چگونه متن صیغه موقت بخوانم؟

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

متن صیغه موقت در رابطه با زوجیت و محرمیت در عقد موقت به کار می رود همچنان که در عقد دائم معمولا عاقد از زوجین وکالت در گفتن صیغه میگیرد در عقد موقت هم متن و جمله ای وجود دارد که آن را برای محرمیت و تحقق عقد می خوانند البته در این راستا یعنی متن صیغه نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

متن صیغه، متن صیغه به عربی، متن صیغه موقت

صیغه موقت

در قانون دو نوع عقد وجود دارد که در آن زوجین به صورت قانونی محرم می شوند که یک نوع آن عقد موقت یا صیغه موقت است در صیغه ی موقت همچنان که پیداست عقد تا مدتی ادامه دارد و بعد از آن خود به خود از بین میرود مگر آنکه از قبل مرد مدت باقی مانده را ببخشد(بذل کند).

تماس-با-گروه-وکلای-سنامدت صیغه

در عقد موقت طرفین می توانند هر مدت زمانی را که مایل هستند مشخص و تعیین کنند مثل یک ماه، یک سال ، ۱۰ سال و… نکته ی مهم این است که حتما باید مدت بین طرفین مقرر شود در غیر این صورت عقدی شکل نگرفته و طرفین این میزان مدت را باید در توافق هم و یا متن صیغه موقت اشاره کنند.

متن صیغه به عربی و فارسی

متن صیغه موقت را ممکن است عاقد از طرف زوجین بخواند یا این که مرد از طرف هر دو بخواند یا این که زن آن را قرائت کند و ممکن است هر یک از زوجین قسمت مربوط به خود را بخوانند.

  • اگر عاقد متن صیغه ی موقت را بخواند:

ابتدا باید از خانم وکالت بگیرد و رو به خانم میگوید: زَوَّجتُ مُوکِّلَتی (نام خانم) مُوَکَّلی (نام آقا) فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ عَلَی المَهر المَعلُوم» (من موکلم (نام خانم) را به همسری موکلم (نام آقا) در آوردم با مدت معین و با مهر معین) سپس به وکالت از آقا می گوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ لِمُوَکِّلی (نام آقا)» (این ازدواج را از طرف موکلم (نام آقا) قبول کردم)

  • اگر آقا خودش متن صیغه را قرائت کند:

زَوَّجتُ مُوَکِّلَتِی (نام خانم) نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم» (من موکلم (نام خانم) را به همسری خودم در آوردم با مدت معین و با مهر معین) سپس از طرف خودش می گوید: «قَبِلتُ التَّزویج» (این ازدواج را قبول کردم)

  • اگر خانم متن صیغه را قرائت کند این گونه میگوید:

زَوَّجتُک نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهر المَعلُوم» (من خودم را به همسری تو در آوردم با مدت معین و با مهر معین) سپس از طرف آقا می گوید: «قَبِلتُ التزویج لموکِّلی (نام آقا)» (این ازدواج را از طرف موکلم (نام آقا) قبول کردم)

  • اگر هر کسی از طرف خودشمتن صیغه را بگوید:

در این صورت خانم می گوید: «زَوَّجتُکَ نَفسِی، فِی المُدَّۀِ المَعلُومَۀِ، عَلَی المَهرِ المَعلُوم» (من خودم را به همسری تو در آوردم با مدت معین و با مهر معین) و پس از آن آقا می گوید: «قَبِلتُ التَّزویجَ» (این ازدواج را قبول کردم)

وکیل پایه یک دادگستریگروه وکلای سنا  از سال ۲۰۱۵ به طور حرفه ای، وکلای متخصصی از هر حوزه ی حقوقی را دعوت نموده تا به شکل تخصصی در زمینه خدمات حقوقی و مشاوره و انجام وکالت و امور پرونده موکلین تحت نظارت بنیاد سنا فعالیت داشته باشند و هر وکیل صرفا مسئول و موظف به وکالت و انجام مشاوره به شکل رشته ای و تخصصی است؛ لذا آمار رضایت مشاوره های مجموعه ما به شدت بالاست و تضمین عودت وجه در صورت عدم رضایت هم صحه ای بر گفتار ماست.

صیغه موقت بدون عبارت عربی

نکته دیگر این که طرفین بدون خواندن این صیغه ی عربی میتوانند با کلمات فارسی یا هر زبان دیگری خودشان عقد موقت را شکل بدهند مثلا به این صورت که مرد یا زن پیشنهاد ازدواج موقت با ذکر مدت و مهریه معین را بدهد و طرف مقابل صراحتا قبول کند.

طلاق صیغه

در عقد موقت بر خلاف عقد دائم ما چیزی تحت عنوان طلاق نداریم و مدت مذکور در عقد موقت بعد از اتمام آن باعث می شود بدون هیچ صیغه ای عقد موقت منحل شود و طرفین دیگر زن و شوهر نباشند.

اما مرد هم میتواند بدون صیغه ی خاصی مدت باقی مانده را ببخشد و در اثنای کار آن را منحل کند.

مهریه و ارث صیغه موقت

نکته ی بسیار مهم در عقد موقت این است که حتما باید مهریه در صیغه موقت تعیین شود و مثل ذکر مدت اهمیت مهمی دارد در غیر این صورت مطابق قانون عقد آنان باطل است.

در عقد موقت زن از شوهر ارث نمیبرد و همچنین شوهر هم از زن ارث نمیبرد حتی اگر شرط شود که ارث وجود داشته باشد باز هم این شرط باطل است و اثری ندارد.

اما فرزندی اگر در این رابطه متولد شود وی از پدر و مادر خود ارث خواهد برد.

صیغه بدون اجازه

صیغه موقت برای دختر باکره نیازمند اجازه پدر است اما اگر دختری، باکره نباشد بدون اجازه پدر هم می تواند صیغه ی موقت کند و یا متن صیغه را قرائت کند. اگر دختر باکره باشد و اجازه ولی خود را نداشته باشد نکاح و عقد آنان باطل است. توصیه ما این است که در این راستا از مشاوره وکلا و کارشناسان حقوق خانواده گروه وکلای سنا بهره بگیرید تا از مقررات و کم و کیف امر آگاه شوید.

صیغه ۹۹ ساله

متن صیغه موقت می تواند ۹۹ ساله باشد در این جا مرد میتواند هر زمانی که میخواهد قبل از این مدت مزبور عقد را با بذل مدت تمام کند و رابطه عقد را منحل کند.

برای صیغه به چه کسی مراجعه کنیم؟

صیغه موقت و ادای متن صیغه موقت نیازی به این ندارد که به کسی مراجعه شود و طرفین خودشان میتوانند به الفاظ و جملات عربی و یا فارسی گفته شده عقد را منعقد کنند که البته با شرایط گفته شده مثل ذکر مدت و ذکر مهریه همچنین در صورت باکره بودن اجازه پدر.

خواندن صیغهموقت، خواندن صیغه، چگونه صیغه بخوانیم؟

مشاوره حقوقی راجع به متن صیغه ی موقت

بنیاد بین المللی سنا با دسترسی و دعوت وکلا، کارشناسان و مشاوران حقوقی درجه یک کشور در حوزه های مختلف مثل حقوقی، کیفری، ملکی ، خانواده و… در حال حاضر یکی از پر مخاطب ترین موسسات حقوقی در کشور به حساب می آید. شما میتوانید به شکل تلفنی و حضوری مسئله حقوقی خود را با وکلای خانواده سنا در میان بگذارید و از راه حل ها و راهکار های لازم در این راستا مطلع بشوید.

وکیل پایه یک دادگسترینتیجه گیری
متن صیغه موقت را هم می توان به شکل عربی و هم به هر زبان دیگری ادا کرد و اثر قانونی هم دارد که البته با ذکر مدت و ذکر مهریه و دیگر شرایط قانونی که در بالا به آن اشاره کردیم.

سوالات متداول

آیا صیغه موقت را میتواند بدون متن عربی خواند؟

بله در این رابطه در بالا توضیح دادیم.

 متن صیغه موقت چه متنی است؟

متن رسمی صیغه موقت به عربی است اما می تواند بدون عربی هم باشد که در بالا به متن مزبور اشاره شده است‌.

شرایط خواندن متن صیغه موقت چیست؟

ذکر مدت و ذکر مهریه از مهم ترین شرایط این عقد است‌.

2 پاسخ

    1. سلام: ازدواج موقت ثبت رسمی نمیشود مگر در سه حالت بارداری زن شرط ضمن عقد و توافق طرفین

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید