احضاریه طلاق چیست و چند روزه می آید + نمونه متن آن

احضاریه طلاق چیست و چند روزه می آید

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

احضاریه برگرفته از واژه احضار به معنی حاضر کردن یا حاضر ساختن است. در اصطلاح احضاریه ورقه ای است که برای فراخواندن کسی برای حضور در دادگاه و در نزد قاضی جهت پاسخگویی به سوالات وی.

وکیل پایه یک دادگستریبا ابلاغ احضاریه مخاطب ورقه ابلاغیه متوجه می شود دعوایی علیه وی تشکیل شده است. به عبارتی وقتی کسی در دادگستری طرح دعوا می کند برای آنکه خوانده از این دعوا مطلع شود، یک نسخه از آن برای علت حضور فرد و مکان و زمان حضور برای رسیدگی به خوانده ابلاغ می شود.

ابلاغیه یا با مسامحه احضاریه طلاق زمانی ارسال می شود که یکی از طرفین درخواست طلاق داده و دادگاه زمان رسیدگی تعیین کرده و باید زمان رسیدگی و اینکه درخواست طلاق داده شده را به اطلاع فرد مقابل با احضاریه برساند و به وی ابلاغ کند.

در قانون مدنی و قانون حمایت خانواده که در باب حقوق زن و شوهر سخن به میان آورده از طلاق و نحوه طلاق هم سخن گفته است.

طبق قانون مرد می تواند همسر خویش را طلاق دهد اما بدان معنا نیست که بتواند بدون فوت وقت این کار را انجام دهد که باید از طریق دادگاه اقدام کند تا دادگاه در صورت صدور حکم اجازه طلاق و جاری شدن آن را بدهد تا از طریق دفاتر ثبت طلاق، طلاق اجرا و ثبت شود.

اما در بحث احضاریه باید گفت هریک از زن و شوهر که درخواست طلاق داشته باشد.

برای مثال: زن در مواردی که مدعی سختی و عسر و حرج در زندگی با مرد است می تواند در خواست طلاق بدهد حالا وقتی این دادخواست تحویل دادگاه شد.

دادگاه در موعدی که مشخص می کند برای رسیدگی از قبل به طرف مقابل یا خوانده ابلاغ احضاریه می کند که برای جلسه رسیدگی حاضر شود.

برای مثال: اگر زن دادخواست طلاق داده احضاریه برای مرد ارسال می شود و بر عکس.

انواع ابلاغ احضاریه

ابلاغ ممکن است به دست خود مخاطب برسد در این صورت آن را ابلاغ واقعی می نامند اگر ابلاغ به این صورت انجام شود فرد مخاطب بعد از صدور رای حق ندارد بگوید من از جریان دادرسی آگاه نبودم‌.

ابلاغیه ممکن است به دست خود مخاطب نرسد.

بلکه برای مثال وقتی به منزل وی ابلاغ می شود در خانه نباشد و به بستگان کی ابلاغ شود در این صورت ابلاغ را قانونی می نامند.

اما اگر به صورت الکترونیکی در سامانه ثنا انجام شود و فرد در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشد وقتی که به حساب کاربری وی ارسال شده باشد پیامکی حاوی اینکه در سامانه ثنا احضاریه برای شما آمده است برای فرد ارسال می شود.

حال اگر فرد به سامانه مراجعه کند و آن را ببیند ابلاغ به صورت کامل انجام می شود و فرد نمی تواند منکر آن بشود.

ابلاغ احضاریه

چه مدت طول می کشد احضاریه طلاق بیاید(ابلاغ شود)

پس از وصول دادخواست که از طرف دفاتر خدمات قضایی ارسال شده است به دادگاه در دادگاه با بررسی آن در صورت تکمیل بودن آن تعیین وقت می کند و نسخه ای از دادخواست و ضمایم آن را برای خوانده ارسال می کند.

مدت دقیقی را نمی توان اشاره کرد اما ممکن است بعد چند روز یا چند هفته ابلاغ بشود اما در هر حال زمان دقیق جلسه رسیدگی در آن درج شده که ممکن است ماه ها پس از دریافت ابلاغیه باشد.

در هر حال این مدت زمان فاصله بین ابلاغ و جلسه رسیدگی نباید کمتر از ۵ روز باشد

طلاق به درخواست زن و احضاریه

طلاق به درخواست زنهمانطور که در بالا اشاره ای داشتیم زن می تواند در مواردی عسر و حرج خود را در دادگاه ثابت کند و دادگاه حکم طلاق صادر کند.

به جز موارد عسر و حرج که محدود به چند مورد نیستند و موارد زیادی را شامل می شود مثل اعتیاد مرد، اختلالات روانی و عصبی مرد، توهین و بی احترامی توسط مرد، کتک کاری، ندادن خرجی و نفقه، مشکلات زناشویی و جنسی و موارد دیگر عسر و حرج زن.

اما در حالت دیگر با اثبات یکی از موارد ۱۲ گانه شروط ضمن نکاح نامه و اثبات آن در دادگاه زن می تواند از دادگاه حکم طلاق بگیرد.

زن در صورت داشتن تصمیم قطعی به طلاق باید یک سری تشریفات را سپری کند:

ابتدائا وی باید در “سامانه تصمیم” ثبت نام کند و به جلسات مشاوره قبل از ازدواج بروند.

طلاق به درخواست زن

سامانه تصمیم چیست؟

این سامانه برای نوبت دهی اینترنتی درخواست طلاق است حال چه توافقی باشد یا به درخواست یکی از طرفین که توسط سازمان بهزیستی راه اندازی شده است.

در واقع کسانی که قصد طلاق دارند قبل از هر چیز باید مشخصات خود را در سامانه تصمیم درج کنند و نوبت مشاوره بگیرند

تا زمانی که طرفین این جلسات مشاوره را نرفته باشند نوبت رسیدگی قاضی نمی شود و این مقدمه دادگاه رفتن است در صورتی که طرفین در این جلسات به سازش نرسند.

بعد از جلسات مشاوره می توان دادخواست طلاق را تنظیم و ثبت کرد. تنظیم دادخواست در دفاتر خدمات قضایی انجام می شود.

این دادخواست از طریق همین دفاتر خدمات قضایی به دادگاه ارسال می شود.

پرونده به یکی از شعب دادگاه از طریق دفتر کل ارسال می شود که پس از بررسی وقت رسیدگی تعیین می شود و زمان و مکان جلسه رسیدگی به طرفین یعنی زن و شوهر ابلاغ می شود. احضاریه فرستاده می شود حال به صورت الکترونیکی و در سامانه ثنا یا به صورت حضوری.

اگر طلاق از طرف زن باشد باید همانطور که گفتیم عسر حرج یا یکی از ۱۲ مورد شروط در نکاح نامه را ثابت کند.

اگر زن موافق به اثبات امر شد دادگاه حکم طلاق صادر می کند. بدیهی است که این حکم توسط مرد قابل اعتراض است.

نمونه ای از احضاریه

احضاریه

نتیجه گیری

احضاریه برای حضور فرد در دادگستری است که دعوایی یا شکایتی علیه وی مطرح شده البته احضاریه بیشتر در مباحث کیفری به کار می رود و به جز خوانده دعوای حقوقی و متهم ممکن است برای شاهد و کارشناس و … نیز فرستاده شود.

احضاریه یا ابلاغیه طلاق در زمانی است که فرد دادخواست طلاق داده است و پس از تعیین وقت و تعیین زمان رسیدگی از طرف دادگاه موعد مقرر جلسه رسیدگی با درج علت حضور به طرف مقابل ابلاغ می شود.

مدت زمانی که طول می کشد احضاریه به دست طرف برسد بستگی به دادگاه دارد که بعد از تعیین وقت چه زمانی را برای ابلاغ و جلسه رسیدگی در نظر دارد در هر حال نباید زمان جلسه رسیدگی و زمان ابلاغ کمتر از ۵ روز باشد.

سوالات متداول

احضاریه چیست؟ فرق احضاریه با ابلاغیه در چیست؟

احضاریه برگه ای است به طرف مقابل که از طرف دادگاه فرستاده می شود چه به صورت فیزیکی یا الکترونیکی برای آن که فرد در دادگاه حضور یابد که یا توضیحاتی ارائه دهد یا از خودش دفاع کند. احضاریه و ابلاغیه معمولا به جای هم به کار می روند اما احضاریه بیشتر در مباحث کیفری است.

ابلاغ واقعی از طریق سامانه ثنا چگونه احراز می شود؟

اگر فرد محتوای بارگذاری شده در سامانه را رویت کند به مثابه ابلاغ واقعی است و دیگر قابل انکار نیست و نخواهد بود.

در کدام نوع طلاق ها فرد قبل از دادخواست باید در سامانه تصمیم نوبت گیری کند؟

در تمام طلاق ها چه طلاق توافقی، طلاق به درخواست مرد و یا طلاق به درخواست زن این امر لازم است.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید