بعد از انتقال سند

فسخ معاملات بعد فروخته شدن آن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

فسخ معامله بعد از انتقال سند هم ممکن خواهد بود و به این شکل نیست که اگر سند مال منتقل بشود دیگر فسخ معامله پس گرفتن مال ممکن نباشد بلکه بسته به نوع حق فسخی که پیش می آید و تحقق شرایط آن و اعمال آن فرد می تواند نسبت به فسخ معامله بعد از  انتقال سند اقدام کند. فسخ ناشی از خیاراتی (اختیارات) است که قانون برای شخص زیان دیده در اثر قرارداد در نظر گرفته است.

تماس-با-گروه-وکلای-سنابرای مثال ممکن است خریدار در معامله فریب فروشنده را خورده باشد که به استناد خیار تدلیس می تواند اقدام به فسخ معامله کند که البته موارد دیگری هم وجود دارد که در ادامه به آن اشاره میکنیم. برای ارتباط و اخذ مشاوره با وکلا و کارشناسان متخصص در حوزه قرارداد ها می توانید از طریق راه های ارتباطی تلفنی بنیاد حقوقی سنا  اقدام کنید.

بهم زدن معامله به علت پاس نشدن چک

فسخ معامله بعد از انتقال سند چگونه است؟

 معمولا در عرف اموال که ارزش بازاری بالایی دارند پس از انجام معامله فروشنده سند آن را به نام خریدار منتقل میکند که مثال بارز آن ملک و زمین و ماشین و… خواهد بود. مسئله این است حال که فرد سند را انتقال داده است اما بعد مشخص شده وی از معامله به دلیل موجه قانونی ضرر کرده آیا امکان به هم زدن معامله وجود دارد؟ یا خیر؟ باید گفت حتی در صورت انتقال سند، فسخ معامله امکان پذیر است اما به هر دلیلی نمی توان اقدام به فسخ کرد تنها در مواردی که قانون مشخص کرده است

توافق بر داشتن حق فسخ در مدت معین (شرط خیار).

 مثل عیب داشتن مال

فریبکاری یکی از طرفین

بیشتر از قیمت واقعی دادن مال(غبن)

نپرداختن مبلغ معامله

انجام ندادن شرط ضمن معامله و… تنها در این موارد است که فرد قانوناً می تواند نسبت به فسخ اقدام کند.

 شرط خیار و فسخ معامله بعد از انتقال سند

اگر ضمن قرارداد توافق شده باشد که شما یا طرف مقابل تا زمان مشخص و معینی مثل یک هفته یا یک ماه یا یک سال حق دارد نسبت به فسخ اقدام کند این شرط را شرط خیار می نامند و فرد در طول آن مدت می تواند اقدام به فسخ کند حال اگر سند هم منتقل شده باشد باز هم امکان فسخ و پس گرفتن مال ممکن خواهد بود.

  • تدلیس: فریبکاری ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ بدهد فرد مال خود را بهتر از آنچه هست جلوه میدهد یا این که بدون عیب و نقص نشان میدهد و به نوعی طرف مقابل را فریب داده است که به خاطر این امر، حق فسخ برای طرف معامله پیدا می شود.
  • فسخ به استناد غبن بعد از انتقال سند: غبن و خیار غبن برای مواردی است که فروشنده مال خود را به قیمتی فروخته که واقعاً قیمت واقعی آن کمتر بوده است. در اینجا کسی که از نظر مالی ضرر کرده حق فسخ پیدا میکند.
  • فسخ به دلیل عدم انجام شرط: گاهی ضمن عقد شرطی درج می شود که برای مثال فروشنده یا خریدار ملزم است فلان کار را انجام دهد در اینجا  اگر از انجام شرط خودداری کند ابتدا از طریق دادگاه اجبار می شود و اگر ممکن نشد اقدام به فسخ آخرین چاره ای است که فرد خواهد داشت.
  • نبودن صفت و فسخ معامله بعد از انتقال سند: گاهی صفت خاصی در مال ذکر شده است و شرط شده که مال با ان صفت فروخته شود؛ حال اگر این صفت نباشد فرد می تواند به این خاطر، اقدام به فسخ معامله کند. برای مثال در ماشین شرط شده که مدل فلان سال باشد یا در گوشی شرط شده که مدل فلان کشور باشد در خانه شرط شده که امتیاز فلان وام را داشته باشد حال که این شرط وجود ندارد امکان فسخ برای فرد پیدا خواهد شد.

فسخ حتی بعد از انتقال سند به دیگری

طبق رای وحدت رویه ای که اخیرا صادر شده است، اگر معامله به صورت چکی انجام شود و خریدار قرار را بر این گذاشته باشد که میزانی از چک را در زمان مشخصی پرداخت کند و فروشنده در زمان معین به بانک مراجعه کند و پول کافی در حساب نباشد در صورت درج شرط خیار در قرارداد بیع، این معامله قابل بهم زدن است حتی اگر خریدار آنرا به دیگری فروخته باشد.

فسخ معامله چکی

مشاوره حقوقی فسخ معامله بعد از انتقال سند

فسخ همانطور که به برخی از آنها اشاره شد دارای انواع گوناگونی است و هر کدام دارای شرایط خاصی برای تحقق و اعمال است برای مثال در تدلیس و عیب و غبن اگر زودتر اقدام به فسخ نشود حق فرد زایل می شود همچنین نحوه اقدام هم برای افراد ممکن است مبهم باشد در این راستا توصیه می شود که با وکلا و کارشناسان بنیاد حقوقی سنا  مشورت های لازم را انجام بدهید و از آنان راهکار های لازم را دریافت کنید.

وکلا و کارشناسان بنیاد حقوقی سنا  با فعالیت تخصصی در حوزه های مختلف وکالت مثل کیفری، امور قرارداد ها و خانواده و..‌. می توانند به صورت تخصصی به شما راهکار ارایه دهند تا به بهترین نحو بتوانید حقوق خود را اعمال کنید.

نتیجه گیری

فسخ معامله بعد از انتقال سند هم ممکن خواهد بود به عبارتی صرف اینکه سند منتقل شده است دلیل بر این نیست که فرد حق فسخ نداشته باشد بلکه در صورت وجود دلیل قانونی می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرد. در بالا به موارد فسخ در این خصوص اشاره شده است.

سوالات متداول

آیا فسخ معامله بعد از انتقال سند ممکن است؟

بله این امر حتی بعد از انتقال سند ممکن خواهد بود.

فسخ معامله بعد از انتقال سند در چه مواردی ست؟

در مواردی مثل غبن، خیار مجلس، خیار شرط، تدلیس و عیب و… می توان اقدام به فسخ کرد.

آیا با اسقاط کافه خیارات پس از انتقال سند می توان  معامله را فسخ کرد؟

 یله همچنان در مواردی این امر ممکن خواهد بود برای این مورد با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید.تماس-با-گروه-وکلای-سنا

2 پاسخ

  1. باسلام.مغازه خودرادرفروردین فروخته ام.وخریدارفقط ۵۰میلیون در زمان عقد قرارداد ازگل ثمن به ارزش ۱۴میلیارد داده است و۴.۵ دانگ سند را با فریبکاری به نام خود زده باتوجه ه به طرح شکایت ورفتن به دادگاه وقاضی اعلام به پرداخت مبلغ به خریدار نموده است ولذا میتوانم من بازپرداخت ضرر وزیران فسخ کنم وسندرا چه کارکنم ممنون از راهنمایی …داودترکمن

  2. بنده ملکی از مدیرعامل سازمانی خریداری کردم و ایشان به مالک ساختمان بدهکار است یعنی ملک را بصورت دوقسطه خریداری کردند که قسط اول به ایشان پرداخته ولی قسط دوم را نداده ولی بنده تمامی ثمن معامله رابه مدیرعامل پرداخت کردم وبراین سندقطعی تک برگ زدند آیا مالک حق ادعای مالکیت را دارد

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید