مطالبه خسارت افت قیمت خودرو نو و کار کرده

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

مطالبه خسارت افت قیمت خودرو موضوعی است که ممکن است هم برای شما پیش آمده باشد و هم این که راجع به نحوه اقدام در این زمینه برای شما ایجاد سوال شده باشد.

اساسا در هر تصادف قیمت اصلی اتومبیل تصادفی کاهش پیدا میکند به خصوص در مواردی که قیمت اتومبیل گران باشد و خسارات وارد نیز زیاد باشد.

در ادامه همراه ما باشید تا مطالبی راجع به نحوه مطالبه افت قیمت خودرو را بیان کنیم.

دادخواست افت قیمت خودرو

منظور از افت قیمت خودرو چیست؟

زمانی که صاحب یک ماشین که با آن ماشین تصادف رخ داده است بخواهد آن را بفروشد این تصادف کردن قیمت آن را کاهش میدهد و فرد از این جریان ضرری متوجه وی خواهد شد . برای مثال شما با ماشین پژو پارس خود تصادف میکنید و میزان ۳میلیون تومان خسارت برای تعمیر محل برخورد و تصادف برآورد می شود  حال آیا واقعا این ماشین تنها ۳ میلیون تومان خسارت دیده است؟ خیر در زمان فروش به دلیل رنگ خوردگی قیمت ماشین کاهش می یابد و این خود نوعی ضرر است که به مالک ماشین وارد شده است که این را خسارت افت قیمت خودرو می نامند.

افت قیمت خودرو چه میزان است؟

 این امر بسته به این که ماشین صفر و یا اینکه کار کرده باشد متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر یک خودرو صفر باشد قاعدتا با یک تصادف افت قیمت بیشتری پیدا میکند و هرچه شدت تصادف بیشتر باشد افت قیمت آن هم بیشتر خواهد بود. اما خودرو کارکرده چه بسا با تصادف کردن افت قیمت آن در مقایسه با خودروی صفر‌ کمتر باشد .

مسئول پرداخت افت قیمت خودرو

میدانیم که در تصادفات غالبا خسارات وارده به اتومبیل را بیمه پرداخت میکند اما افت قیمت خودرو چیزی به جز خسارات وارده به اتومبیل است و شرکت بیمه در قبال این امر تعهدی ندارد و بیمه ها چنین امری را بیمه نمیکنند لذا این افت قیمت بر عهده مقصر حادثه خواهد بود.تماس-با-گروه-وکلای-سنا

موارد افت قیمت خودرو

در تصادفات باید در نظر داشت که افت قیمت خودرو با در نظر گرفتن چند فاکتور قابل ارزیابی خواهد بود از جمله این که: خسارت وارده مربوط به کدام قسمت ماشین بوده است؟ و شدت این خسارت چه میزانی بوده است؟ همچنین باید بدانیم اگر قسمت هایی مثل شاسی ها و سقف و ستون و یا گلگیر و در ها آسیب دیده باشند در افت قیمت خودرو تاثیر بیشتری خواهند داشت.

تصادف از ناحیه عقب ماشین، وسیله را با افت قیمت بیشتری مواجه می کند زیرا آن ناحیه قابلیت جداسازی ندارد. به همین ترتیب انواع خسارت های وارد شده به ماشین تاثیر مختلفی بر افت قیمت آن خواهند داشت که توسط کارشناس فنی ارزیابی می شود.

نحوه مطالبه خسارت افت قیمت خودرو

در اینجا اگر این افت قیمت از نظر ما تا ۲۰ میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف موضوع را با تقدیم دادخواست مطرح کنیم و اگر بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد با دادخواست به دادگاه باید اقامه دعوا کرد.

توصیه می شود در این باره ابتدا اقدام به تامین دلیل کنید که باید وسط شورا انجام شود و تا قبل از تامین دلیل از تعمیر خودرو خودداری کنید.

گروه وکلای سنا با ده ها سال سابقه در زمینه تنظیم اوراق و لوایح قضایی و وکالت در زمینه انواع پرونده های حقوقی یک موسسه متمرکز در زمینه مشاوره حقوقی و بر عهده گرفتن امر دفاع و اعتراض است که هر وکیلی داخل در این موسسه موظف است صرفا در حیطه ی تخصص و موضوعی که فعالیت کرده و رای گرفته وکالت کند، لذا موضوعات خود را با خیال راحت به وکلای ما بسپارید زیرا وکیلی روند پرونده شما را جلو خواهد برد که در این زمینه فعالیت داشته و رای گرفته است.

مطالبه خسارت تصادف

مطالبه خسارت تصادف همان مبلغی ست که برای تعمیر و به حالت اول برگرداندن اتومبیل پرداخت می شود که ممکن است توسط بیمه پرداخت شود.

در تصادفی که رخ میدهد اگر ماشین مقصر حادثه دارای بیمه نامه بوده باشد باید به اداره بیمه مراجعه کرد. کارشناس اداره بیمه میزان خسارت را برآورد میکند با در نظر گرفتن اینکه بیمه تکلیفی به پرداخت کل خسارت ندارد و تنها کسری از آن را پرداخت میکند و به اصطلاح دارای سقف خاصی است.

حال اگر خسارت بیشتر از سقف بیمه باشد و توافقی بین طرفین رخ ندهد زیان دیده میتواند از طریق دادگاه مابقی خسارت را از مقصر حادثه مطالبه کند. البته اگر رقم مورد خواسته تا ۲۰ میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف مطالبه انجام شود‌.

 • خسارات بدنی بیمه

اگر در اثر حادثه افرادی جان خود را از دست بدهند شرکت بیمه میزان خسارت جانی را یعنی دیه افراد را به هر تعدادی که در ماشین بوده اند پرداخت میکند و اگر این تعداد بیش از حد مجاز سرنشینان باشد؛ باقی را صندوق خسارات بدنی پرداخت میکند.

 • خسارت مالی وارده به ماشین

این مورد با دیه در ارتباط است یعنی این که میزان و سقف تعهداتی که بیمه گر دارد برای پرداخت خسارت به میزان ۲/۵ درصد دیه افراد در ماه حرام (محرم.رجب.ذی القعده و ذی الحجه) خواهد بود. برای مثال نرخ دیه در ماه حرام ۸۰۰ میلیون تومان است لذا با حساب دو نیم درصد آن حداقل تعهدات بیمه ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

اما این امر در رابطه با خودرو های لوکس پیچیده تر می شود.

 • خسارت وارد بر ماشین های لوکس

طبق قانون جدید خودرو به متعارف و غیر متعارف یا لوکس تقسیم بندی می شود. خودرویی که قیمت آن کمتر نصف دیه در ماه حرام باشد غیر متعارف است.

 لذا اگر خودرو هم چند میلیاردی باشد تنها تا میزان خودرویی جبران خسارت می شود که قیمت آن کمتر از دیه در ماه حرام باشد. لذا اگر خودرو لوکس باشد و مثلا چند میلیارد میزان جبران خسارت آن به اندازه خودروی ۴۰۰ میلیونی انجام می شود چون دیه ماه حرام ۸۰۰ میلیون است.

برای مثال اگر خودروی فرد که ۴ میلیارد تومان است تصادف کند و کاملا از بین برود و مقصر طرف مقابل باشد حتی با رجوع به دادگاه هم دارنده خودرو لوکس تا ۴۰۰ میلیون می تواند مطالبه کند از فرد مقصر.

برای اطلاع از جزئیات امر می توانید با وکلا و کارشناسان متخصص بنیاد حقوقی سنا در ارتباط باشید.

دادگاه افت قیمت خودرو، گرفتن خسارت خودرو

مشاوره حقوقی مطالبه افت قیمت خودرو

مطالبه افت قیمت خودرو نیاز به تقدیم دادخواست و اقامه دعوا در شورا و دادگاه دارد شما می توانید وکالت دعوای خود را به وکلای متخصص این حوزه در گروه وکلای سنا واگذار کنید. موسسه سنا با نگاهی تخصصی به امر وکالت و تقسیم بندی وکلا در حوزه های مختلف حقوقی ساز و کاری را فراهم ساخته است که شما برای  هر مورد به وکیل متخصص در آن حوزه مراجعه کنید.

همچنین بنیاد حقوقی وکلای سنا امکان مشاوره حقوقی در حیطه های مختلف مانند مطالبه افت قیمت خودرو را برای شما فراهم کرده است.

نتیجه گیری

مطالبه افت قیمت خودرو امری جدا از مطالبه خسارات مالی وارده به خودرو است که غالبا بیمه ها آن را بیمه نمی کنند و از خود فرد مقصر حادثه باید با طرح دعوا مطالبه شود در بالا مختصرا به مواردی در این رابطه اشاره  کردیم.

سوالات متداول

آیا بیمه خسارات مربوط به افت قیمت خودرو را پرداخت میکند؟

غالبا بیمه ها شامل این امر نمی شوند.

مطالبه خسارت افت قیمت خودرو از کجا به عمل می آید؟

این امر از طریق طرح دعوا در شورا و دادگاه با تفصیلی که گفته شد ممکن می باشد.

مسئول پرداخت در مطالبه افت قیمت خودرو چه کسی ست؟

 مقصر حادثه در این باره مسئول خواهد بود.

یک پاسخ

 1. سلام.
  هزینه افت قیمت خودرو آسیب دیده به دستور قانون توسط بیمه ثالث خودرو مقصر پرداخت میشه. من در تصادفی مقصر شناخته شدم و افت قیمت خودرو مقابل از بیمه ثالث من پرداخت شد:
  عطف به ماده ۱۹ قانون بیمه کشور مصوب ۰۷/۰۲/۱۳۱۶ مسئولیت بیمه‌گر برابر با تفاوت قیمت حاصله در مال بیمه شده در لحظه‌ای قبل از خسارت و بلافاصله پس از خسارت تعیین شده است و لذا پر واضح است که هم خسارت تعمیر و هم خسارت افت قیمت در چارچوب این ماده قرار می‌گیرد.
  با این قانون، من تونستم در دادگاه بیمه رو محکوم کنم و بیمه ۷۰ میلیون تومن به خسارت دیده پرداخت کرد. اما توجه داشته باشید که سقف پرداخت بیمه برابره با سقف تعهد مالی بیمه ثالث شما که توصیه میکنم موقع بیمه کردن این عدد رو خیلی بالا بزنید. من الان ۲۰۰ میلیون تومن سقف تعهد مالی رو تعیین میکنم. هزینه زیادی نداره اما نجاتتون میده
  شماره دادنامه: ۱۴۰۱۹۱۳۹۰۰۱۱۲۵۱۱۳۲ تاریخ صدور دادنامه: ۱۴۰۱-۰۸-۱۸٫ شعبه ۵ حقوقی شهر قدس
  شماره دادنامه تجدیدنظر: ۱۴۰۱۶۸۳۹۰۰۱۶۲۴۷۵۷۴ تاریخ صدور: ۱۴۰۱-۰۹-۱۱٫ شعبه ۵۶ تجدیدنظر تهران
  موفق باشید

مقالات دیگر

با ما در ارتباط باشید