تابعیت کانادا – شرایط و روش های اخذ تابعیت کانادا در سال ۲۰۲۱

شرایط و روش های اخذ تابعیت کانادا در سال ۲۰۲۱

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

بر اساس آخرین آمار گرفته شده، به طور تقریبی، سالانه ۲۰۰ هزار نفر درخواست اقامت کانادا را می‌ کنند. به دلیل کم جمعیت بودن و همچنین وسعت و بزرگی، کشور کانادا به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است.

در ادامه این مطلب به بررسی شرایط و روش های اخذ تابعیت کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم.

وکیل پایه یک دادگستریتابعیت کانادا به چه معنی است؟

تابعیت فردی در یک کشور به این معنی است که فرد مورد نظر در جمعیت تشکیل دهنده آن کشور به عضویت پذیرفته شده است. به طور کلی، زمانی که فردی تابعیت کانادا را دریافت می کند، تمامی روابط سیاسی، حقوقی و معنوی او با حکومت کانادا مشخص شده است.

شرایط تابعیت کانادا

از جمله شرایط دریافت تابعیت کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داشتن حداقل هجده سال تمام: افراد زیر ۱۸ سال باید والدین یا مادر و پدر خوانده یا ولی قانونی او برای او درخواست شهروندی کانادا کنند.
  این در صورتی امکان پذیر است که حداقل یکی از آن ها شهروند کانادا بوده یا همزمان برای شهروندی کانادا اقدام می کند.
 2. آشنایی با زبان: افراد متقاضی تابعیت کانادا باید تا حد قابل قبولی به زبان انگلیسی یا فرانسه آشنایی داشته باشند.
 3. ساکن بودن در کانادا حداقل به مدت ۴ سال.
 4. داشتن اطلاعات لازم نسبت به کانادا: متقاضیان بین ۱۸ تا ۵۴ سال باید در آزمون مربوط به تابعیت کانادا قبول شوند تا بتوانند تابعیت کانادا را دریافت کنند.
 5. عدم سابقه کیفری.
 6.  حضور فیزیکی در کانادا به مدت ۱۸۳ روز در هر سال.
 7. داشتن اطلاعات کامل از حقوق و وظایف شهروندان کانادایی.

شرایط تابعیت کانادا

روش های اخذ تابعیت کانادا

از روش های دریافت تابعیت کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تولد: به صورت کلی، در صورتی که کسی در کانادا متولد شود، از طریق اصل خاک، تابعیت کانادایی دریافت می کند. فقط کسانی مشمول این قضیه نمی شوند که فرزند دیپلمات های کشورهای خارجی هستند.
 2. اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج: ازدواج کردن با یک شهروند کانادایی به تنهایی روند تابعیت کانادا را سریع نمی کند، اما امکان دستیابی به اقامت کانادا را فراهم می کند. این افراد باید مثل باقی افراد متقاضی تابعیت کانادا، مراحل لازم برای دریافت تابعیت را طی کند.
 3. اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تحصیل: در هر سال بیشتر از ۳۵۰ هزار دانشجو از کشور های دیگر برای تحصیل به کانادا مهاجرت می کنند. جهت ادامه تحصیل در کشور کانادا باید توسط یک مدرسه، کالج، دانشگاه یا هر موسسه آموزشی پذیرفته شوید و ثابت کنید که توان پرداخت هزینه تحصیل خود را دارید.
 4. اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق کار: ویزای کار کشور کانادا از طریق برنامه مهاجرین، پناهندگی و شهروندی کانادا صادر می شود.
 5. اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق سرمایه گذاری: دریافت تابعیت کانادا از طریق سرمایه گذاری با توجه به ایالت انتخابی فرد متقاضی برای سرمایه گذاری و همچنین مقدار و نوع سرمایه گذاری متفاوت است.

روش های اخذ تابعیت کانادا

شهروندی کانادا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

به طور کلی، هر کسی که از پدر یا مادر کانادایی به دنیا بیاید، در هر کشوری که باشد، کانادایی محسوب می شود.

همچنین اگر فردی در کشور کانادا متولد شود، با این شرط که هیچ کدام از والدین او در کانادا اقامت دیپلماتیک نداشته باشند، تبعه کانادا به شمار می آید و پاسپورت کانادایی دریافت می کند.

آن دسته از افرادی که به کانادا مهاجرت کرده اند، می توانند درخواست تابعیت این کشور را بدهند. تمامی کسانی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند، اگر شرایط قانونی آنها احراز شد، می توانند تقاضای خود را جهت اخذ تابعیت کانادایی به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارائه کنند.


بیشتر بخوانید: قانون دو تابعیتی در ایران


مراحل ارسال درخواست شهروندی کانادا

در قدم اول متقاضی باید تقاضای شهروندی کند و تقاضای او مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین متقاضیانی که سن آن ها بین ۱۸ تا ۵۴ سال باشد، باید در امتحان شهروندی کانادا شرکت کنند. این آزمون در مورد اطلاعات اولیه در خصوص کشور کانادا است.

اطلاعاتی مانند تاریخ، جغرافیا و سیستم سیاسی کانادا مورد پرسش قرار می گیرند.

بعد از پذیرفته شدن در این آزمون، هر فرد بالای ۱۸ سال باید در مراسم مخصوص اعطای تابعیت شرکت کرده و بعد از ادای سوگند، شهروندی او به صورت رسمی پذیرفته می شود.

شهروندی کانادا

تفاوت اقامت دائم و تابعیت کانادا

تفاوت اصلی تابعیت و اقامت دائم کانادا در این است که افرادی که تابعیت کانادا را دریافت کرده اند، حق ماندن و ورود و خروج در کانادا را به راحتی دارند. همچنین برخلاف کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، افرادی که تابعیت کانادا را اخذ کرده اند، می توانند در انتخابات استانی و فدرال کانادا شرکت کنند.

علاوه بر این، در صورت دریافت تابعیت کانادا، می توانید در برخی از شغل های خاص همچون ارتش یا وزارت اطلاعات کانادا استخدام شوید؛ اما در صورت اقامت دائم این امکان برای شما وجود ندارد.

شرایط دریافت تابعیت و اقامت کانادا برای کودکان زیر ۱۸ سال

کودکان زیر ۱۸ سال، برای گرفتن تابعیت کانادا، باید مقیم دائم کانادا باشند. همچنین والدین آن ها باید تبعه کانادا بوده یا برای دریافت تابعیت کانادا اقدام کرده باشند. علاوه بر این، مدت اقامت و مدارک لازم مربوط به تابعیت بزرگسالان در کانادا، برای افراد زیر ۱۸ سال نیاز نیست.

شرایط دریافت پاسپورت کانادا

جهت اخذ پاسپورت کانادا، باید حتما تابعیت این کشور را داشته باشید.

کلیه افراد تابع کشور کانادا، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند، می توانند پاسپورت کانادایی دریافت کنند. اما تنها تابعیت داشتن باعث دریافت پاسپورت از دولت کانادا نمی شود.

در صورت داشتن شرایط زیر، فرد از داشتن گذرنامه کانادا محروم می شود:

 1. داشتن مدارک یا فرم های تقاضای گذرنامه ناقص
 2. داشتن اتهام به جرم قابل تعقیب متقاضی
 3.  داشتن محکومیت به حبس
 4.  عدم اجازه خروج فرد از کانادا
 5. محکومیت فرد به زندان توسط دولتی در خارج از کانادا

پاسپورت کانادا

نتیجه گیری

با توجه به تمامی نکات ذکر شده در این مقاله در مورد اخذ تابعیت کانادا، هر فرد باید روش مناسبی را برای دریافت تابعیت کانادا با توجه به شرایط خود انتخاب کند که این روش ها برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

شما می توانید برای تسریع روند اقامت و دریافت تابعیت کانادا، از وکیل مهاجرتی متخصص و با تجربه کمک بگیرد تا بتوانید از زمانی کوتاه و روشی آسان، تابعیت کانادا را دریافت کنید.

سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت کانادا

آیا برای دریافت تابعیت کانادا نیاز به مدرک تحصیلی است؟

اگر قصد دریافت تابعیت کانادا از طریق تحصیل را داشته باشید، باید مدرک دانشگاهی لازم یا مدرک فنی حرفه ای داشته باشید.

آیا برای دریافت تابعیت کانادا باید سابقه کار داشته باشیم؟

برای اخذ تابعیت کانادا از طریق کار، باید در حوزه کاری خود حداقل ۵ سال سابقه کار داشته باشید.

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید