شرایط فسخ معامله به علت عدم وصول چک

فسخ قرارداد با پاس نشدن چک

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

تحقق و شرایط فسخ معامله به علت عدم وصول چک به این شکل است که تا آخر وقت اداری تاریخ چک خریدار وجه را به حساب بانکی خود واریز ننماید لذا برگشت چک در ابتدای وقت اداری این امر را ممکن نخواهد کرد. البته این قضیه می تواند جنبه های مختلفی داشته باشد برای فسخ معامله که سعی داریم در ادامه به آن اشاره کنیم. در هر صورت د فسخ معامله به علت عدم وصول چک باید شرط فسخ مزبور در قرارداد  گنجانده شود در غیر این صورت اگر پول و یا چک وصول نشد باید از طریق دادگاه اقدام اجبار خریدار به پرداخت و یا توقیف اموال وی کرد.

همراه ما باشید تا حالا مختلف معامله با چک را بیان کنیم.

چگونگی فسخ قرارداد چکی

شرط حق فسخ برای وصول نشدن چک

در قرارداد ها گذاشتن و شرط کردن  هر امری مگر خلاف قانون مجاز است یکی از موارد رایج این است که شرط می شود در صورتی که چک فروشنده وصول نشود خریدار حق فسخ معامله را به علت عدم وصول چک خواهد داشت در این صورت اگر مدت خاصی ذکر نشده باشد عرف مدت را همان تاریخ چک نظر میگیرد و تا آخرین روز سررسید چک به خریدار در نظر میگیرد به این صورت که تا آخرین روز و در آخرین ساعات اداری و برگشت زدن چک خریدار حق فسخ نخواهد داشت و شرط حق فسخ وی زمانی ایجاد میشود که تا آخرین ساعت اداری آخرین روز چک وصول نشود.

عدم وصول چک در سر رسید

نکته ی مهمی که لازم است اینجا بیان شود این است که تا زمانی که برای فرد، حق فسخ در قرارداد شرط فسخ در صورت عدم وصول چک شرط نشود؛ به صرف وصول نشدن چک حق فسخی برای فرد وجود نخواهد داشت و باید از دادگاه نسبت به وصول پول خود اقدام کند و یا اگر چکی گرفته است از طریق پیگیری چک آن را دنبال کند. حال اگر شرطی در این خصوص در قرارداد نیامده باشد، فروشنده تنها وقتی می تواند نسبت به فسخ قرارداد اقدام کند که شرایط خیار تاخیر ثمن پیش آید که یکی از آن شرایط تحویل ندادن مال به خریدار است و اگر مال را تحویل داده باشد یا اینکه اصلا موعدی برای پرداخت ثمن ذکر کرده باشند حق فسخ به استناد تاخیر ثمن هم از بین خواهد رفت.

اخیرا رای وحدت رویه ای در خصوص شرط فسخ در معاملات با چک آمده بود که گفته میشد در معاملاتی که با چک انجام می شود و شرط فسخ شده است اگر چک در تاریخ مورد نظر پاس نشود، شخص دارنده چک حق فسخ خواهدداشت حتی اگر مورد معامله ده دست هم منتقل شده باشد که برای اطلاع دقیقتر  از مسئله خود می توانید با ‌ وکلای متخصص بنیاد حقوقی سنا در خصوص نحوه اعمال فسخ، مشورت های  لازم را انجام دهید.

نحوه شرط خیار در قرارداد برای چک

در قرارداد می توان به صورت های مختلفی شرط فسخ در صورت وصول نشدن چک را درج کرد البته باید در نظر داشت که این شرط کردن حق فسخ یا باید دارای مدت مشخصی باشد یا اگر مدت مشخصی ندارد درج شود که در خصوص تخلف و پاس نشدن چک چنین حقی به خریدار داده می شود که در این صورت بسته به متن قراردادی تنظیم شده در صورت وصول نشدن چک حق فسخ و اعمال آن از سوی مشتری وجود دارد.

شرط فاسخ در قرارداد در خصوص وصول نشدن چک

نوع دیگری از شرط کردن به این صورت است که در قرارداد درج می شود که اگر چک خریدار یا یکی از چک های خریدار وصول نشود معامله منفسخ خواهد شد و این با فسخ فرق میکند زیرا در فسخ پس از وصول نشدن چک فرد حق دارد که معامله را به هم بزند یا باقی بگذارد اما در شرط فاسخ اگر چک وصول نشود معامله خود به خود به صرف وصول نشدن چک از بین می رود و منحل می شود که به اصطلاح شرط انفساخ یا فاسخ نامیده می شود.

تماس-با-گروه-وکلای-سنافسخ معامله بدون شرط کردن

همانطور که در بالا گفته شد برای فسخ به استناد دریافت نکرد پول یا پاس نشدن چک یا باید شرایط خیار تاخیر ثمن پیش بیاید( مثل تحویل ندادن مال به خریدار و گذشتن ۳ روز  و عدم ذکر مدت برای پرداخت پول و عین معین بودن مورد معامله) یا این که خود فرد در ضمن قرارداد شرط کرده باشد که برای من در صورت عدم وصول چک حق فسخ وجود دارد در غیر این صورت اگر چک پاس نشود حق فسخی وجود ندارد و فرد باید از طریق دادگاه نسبت به وصول مبلغ خود اقدام کند.

فسخ به علت پرداخت نشدن چک

مشاوره حقوقی راجع به شرایط فسخ معامله به علت عدم وصول چک

عدم وصول چک و فسخ قرارداد از مواردی است که همیشه مورد سوال افراد جامعه قرار میگیرد بدین جهت که شرط کردن حق فسخ و شرط نکردن چنین حقی چه تاثیری در روابط طرفین دارد که در بالا به این مورد اشاره مختصری کردیم.

شما می توانید تمام مسائل خود را از بدو تشکیل وبه علت  نوشتن قرارداد تا زمان انحلال و فسخ آن با مشاوران حقوقی متخصص در این زمینه در میان بگذارید و از حکم قانون و راهکار های موجود آگاه شوید. بنیاد بین المللی سنا با برخورداری از وکلا و کارشناسان برجسته حقوقی می تواند در امر مشاوره حقوقی و وکالت در پرونده ی شما کمک کار مناسبی برای احقاق حق شما باشند. برای ارتباط با وکلا و کارشناسان حقوقی می توانید از طریق  از طریق شماره تلفن های موجود در سامانه اقدام لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

فسخ معامله به دلیل عدم وصول چک بسته به نوع قرارداد بسته شده متفاوت است و در این راستا باید محتوای قرارداد مطالعه شود اما خریدار اگر حق فسخی در صورت عدم وصول چک برایش پیش بینی شده باشد در قرارداد می تواند آن را اعمال کند با این توضیح که می بایست تا آخرین ساعت آخرین روز سر رسید چک صبر کند. و پس از آن در صورت عدم وصول اقدام به فسخ قرارداد کند.

سوالات متداول

 آیا فسخ قرارداد با وصول نشدن چک ممکن است؟

 اگر چنین حقی در قرارداد درج شده باشد این امر امکان پذیر است.

شرایط فسخ معامله به علت عدم وصول چک چگونه است؟

 خریدار می بایست تا زمان آخرین ساعت اداری بانک در روز آخر سر رسید صبر کند و اگر پول وصول نشد آن زمان اقدام کند.

راهکار مطالبه ثمن قرارداد چیست؟

 باید از دادگاه اجبار مشتری به پرداخت ثمن خواسته شود.

16 پاسخ

 1. سلام ،اگر در مبایعه نامه نوشته شود چنانچه هر یک از چک های صادره در سررسید مقرر وصول نشود فروشنده با ارسال اظهارنامه معامله را فسخ مینماید،و اگر چک موجودی داشت و بخاطر عدم مطابقت امضا برگشت شود میتوان معامله را فسخ کرد ،ممنوت

 2. سلام ،اگر در مبایعه نامه نوشته شود چنانچه هر یک از چک های صادره در سررسید مقرر وصول نشود فروشنده با ارسال اظهارنامه معامله را فسخ مینماید،و اگر چک موجودی داشت و بخاطر عدم مطابقت امضا برگشت شود میتوان معامله را فسخ کرد ،ممنوت

 3. با سلام
  ملکی خریداری کردم که در مبایعه نامه نوشته شده درصورت برگشت خوردن چک قرارداد منفسخ میشود چک در روز موعود تامین شده اما فروشنده برداشت نکرده چرا که تصور میکرده ارزان فروخته و ملک رو هم تحویل نداده و بعداز گذشت یکماه از تاریخ چک که موجودی نبوده چک را برگشت زده ایا میتونه فسخ بکنه یا خیر

 4. سلام، معامله ای کردم و ملکی رو پیش خرید کردم در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۴٫
  فروشنده اظهارکرد که پروانه شهرداری رو اخذ کرده و در مبایعنامه سربرگ دار املاک هم قید شد این موضوع.
  ۴۰۰تا نقد دادم، بعدش متوجه شدم که هنوز پروانه شهرداری رو اخذ نکرده و مشکل داره، و این مسکل هم بخاطر اشتباهات خود سازنده بوجود آمده، تا امروز که ۲سال میگذره هم مشکل وجود داره. بعد از اون مبلغ نقد، ۲تا چک ۱۰۰میلیونی هم پاس کردم.
  چکهای بعدی رو خود فروشنده چون میدونست مشکل داره، نبرد بانک و از تاریخ چک گذشته.
  شرطی با این جمله نوشته شده در مبایعنامه:چنانچه هر یک از چکها در موعد مقرر پاس نگردید این قرارداد از طرف فروشنده میتواند پس از کسر ضررو زیان منفسخ شده و مبلغ به خریدار عودت داده میشود.
  نکات: شش فقره چک دادم دست فروشنده.
  اولین چک تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ بود و آخرین چک ۱۴۰۱/۱۰/۱۵٫
  هیچکدوم در تاریخ مقرر بانک نرفت.
  تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ فروشنده بدون اطلاع قبلی به من، فقط چک تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ رو با اینکه همچنان پروانه شهرداریش رو نگرفته و مشکل وجود داره، برده بانک و برگشت زده.
  چون شرط شده بود که چنانچه هریک از چکها در موعد مقرر پاس نگردد و….
  آیا با این برگشت چک میتونه معامله منفسخ بشه از طرف فروشنده؟؟؟؟
  ضمن اینکه خود فروشنده و املاکی خلاف واقع رو در قولنامه نوشتن، و پروانه ساخت رو از شهرداری اخذ نکرده بود.
  صحبتهایی که بین من و فروشنده شد، قرارشد چکها امانی دستش بمونه و تا زمان اخذ پروانه بانک نره. قبول کرد و هیچکدوم در موعد مقرر بانک نرفت.
  با توجه به این اوصاف و نوشته شدن این بند در مبایعنانه، آیا به نظر شما شرط منفسخ شدن مبایعنانه میشود؟
  ممنون از توجه و پاسخگوئیتون🙏

 5. سلام…من یک ملکی خریداری کزدم و بند فسخ در صورت عدم پرداخت چک هم وجود دارد…یکی از چکهای من عدم همخوانی مبلغ به عدد و حروف دارد…اما فروشنده، چک را جهت اصلاح به من نمیدهد….آیا میتواند معامله را فسخ کند

  1. سلام صرفا برای این عدم همخوانی شما نمیتوانید معامله را فسخ کنید

 6. سلام
  بنده فروشنده هستم
  متنی که باید استفاده کنم که خودکار معامله درصورت پاس نشدن چک فسخ بشه را لطفا بگید

  1. سلام میتونید از کلمه منفسخ به جای فسخ استفاده کنید

 7. سلام خریدار چک صیادی ثبت نشده داد.در مبایعه نامه نوشته شده. هر یک از اقساط ثمن معامله پرداخت نشود فروشنده حق فسخ دارد و در توضیحات نوشته.کلیه کافه‌ی خیارات شامل معامله میباشد .فروشنده هیچ پولی دریافت نکرده
  آیا حق فسخ دارد

  1. سلام عدم ثبت چک در قانون در حکم پاس نشدن چک و یا در حکم عدم صدور چک صیادی میباشد و امکان فسخ از طرف فروسنده را فراهم میاورد

 8. با سلام
  مبلغی که خریدار به فروشنده میدهد بعد از قید کردن شرط فسخ فروشنده موظفه که ظرف یک مدت خاصی ثمن گرفته شده رو استرداد نماید ؟یا اینکه قید بشه بعد از فروش مجدد ملک مبلغ گرفته شده پس داده بشه؟

  1. سلام
   در این چنین مواردی اصولا پس دادن مبلغ ثمن فوری هست مگر اینکه متعاملین بر این موضوع توافقی خارج از عرف داشته باشند

 9. من یک مغازه تجارتی رو خریداری نمودم و بابت اون چندین فقره چک صادر کردم که همه رو بجز ۲ فقره رو بدلیل عدم ثبت در سامانه صیاد پاس نکردم که دلیل اون هم کسری مدارک و شاکی خصوصی که همان صاحب ملک اولیه میباشد که سند در حال حاضر بنام ورثه میباشد که چند روز بعد از تاریخ عقد قرارداد و پاس شدن ۳ میلیارد تومان از ثمن معامله ایشون عنوان کردند که من مبلغ ۳ میلیارد تومان از فروشنده قبل از شما طلبکار میباشم و گفتند تا من طلبم را نگیرم سند رو انتقال نمیدهم لذا من بابت همین موضوع و کسری مدارک از ثبت در سامانه صیاد خودداری نمودم حال ایشان از دادگاه در خواست فسخ قرارداد رو مطالبه کرده علیهذا با توجه به اینکه در قرارداد اسقاط کافیه خیارات از طرفین بعمل آمده و در قرارداد عنوان شده که به محض برگشت چک قرارداد از طرف فروشنده منفسخ میگردد و بنده هم اصلا چک رو در سامانه ثبت نکردم که قابل برگشت خوردن باشه و عملا برگشت نخورده آیا فروشنده میتواند تاییدیه فسخ و از دادگاه بگیره یا خیر ودر صورت فسخ تکلیف مبلغ پرداختی سه میلیارد تومان من و ضررو زیانم چی میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام با توجه به موضوعی و مواردی که شما عنوان کردین در این قرارداد و سایر عقود هدف از پاس نشدن چک برای فسخ عقد و مواردی از این قبیل بدین شرح میباشد که به هر دلیلی ثمن معامله پرداخت نشود فروشنده بتواند مبیع را از خریدار پس بگیرد در معامله شما راهکار قانونی این بود که شما بابت هر فقره چک فروشنده را ملزم به انجام پاره از تعهدات میکردین که در این صورت ایشان نمتوانستند در صورت ثبت یا پاس نشدن چک معامله را منفسخ کنند الا ایحال با توجه به موضوع شما باید اثبات کنید که دلیل وصول سایر وجوه از جانب شما عدم انجام تعهدات فروشنده بود در غیر این صورت ضرر و زیان با شما خواهد و اما در خصوص مبلغ پرداخت شما ایشان با کسر ضرورزیان از طریق دادگاه مبلغ مانده را به شما عودت میدهند.

 10. سلام وقت بخیر ما ملک را فروختیم و سند زدیم و در مبایعه نامه هم ذکر کردیم اگر چکها پاس نشد معامله فسخ. موعود چکها گذشته و ثبت نشده کارمون به دادگاه کشیده و خریدار درخواست خلع ید داده و ملک در تصرف خودمونه میخواستم بدونم تکلیفمون چی میشه

  1. سلام با توجه یبه مواردی که شما فرومودین دادگاه زمانی که میخواهد در مورد خلع ید حکم بدهد حتما باید طرف دعوا مالکیت خود را اثبات کند و چون معامله فسخ شده با توجه به شرط مورد نظر دادگاه دعوا ایشان را رو خواهد کرد

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید