فسخ معامله و استرداد ثمن قرارداد

فسخ معامله د باز پس گیری ثمن

شما می‌توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله به گفتمان آنلاین با کارشناسان وینداد و دیگر کاربران بپردازید.

آنچه در این مقاله می آموزیم

فسخ معامله و استرداد ثمن از آثاری است که در پی هم می آیند‌ به این صورت که با فسخ و انحلال قرارداد فرد مقابل مکلف است که ثمن خریدار را مسترد کند و پس بدهد.

با فسخ کردن و لغو و انحلال عقد در واقع همه چیز به جای خود برمیگردد یعنی اگر فروشنده اتومبیل خود را فروخته و پول آن را گرفته باید پول را پس بدهد و اتومبیل خود را نیز پس بگیرد که این موارد از آثار و نتایج فسخ معامله به حساب می آید. بدیهی ست در صورتیکه فرد نسبت به پس دادن پول اقدام نکرد میتوان علیه وی در دادگاه شکایت کرد.

شما میتوانید از طریق تماس تلفنی با وکلا و مشاوران متخصص بنیاد حقوقی بین المللی سنا در خصوص فسخ و استرداد ثمن از راهکار های لازم در این باره مطلع شوید.

نحوه استرداد ثمن

فسخ معامله و استرداد ثمن یعنی چه؟

فسخ معامله به معنای منحل کردن و لغو کردن نتایج آن معامله است به این صورت که با انحلال عقد، همه چیز به جای نخست باز میگردد. به عنوان مثال خریدار باید مالی را که گرفته است پس بدهد و فروشنده هم باید پول(ثمن) را پس بدهد( استرداد کند).

فسخ کردن معامله تنها در موارد قانونی قابلیت اعمال دارد مثل زمانی که فرد در معامله فریب خورده یا این که مالی را خریده است که آن مال معیوب می باشد. همچنین فروشنده هم می تواند در مواردی معامله را به هم بزند که فریبکاری خریدار و تاخیر در پرداخت ثمن و… از این موارد خواهد بود.

دعوای استرداد ثمن معامله

فسخ معامله و استرداد ثمن ممکن است به دادگاه کشیده شود از این جهت که فرد میتواند بدون ورود به دادگاه هم عقد را به دلایل قانونی فسخ کند؛ اما در مقابل فروشنده از پس دادن یا استرداد ثمن خودداری کند. در اینجا خریدار برای مطالبه و استرداد ثمن می تواند به دادگاه مراجعه کند. دادگاهی که در این مورد صالح به رسیدگی است دادگاه شهری است که خوانده در آن اقامت دارد.

تماس-با-گروه-وکلای-سناشرایط دعوای استرداد ثمن

بدیهی ست که ثمن وقتی به خریدار برمیگردد که وی در دادگاه ثابت کند که عقد و معامله را فسخ و منحل کرده است. لذا لازم است که ابتدا دعوایی تحت عنوان ابطال معامله با همان تنفیذ فسخ یا اقاله قرارداد را به دادگاه تقدیم کند. که البته آوردن هر دو دعوا ضمن یک دادخواست امکان پذیر است. لذا توصیه می شود که با مشورت از وکیل و مشاور حقوقی متخصص در این زمینه از نحوه تقدیم دادخواست و اقامه دعوا و دلیل مطلع شوید.

بنیاد حقوقی بین المللی سنا این امکان را فراهم ساخته که افراد در هر کجای کشور بتوانند با صرف کمترین زمان و کمترین هزینه دسترسی به وکیل متخصص در حوزه مسئله خود را داشته باشند.

نحوه فسخ معامله و گرفتن ثمن معامله

 موارد فسخ و انحلال

 فسخ قرارداد و معامله و استرداد ممکن است با خیارات قانونی و حق فسخ های قانونی باشد مانند تدلیس، عیب، غبن، مجلس، تاخیر ثمن، تخلف از شروط ضمن عقد، تخلف از شرط صفت و…

و یا ممکن است ناشی از توافق طرفین با هم به اقاله و انحلال عقد است همچنین ممکن است عقدی به دلیلی اصلا از ابتدا باطل باشد در این مورد هم هر آنچه که داده شده است قابل باز پس گیری خواهد بود.

از بین رفتن مال قبل از تحویل دادن به خریدار هم از مواردی است که خریدار میتواند ثمن را استرداد کند. فرض کنید ماشینی خریداری شده است و معامله انجام شده اما قرار است فردا یا پس فردا تحویل داده شود یا هنوز تحویل و تسلیم نشده است و قبل از تحویل در اثر زلزله ای یا حادثه ای مثل متروپل ماشین از بین میرود در اینجا هم فروشنده باید مبلغ خریدار را پس بدهد.

تماس-با-گروه-وکلای-سنامشاوره حقوقی راجع به فسخ معامله و استرداد ثمن

فسخ معامله گاهی به دلیل ایجاد اختلاف منجر به طرح دعوا در دادگاه خواهد شد و نحوه اقامه دعوا و اقامه دلیل در دادگاه نیازمند دانش حقوقی و تجربه فراوان در این زمینه است زیرا تقدیم دادخواست و تعیین دادگاه صالح در هر مورد جنبه فنی دارد بر این اساس توصیه ما این است که برای طرح دعوا و قبل از آن برای اقدام به فسخ قرارداد بدون مشورت و آگاهی اقدام نکنید و با اخذ مشاوره از وکلا و کارشناسان با تجربه در این زمینه با اطمینان خاطر حقوق خود را مطالبه کنید.

بنیاد حقوقی سنا آمادگی دارد که در تمام حوزه های تخصصی حقوقی من جمله حقوق قرارداد ها به شما مشاوره سریع و ارزان قیمت ارائه دهد و در صورت لزوم نیست وکیل متخصص در همان‌ حوزه را به شما معرفی کند. برای ارتباط با وکلا و کارشناسان موسسه می توانید از طریق تماس تلفنی اقدام کنید.

نتیجه گیری

فسخ و استرداد ثمن یکی از دادخواست هایی است که بعد از انحلال عقد ممکن است به دادگاه تقدیم شود. لازم است که کسی که فسخ کرده است قبل از دادخواست حق فسخ خود را اعمال کرده باشد و سپس در صورت خودداری فروشنده از پس دادن پول از طریق دادگاه اقدام کند.

سوالات متداول

موارد فسخ و استرداد ثمن کدام است؟

در مواردی که ناشی از معامله به خریدار ضرری وارد شده است و آن ضرر طبق قانون حق فسخ دارد وی می تواند عقد را فسخ کند و پول خود را یا همان ثمن را پس بگیرد.

دادخواست فسخ و استرداد ثمن چگونه است؟

 این موارد اگر چه ۲ خواسته به حساب می آیند اما می توان در قالب یک دادخواست آن را تقدیم دادگاه کرد.

دعوای فسخ و استرداد ثمن در کدام دادگاه است؟

در دادگاه شهری که فروشنده در آن اقامت دارد یا قرارداد در آنجا بسته شده.

 

مقالات دیگر

6 مارس 2024

با ما در ارتباط باشید